Долаючи систему. Як кримчанин Юрій Вилегжанін створив з нуля господарство без жодних державних дотацій
ДЕНЬ В ПОЛІ

ФГ «Північ Агро»
Чернігівська область,
Ніжинський і Куликівській райони
Земельний банк:
6000 га
Основні культури:
кукурудза, пшениця, соняшник, ячмінь, соя, горох, картопля


Юрій Вилегжанін, голова фермерського господарства «Північ Агро» двічі втратив налагоджені роками бізнеси у Криму і Донецьку. Втратив не за власної волі – держава Україна виявилась нездатною захистити його і таких як він. Але він не втратив оптимізму і створив успішне господарство на чернігівських важких цілинних заплавних землях, які ніхто до нього не обробляв. Зараз у господарстві є і нова техніка, і зерносушарка і навіть власна стайня зі врятованими від голодної смерті породистими конями. А сам голова «Північ Агро» вже будує плани щодо власного елеватора. Коштів на це поки бракує, та після розмови з Юрієм Вилегжаніним, ми були переконані – все в нього вийде.


 

Про минуле

Сам Юрій Володимирович родом із Криму, де родина мала бізнес — потроху, як він каже, вирощувала кримський рис, а також імпортувала рис з Пакистану і В’єтнаму. Рис перероблявся, фасувався та експортувався до Білорусі та РФ під своєю торговою маркою, а на внутрішньому ринку підприємство співпрацювало з мережами супермаркетів, виготовляючи рис під їх власними брендами. Бізнес був успішним — до 2013 року вдалося відкрити підприємство у Донецьку, яке також займалося фасуванням крупи.

Перший рік після Криму було тоскно: звик до іншого клімату, іншої природи. Але взяв себе в руки і засіяв 250 га кукурудзи, наступного року почав розвиватися, добирати землю.

Усе закінчилося у 2014 році, з анексією півострова і початком збройних дій на Донбасі — підприємства були втрачені.
На щастя, як каже голова фермерського господарства, на той час він вже придбав помешкання у Києві та, сам не розуміючи для чого, взяв у оренду 400 га землі у Чернігівській області. Просто на прохання знайомих допомогти власникам паїв, адже це були цілинні заплавні землі, які ніколи не оброблялися. Так поступово господарство зросло до 3000 га, а зараз підприємець вже обробляє близько 6000 га угідь і має «по науці» у сівозміні сім культур, основними з яких є пшениця, ячмінь і кукурудза.


Про майбутнє

Дорогою угіддями «Північ Агро» пан Юрій встигає розповісти і про те, що вже вісім років їздить на Volkswagen Touareg, у найжорстокіших умовах — можна сказати, все господарство на ній побудував. Ось так і проїхав вже 440 000 км! «У Amarok матеріали салону простіші, але не справляють враження дешевих. Є відчуття гарної та добротної німецької машини. Сів немов у свою Touareg, хіба що в ходу відчувається, що тут ресорна задня підвіска. Машина трохи підстрибує, і повороти слід проїжджати акуратніше. Це машина для фермера і ковбоїв, і для польових умов мотора цілком достатньо», — коментує підприємець.

У Amarok матеріали салону простіші, але не справляють
враження дешевих. Є відчуття гарної та добротної
німецької машини

І розмова сама собою перекидається на техніку і плани на майбутнє. І тут господарю є чим похвалитися: минулого року «Північ Агро» закінчило власну зерносушарку зі складом зберігання для 15 000 т зерна і навісами, де стоїть техніка.
Відчутно, що підприємець щиро пишається цим — в об’єкт вклали 10 млн гривень власних коштів, «тепер можемо продавати кондиційне досушене зерно, можемо притримати партію до кращих цін…» Сушарку зробили газову, поруч є ємність на 60 куб. м для скрапленого газу. Вибір на користь саме газу пояснюється просто — у зоні, де працює господарство, та ж кукурудза з поля йде з вологістю 25–27%, і до товарних 14–16% висушити зерно можна тільки традиційним, газовим методом.

Хочу рухатися у бік більшої ефективності — для фермера, не холдинга, треба мати до 10 000 га землі та елеватор для одночасного зберігання близько 20 000т зернових.

А ще у пана Вилегжаніна є мрія — побудувати власний елеватор у Ніжині, що дозволить господарству вийти на новий якісний рівень. До простих мрійників він не належить, тому вже оформив земельну ділянку під майбутній елеватор і почав там підготовчі роботи. «Я хочу поставити маршрутний елеватор, це моя мрія. Хочу рухатися у бік більшої ефективності — для фермера, не холдинга, треба мати до 10 000 га землі та елеватор для одночасного зберігання близько 20 000 т зернових. У таких пропорціях я залишуся фермером, зможу сам контролювати процеси та бути ефективним і конкурентоспроможним, продавати у невеликих обсягах послуги», — ділиться планами господар.

Чому Amarok?


Пікап Volkswagen Amarok — це універсальний автомобіль, який і в роботі допоможе, і бездоріжжям провезе. Авто визнане кращим міжнародним пікапом 2018 року за його потужні позашляхові можливості та динамічні характеристики.

Amarok Rancho

 • 2.0 TDI, 8-ступінчаста автоматична КП, 180 к.с. при 4000 об./хв., 420 Нм при 1500–2000 об./хв.
 • 4Motion (постійний повний привід)
 • 4 легкосплавні диски Manaus 7½ J x 18 + сталеве повнорозмірне запасне колесо
 • USB-порт та мультимедійний порт (AUX-IN) для підключення зовнішніх джерел
 • Багатофункціональне 3-спицеве шкіряне кермо
 • Багатофункціональний дисплей Plus (бортовий комп’ютер)
 • Електричне регулювання та обігрів дзеркал, електричні склопідйомники, спереду та ззаду
 • Електронна програма стабілізації (ESP)
 • Круїз-контроль
 • Парк-пілот передній та задній з камерою заднього виду Rear Assist
 • Зимовий пакет (підігрів передніх сидінь; підігрів форсунок омивача лобового скла)
 • Камера заднього виду Rear Assist
 • Механічне блокування заднього диференціалу
 • Пакет Xenon Design (Ксенон дизайн)
 • Тягово-причіпний пристрій, включаючи стабілізацію руху причепа
 • Пакет ergoComfort: обшивка сидінь шкірою Vienna з 14-позиційним регулюванням, навігаційна система Discover Media з 6,33" Touchscreen-дисплеєм та голосовим керуванням

Про кредит

Та є одна невелика проблема — без залучення кредитних коштів швидко втілити в життя мрію про елеватор не вийде, адже йдеться про $2–3 млн інвестицій. Навіть якщо використати вітчизняне обладнання й отримати 40% компенсації вартості, об’єкт спочатку треба ввести в експлуатацію. Ми співпрацюємо з дистриб’юторами по товарних кредитах і форвардних програмах, насамперед компанією «Ерідон», тільки завдяки цьому спромоглися зробити сушарку, придбати техніку. І то ледь відсіялися — грошей бракувало катастрофічно, — ділиться підприємець. — А ось отримати банківське кредитування зараз дуже важко». Не відомо, що стає на заваді: чи малий вік підприємства, чи кримський паспорт голови, та добути гроші є великою проблемою. «Єдиним банком, що дав мені кредит, був ПроКредит Банк, минулого року. Це була відносно невелика сума. Але цього року не заладилося — ситуація у країні незрозуміла, вибори», — пояснює він. Більш того, окрім ПроКредит Банку, ніхто з банкірів назустріч підприємцю так і не пішов. Виручає товарне кредитування, яке пан Юрій отримує у дистриб’юторських компаній, зокрема в «Ерідон». З минулого року на ринку почали практикуватися і форвардні контракти, стало трохи легше.

Кредити повинні бути, тому що ніколи не вистачить
обігових коштів на розвиток.

А ще голова «Північ Агро» не полишає надії на те, що все ж вдасться залучити кошти за державними програмами або за лініями державних банків. Він взяв собі за правило — подавати документи на участь в усіх можливих програмах. У господарстві зі штатом всього у 10–15 осіб окремий співробітник займається виключно підготовкою документації. На жаль, держава поки не йде йому назустріч — бюрократична система використовує будь-який привід, щоб повернути документи на доробку. «Буває, я щодня приїжджаю до МінАП, як на роботу. І кожного разу одне й те саме: чи то дата подачі неправильно проставлена, чи період не той, чи ще щось… Ми ж не просимо якихось особливих умов, гроші нам потрібні для інвестицій у розвиток. Добре, що в мене дуже гарна команда молодих спеціалістів, і ми потроху «підіймаємо» цю цілину. Усе, що заробляємо, вкладаємо у виробництво», — каже пан Вилегжанін. Як інвестицію розглядає підприємець і автомобіль. «Нам у господарстві пікап дійсно потрібен — підвезти насіння або засоби захисту рослин, але поки такої машини немає. Все, що заробили, ми вклали у сучасну техніку і сушарку», — продовжує голова фермерського господарства і сміливо направляє авто просто у поля.

Де взяти кредит?


Запорука успіху бізнесу — це планування. Щоб заздалегідь знати, на які кредитні кошти від свого банку ви можете розраховувати, ПроКредит Банк оформить вам кредитний ліміт.

Купівля агротехніки
кредит на агротехніку до 7 років
Купівля автотранспорту
авто у кредит до 7 років
Купівля нерухомості
інвестиційний кредит до 10 років
Розрахунки з постачальниками і покупцями
овердрафт до 2 років
Придбання обладнання
інвестиційний кредит до 7 років
Розширення асортименту
строковий кредит до 3 років
Поповнення оборотних коштів
кредитна лінія до 2 років

Про якість

Звісно, і розмова продовжується вже про технології рослинництва і препарати. Господар, за його словами, не прихильник засівати всю площу однією культурою з міркувань отримання максимального прибутку і тримає у сівозміні по шість-сім культур. «Головні — це пшениця та ячмінь, цього року вирішив не сіяти сою, а віддав перевагу гороху — зручно, що його можна прибирати вже в липні та починати готуватися для посіву озимої пшениці. А ось картопля потрібна виключно для підготовки ґрунту. Близько 1000 га в мене припадає на осушені болота, і перші роки висіваю картоплю для збагачення ділянки калієм», — розповідає підприємець. Маючі такі складні ґрунти, пан Юрій дуже відповідально підходить до питання підбору агрохімічних препаратів, від цього залежить доля всього врожаю. Вибір він зробив на користь BASF — це, за його словами, передові технології, багато з яких не мають аналогів. Тому господарство вже користується майже всією лінійкою препаратів. «У деяких випадках можна користуватися діючою речовиною, яка є у генеричних препаратах, але треба мати на увазі, що більшість лінійки BASF взагалі не має аналогів. Взяти, наприклад, морфорегулятор Архітект™ — скільки було випробувань. Нам не потрібна вегетативна маса — це витрата добрив, засобів захисту рослин. Якщо соняшник виростає до двох метрів, це зайві витрати, потім потрібно ці «палки» з поля прибирати. Нам потрібен великий кошик, і препарат дає таку можливість, цього року будемо його пробувати. Ми подивилися приклади в інших господарствах, вони нас цілком задовольнили», — каже пан Вилегжанін. Стратегічним партнером у постачанні насіння і агрохімічних препаратів Юрій Вилегжанін вважає «Ерідон».

Я не прихильник засівати всю площу однією культурою з міркувань отримання максимального прибутку, нехтуючи якістю, тому тримаю у сівозміні по шість-сім культур.

З новинок для «Північ Агро» цього року буде і препарат Адексар® СЕ Плюс для посівів ячменю. І, як каже господар, по ячменю вирішили перейти на протруйник Систіва®. «Ми вже нікуди без систем Clearfield®, препаратів Євро-Лайтнінг® або Піктор®. Останній будемо використовувати по ріпаку. Адже є діючі речовини, які реально йдуть у ногу з часом», — додає він. Щодо ще однієї новинки від BASF — регулятору Медакс® Топ — пан Вилегжанін досі вагається. За його словами, хоче більше вивчити досвід аграріїв, які вже його застосували, подивитися на їх результати. Про м’яку дію препарату на рослини він чув і не виключає можливості, що обставини можуть скластися таким чином, що він буде терміново телефонувати менеджеру виробника з проханням привезти Медакс® Топ. Зараз йдуть дощі, встановилася тепла погода, зернові активно наганяють масу стеблин, і такий препарат може стати у пригоді.

Як захистити врожай?


Фермери з усієї України вже давно обирають аграрні рішення компанії BASF. Такий вибір обумовлений декількома факторами: інноваційність продукції та її беззаперечна якість.

Архітект™
Препарат зміцнює рослину та попереджає появу грибкових хвороб.

 • Підвищує посухостійкість соняшника та перенесення високих температур
 • Оптимізує архітектоніку рослини та транспортування/поглинання поживних речовин та води
 • Контролює широкий спектр хвороб соняшника: септоріоз, альтернаріоз, іржа, фомоз, фомопсис, склеротиніоз
 • Зберігає та підвищує врожайність

Адексар® СЕ Плюс
Новий фунгіцид, з яким можна досягти вражаючих результатів.

 • Має потужний і довготривалий захисний ефект проти широкого
  спектру хвороб завдяки поєднанню інноваційних діючих речовин трьох різних хімічних класів
 • Забезпечує AgCelence®-ефекти: стимулювання процесів фотосинтезу
  та нітрогеназної активності посівів, підвищення стійкості до стресових умов
 • Рівномірний розподіл по поверхні, миттєве проникнення та унікальна
  мобільність всередині рослини, що забезпечує захист усієї рослини і нових приростів

Медакс® Топ
Універсальний регулятор росту для запобігання виляганню пшениці.

 • Препарат має швидкий та тривалий росторегулюючий ефект
  на культуру завдяки поєднанню двох діючих речовин
 • Легко інтегрується до системи захисту зернових завдяки
  широкому діапазону робочих температур (від 5 °С до 20 °С)
 • Забезпечує кращий розвиток кореневої системи, підвищує продуктивне кущення рослин
 • Зменшує довжину соломини та потовщує її стінки — це у свою чергу підвищує стійкість рослин до вилягання.

Акріс®
Новий гербіцид для кукурудзи та соняшника з подовженою ґрунтовою дією.

 • Препарат надійно захищає від широкого спектра однорічних бур’янів
 • Ефективний за умов недостатнього зволоження за рахунок вмісту диметенаміду-П
 • Тривалий період контролю бур’янів
 • Відсутність післядії на наступні культури
 • Широке вікно застосування у посівах кукурудзи

Систіва®
Перший у світі фунгіцид, для застосування якого не потрібен обприскувач

 • Фунгіцидна дія на листкові хвороби
 • Більш розвинена коренева система — запорука здорової рослини
 • Унікальна мобільність діючої речовини Ксеміум™ забезпечує надійний та довготривалий ефект
 • Висока селективність до насіннєвого матеріалу, що дозволяє отримати дружні та сильні сходи
 • Підвищення зимостійкості
 • Зниження кількості фунгіцидних обробітків по вегетації ячменю

Євро-Лайтнінг®
Євро-Лайтнінг® у виробничій системі Clearfield® — це реальна можливість знищити широкий спектр бур’янів у посівах соняшника за допомогою післясходового внесення гербіциду з гнучкими термінами застосування.

• Післясходовий гербіцид на соняшнику із широким спектром дії

• Один обробіток за весь вегетаційний період

 • Знищує злакові та дводольні бур’яни, у тому числі найбільш проблемні
  (вовчок, осот, амброзія тощо)
 • Ефективність практично не залежить від кількості опадів —
  діє через листя та довготривало через ґрунт
 • Можливе використання в системах мінімального та нульового (No-Till)

Піктор®
Фунгіцид для якісного вирощування ріпака та соняшника. Дія препарату дає можливість отримувати високі та стабільні врожаї за будь-яких погодних умов.

 • Висока активнiсть проти збудникiв склеротинiозу, альтернарiозу
  та iнших хвороб рiпака та соняшника
 • Має яскраво виражений «фiзiологiчний ефект» AgCelence®
 • Висока фунгiцидна та фiзiологiчна ефективнiсть завдяки наявностi
  двох iнновацiйних дiючих речовин з рiзних хiмiчних класiв
 • Забезпечує тривалу профiлактичну дiю
 • Впливає на зниження втрат перед та пiд час збирання врожаю
 • Висока бiологiчна та економiчна ефективнiсть
 • Безпечний для бджiл

Серкадіс® Плюс
Системний двокомпонентний фунгіцид для тривалого та надійного захисту плодових насаджень із лікувальними властивостями.

 • Препарат має відмінний контроль за хворобами
 • Забезпечує довготривалий захист
 • Моментальний та сильний стоп-ефект розвитку та поширення хвороб
 • Надійний партнер в управлінні резистентністю завдяки поєднанню
  двох діючих речовин різнихv хімічних класів
 • Не впливає на корисних комах
 • Чудовий партнер для бакових сумішей

Про життя

І нарешті, ми дістаємося місця, від якого підприємець насправді у захопленні — стайні. У 2014 році пан Вилегжанін викупив у Донецьку коней орловської породи, які вже помирали від голоду. У господарстві їх виходили, і зараз колектив та друзі мають можливість чудового відпочинку — верхи поїздити околицями. Природно виникає запитання і про участь господаря у справах громади.

Звісно, ми багато робимо для громади — встановили освітлення, латаємо дороги, зробили стадіон… Усі закривають дитячі садочки, а ми відкрили. У ньому всього 16 дітлахів, але ж це ті речі, що утримують людей у селі, дають їм надію.

Мені подобається щось розвивати», — наголошує Юрій Вилегжанін. А потім, щоб повною мірою оцінити прохідність Amarok, ми продовжили сміливо долати весняне бездоріжжя. Перед цим кілька днів йшли зливи, які розмили польові ґрунтові дороги, наповнили глибокі колії каламутною рідиною та перетворили чернігівський чорнозем на слизьку та в’язку субстанцію. Відчувається, як авто трохи ковзає, але впевнено вибирається на тверду поверхню. Навіть на звичайних шинах Volkswagen Amarok дуже впевнено йде по глибокій колії, проїжджає по калюжах і розмитому чорнозему. А ми починаємо замислюватися про те, як потім відмити машину для поїздки до наступного агрогосподарства. Адже не на всіх автомийках погоджуються брати в роботу машину, у якій бруд усюди: від рами та ресор до даху. Так, «Північ Агро» — не найбільше і, мабуть, не найпередовіше фермерське господарство. Але подивившись на Юрія Володимировича Вилегжаніна з його улюбленцем конем Доном, ми були переконані: все в нього вийде.

Куди інвестувати?


Житловий комплекс Skyline — це житло преміум-класу, що втілює в собі всі принади апартаментів світового рівня у самому серці столиці.

Серед ключових переваг Skyline:

 • Спроектований міжнародною командою архітекторів з України, Німеччини та США
 • Ультрасучасний житловий комплекс, що втілює кращі дизайнерські ідеї провідних фахівців та об’єднує найвищі соціальні стандарти
 • Інтегровані сучасні технології (високошвидкісні ліфти Orona, енергоефективні фасади та широкоформатні панорамні вікна Schuco, відео домофонна система Bas-IP, система forced ventilation, подвійні стіни з підвищеною шумоізоляцією, підігрів підлоги на терасах та балконах, система «Розумний дім» та ін.)
 • Усе для комфорту мешканців: лобі з адміністратором та консьєржем, високопрофесійна експлуатаційна служба Esta Property Management, закрита територія, цілодобова охорона з відео наглядом, сад-подіум із зоною барбекю, домашній кінотеатр з каміном, бібліотека, клубний простір із coffee point
 • Для маленьких мешканців Skyline створено дитячу зону на першому поверсі та гральний майданчик на прибудинковій території
 • Розташування у престижному центральному районі Києва — Печерську на одній із найвищих точок столиці, що дає можливість насолоджуватись панорамними видами з усіх поверхів
 • Широкий вибір апартаментів різних ступенів готовності – без ремонту, з максимальною підготовкою до ремонтних робіт, з ремонтом, з ремонтом та меблями
 • Наявність останніх вільних пентхаусів із власною терасою на даху