Landlord продовжує спільний із Fusion Gallery проєкт, присвячений зображенню аграрних тем у творах майстрів образотворчого мистецтва.
У цьому випуску ми презентуємо творчість художника Володимира Вучичевича-Сибірського, який народився у родині чорногорських дворян на українській Слобожанщині.
Володимир Дмитрович Вучичевич-Сибірський (1869–1919) — представник не дуже численної когорти художників, які ще за життя здобули собі славу.
Він був учнем знаменитого Іллі Рєпіна. У 1904 році з нагоди 60-ліття Рєпіна Володимир Дмитрович написав своєму вчителю листа, де були такі слова: «Користуюся нагодою, щоб наскільки це можливо виразити те незабутнє, що вселилося в мені з перших днів знайомства з Вами, яким я пишаюся. Ви перший підтримували в мені енергію до роботи, що так часто була схильна до розчарувань …»
Одним із наставників Володимира Дмитровича був засновник Київської рисувальної школи Микола Мурашко. У свою чергу відомий художник-пейзажист Іван Шишкін був вчителем Вучичевича під час його навчання в Імператорській академії мистецтв. За картину «Ранок у Гельголанді» Володимир Дмитрович здобув звання художника.
Вучичевич-Сибірський експонував свої твори вже з 1892 року. Разом з Віктором Васнецовим, Михайлом Нестеровим та Михайлом Врубелем Вучичевич був учасником Товариства пересувних виставок. Представляв свої роботи на виставках Товариства південноросійських художників (1895) в Одесі, в залах Імператорської академії мистецтв (1897, 1898), Санкт-Петербурзького товариства художників (1896, 1897), на Всеросійській промисловій та сільськогосподарській виставці в Нижньому Новгороді (1896), 1-й періодичній художній виставці Сибіру в Томську (1903) та інших. Мав власні виставки у Харкові, Кременчуці, Катеринославі, Бердичеві, Миколаєві, Херсоні, Полтаві, Пскові, Саратові, Читі, Красноярську, Іркутську, Томську (1906, 1912), Петрограді (1914), Москві, Барнаулі (1915).
У 1899 році Вучичевич подорожує на Урал, а вже через рік відправляється до Сибіру, де і залишається жити до кінця своїх днів. У Томській жіночій гімназії та духовній семінарії він викладав малювання, а також давав приватні уроки.
Привабливі пейзажі Сибіру надихали майстра. Він настільки був захоплений красою та силою природи, що з 1914 року став незмінно доповнювати своє прізвище — «Сибірський».
Серед його найвідоміших творів — «Сховався місяць за хмаринкою», «Самотня сосна», «Сосни на березі», «Зимова дорога в лісі», «Пейзаж з млином», «Озеро», «Пейзаж з деревом», «Весняна днинка», «Перший сніг», «Вечір на озері», «На річці Ока», «Річка Том», «Будинок Достоєвського в Кузнецьку», «Захід», «Ілюзія ночі», «Зруйнований барліг», «Ставок», «Осінній шум Байкалу», «Байкал спохмурнів», «Зима» тощо.
Володимира Вучичевича цікавили не тільки пейзажі, а й людське буття. З юних років він був вільнодумцем. Художник мав власні політичні переконання. Він брав активну участь у революційних подіях 1905 року, у той час він написав картину «Чорносотенний погром 1905 року в Томську».
Полотна Володимира Вучичевича зберігаються в картинних галереях, художніх музеях та приватних колекціях України та Росії. На жаль, багато робіт художника було втрачено.