СЕЛО ЙОГО МРІЇ:
Як український аграрій збудував на Черкащині маленьку Швейцарію

Господарство «Берестівець»

Господарство «Берестівець» має тривалу історію — засноване ще у 1934 році, до сьогоднішнього дня змінило 11 керівників. Зараз господарство очолює Василь Чекаленко. Аграрій зайняв позицію директора у 1994 році, а в липні 2019-го виповнюється 25 років, як пан Василь очолює це підприємство.

Вирушаючи до села Берестівець, ми вже заочно були знайомі з Василем Чекаленком, передусім знаючи про його внесок у рідне село.

Тож діставшись пункту призначення, зрозуміли, що приїхали не дарма. Адже Берестівець нині нагадує невеличке село у Швейцарії.ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ

Діяльність у господарстві «Берестівець» Василь Чекаленко розпочав у 1984 році з посади механіка по ремонту, далі став головним інженером, а згодом і головою господарства. Пан Василь зізнається, що до праці на землі його тягнуло із самого дитинства, тим паче що батьки також працювали у цій сфері.

Голова господарства розповів, що у керівній роботі багато чому навчився у свого попередника — Павла Слоня. Окрім наочних прикладів, як ефективно керувати господарством, він прищепив пану Василю любов до керівної роботи, а також до рідного села. «Ми їздили до європейських сіл, дивилися, як там все облаштовано, і я вирішив, що моє село має бути таким. Тож ми активно інвестуємо у його розвиток та благоустрій», — говорить господар.Наразі земельний банк господарства становить 2100 га. Тут вирощують чотири основні культури: ріпак, пшеницю, соняшник та кукурудзу. «Ми вирішили зупинитися на цих культурах, тому що інші зараз менш конкурентоспроможні на українському ринку. Якщо взяти горох, то, зібравши навіть 4 т/га, маємо максимум 25 000 грн/га. Якщо врахувати витрати на вирощування — це нічого», — говорить Василь Чекаленко. Натомість з продажу кукурудзи у господарстві отримали 60 000 грн/га.

Раніше тут займалися вирощуванням цукрового буряка, гороху, сої, ячменю. Але економічна доцільність наразі диктує інші умови.

У господарстві обрали для себе стратегію працювати з одним надійним партнером. Так, 10 років тому «Берестівець» почав працювати з компанією «Ерідон»

У 2000 році господарство пройшло процес реформування і стало товариством з обмеженою відповідальністю. «Берестівець» має сучасний парк техніки, чотири комбайни, чотири трактори іноземного виробництва та шість тракторів МТЗ. Окрім цього, є імпортні сівалки та плуги. А ще мають чотири єврозерновози, адже, як розповідає голова господарства, з місця нічого не продають, а вивозять одразу до Одеси у порт.

До нашої розмови приєднується син пана Василя — Олександр, який займається питаннями агрономії. Вже три роки молодий фахівець активно залучений у всі агрономічні питання та приймає рішення самостійно.Пан Олександр — приклад молодого, але досвідченого фахівця, який відкритий до експериментів та разом з тим має виважений підхід. Молодий господар розповів, що кожного року обирають декілька нових гібридів і закладають демоділянку, аби подивитися, як вони покажуть себе в їх умовах.

На базі господарства «Берестівець» організований Демонстраційно-випробувальний центр по 17 сортах озимої пшениці від компанії «Ерідон»

Результати були різними, зізнається Олександр Чекаленко, але це все досвід. Крім того не можна виключати вплив погоди. «Буває так, що один і той самий гібрид сіється два роки поспіль, але вологість відрізняється, відтак відрізняється і врожайність. Тож не можу сказати, що один рік випробував гібрид і зупинився на ньому. В ідеалі гібрид потрібно випробувати декілька років поспіль», — коментує він.

ВДАЛА СПІВПРАЦЯ

Наразі у господарстві обрали для себе стратегію працювати з одним надійним партнером. Так, 10 років тому «Берестівець» почав працювати з компанією «Ерідон», а впродовж семи років ця компанія є єдиним постачальником оборотних засобів господарства. Василь Чекаленко підкреслює, що йому дуже імпонує співпраця з цією компанією з огляду на високий професіоналізм команди. «Хтось намагається зекономити, обираючи неякісну продукцію. Але у нас з «Ерідон» інший підхід. Ми здешевлюємо вирощування тим, що обираємо правильний підхід до технологій. Вкладаємо кошти в якість і цим самим економимо свої кошти. Тільки так можна отримати результат від будь-якої справи», — продовжує пан Олександр.Успішність такого підходу обґрунтовується отриманими результатами. Минулого року у господарстві зібрали рекордний врожай: кукурудзи — 128 ц/га в сухому стані, соняшника та ріпака — до 50 ц/га. Завдяки передовим технологіям, науковим обґрунтуванням, експертним підказкам і виходить такий гарний результат.

Навесні, коли вже можна заходити в поле, фахівці «Ерідон» приїжджають до господарства, і тоді фінально вирішується, що та в якій фазі краще вносити

Окрім цього, завчасне планування, якому сприяють фахівці «Ерідон», дозволяє господарству зекономити близько 1,5 млн гривень на витратах. «Фахівці «Ерідон» інформують нас, коли краще купувати добрива, наприклад до Нового року. Так ми і робимо, тож значно виграємо на ціновій різниці», — каже пан Олександр.

З огляду на повний консенсус у співпраці між компаніями на базі господарства «Берестівець» організований Демонстраційно-випробувальний центр по 17 сортах озимої пшениці від компанії «Ерідон», де відбувається практична демонстрація сортів та гібридів сільськогосподарських культур.

З цією метою 21 червня був проведений День поля на базі господарства. Гостями заходу стали представники близько 80 сільгоспвиробників із Черкаської, Київської, Кіровоградської та Вінницької областей. На заході зосередилися на демонстрації ексклюзивних технологій від «Ерідон» з вирощування пшениці озимої, ріпака озимого та соняшника. До речі, ті сорти, які були продемонстровані, вже не перший рік використовують на полях господарства «Берестівець».Олександр Чекаленко пропонує нам проїхатися в поле і якраз випробувати новий Touareg польовими дорогами. Наш автомобіль має потужність 286 к.с., 6-циліндровий дизельний двигун, робочий об’єм 3,0 л. «Дуже потужна автівка, дійсно отримуєш задоволення від керування», — ділиться враженнями Олександр Чекаленко. Та перші позитивні емоції отримуєш щойно сівши в автомобіль. Дизайн салону елегантний та має спортивні елементи. Комплектація нашого авто Ambience має накладки з дерева з відкритими порами Olivesche та елементами з оббивкою шкірою. «Особисто мені дуже імпонує таке оздоблення салону. При їзді відчуваєш себе комфортно та отримуєш справжнє естетичне задоволення», — зауважує пан Олександр. Новий Touareg має інноваційну особливість — систему InnovisionCockpit. Це широкий дисплей, на якому водій бачить усю необхідну інформацію, ним можна керувати як сенсорно, так і за допомогою голосових команд або жестів. До її складу входить цифрова панель приладів DigitalCockpit. А Discover Premium — це мультимедійна система на дисплеї 38,1 см, де розміщуються елементи управління багатьма функціями, відображається інтерфейс мобільного телефону.

Дуже потужна автівка, дійсно отримуєш задоволення від керування. Та перші позитивні емоції отримуєш щойно сівши в автомобіль

«Це вже не просто автівка, а скоріше певний стиль життя. Мені імпонує, що Touareg підходить як для міста, так і для поля, де на ній дуже зручно завдяки високому кліренсу та комфортним сидінням», — захоплено коментує пан Олександр. Продовжуючи нашу поїздку, повертаємося до розмови про господарство та співпрацю з компанією «Ерідон».

Робота відбувається таким чином, описує він: на початку року фахівці складають технологічну карту по засобах захисту. Навесні, коли вже можна заходити в поле, фахівці «Ерідон» приїжджають до господарства, і тоді фінально вирішується, що та в якій фазі краще вносити, аналізується стан посівів. І хоч вища освіта пана Олександра не пов’язана із агрономією, він зізнається, що своїми знаннями завдячує зокрема і фахівцям «Ерідон», які надають постійний супровід.ЛЮБОВ ДО СВОГО КРАЮ

Час повертатися до офісу, де нас очікує пан Василь. Дорогою назад неможливо не помітити, наскільки село охайне.

За три роки Василь Чекаленко інвестував у розвиток та інфраструктуру 16 млн гривень

Розвиток рідного села для пана Василя — наразі головна мета. Під керівництвом господаря працює близько 150 осіб. Такий штат працівників задіяний на господарстві, фермі. Також у селі Берестівець є будівельна організація, що підпорядковується Василю Чекаленку. «Усе це створено для того, щоб наші люди мали змогу працювати, а не виїжджали на роботу за кордон», — ділиться пан Василь. Господар прагне не просто надати робочі місця, а й забезпечити людей гідною зарплатнею. Середній рівень зарплатні в селі Берестівець становить 10 000 гривень. Причому на запитання, як можна влаштуватися на роботу, господар відповідає, що головне — бажання працювати, а місце роботи знайдеться. Та штат у 150 працівників доволі нелегко контролювати. Хоча сам пан Василь говорить, що він і не контролює — у господарстві людям дають можливість розвиватися, та наводить приклад зі своїм сином, який ще три роки тому попросив не втручатися у справи. «Мені сказали: тато, не заважай. Я і послухався», — жартує голова господарства.Василь Чекаленко: «Молодь потрібно забрати з вулиць і запропонувати їй якесь дозвілля»

За три роки пан Василь інвестував у розвиток та інфраструктуру 16 млн гривень. На ці кошти у селі Берестівець зроблено в тому числі 2 км нової дороги, збудована набережна, відкрито новий футбольний стадіон «Максимус» на честь онука, чудовий парк «Вікторія» на честь невістки, відкрито боксерський клуб.


Окрім цього, пан Чекаленко підтримує жіночу футбольну команду «Ятрань-Берестівець». «Молодь потрібно забрати з вулиць і запропонувати їй якесь дозвілля», — пояснює голова господарства «Берестівець».

Історія команди досить цікава, ділиться він: «У нашій ОТГ чотири сучасних стадіони, а наш сусід утримував три футбольні команди. Ось я і запропонував йому, що візьму одну з них до себе. Так жіноча команда і перейшла під мою опіку.

Але справа не у місці, яке посідає команда. Підтримка колективу, надання сучасної тренувальної бази відкриває перед дівчатами можливість поїздок по всій Україні, для чого пан Василь навіть спеціально придбав сучасний автобус.

«Це все треба розвивати, щоб наша держава, люди і головне — наші діти мали майбутнє», —вважає він.

А ще Василь Чекаленко інвестував у реконструкцію будинку культури, та навіть відкриття кабінету з масажним кріслом, де кожен охочий безкоштовно може отримати процедуру.

Окрім цього, господар активно підтримує дитячий садочок, школу, надаючи можливість учням їздити на екскурсії по всій країні.

У планах голови розвивати тваринництво, а саме займатися свинарством. Наразі на фермі 1000 голів свиней, але продовжують вивчати технології

«Мені імпонує підхід, як в Естонії. Заходиш до школи — там основа учень, не вчитель, у садочку — основа дитина, в амбулаторії — пацієнт, не лікар. Ми хочемо запровадити подібну стратегію та дати їй розвиток», — ділиться пан Василь. А ще господар впевнений: якщо всі будуть чесно платити податки, то і життя по всій країні стане на декілька рівнів вище.

ВЕЛИКІ ПЛАНИ

Щодо самого господарства, то у планах голови розвивати тваринництво, а саме займатися свинарством. Наразі на фермі 1000 голів свиней, але продовжують вивчати технології. У рослинництві робитимуть ставку на вдосконалення технологій вирощування, збільшення врожайності.

Незважаючи на те що Берестівець значно вирізняється серед українських сіл завдяки Василю Чекаленку, господар не планує зупинятися. У соціальному аспекті пан Василь хоче акцентувати увагу на школах та освіті, щоб діти мали змогу добре вивчитися та знайшли себе в Україні, не виїжджаючи за кордон.

Потрібно починати із себе — його життєве кредо: «Ми самі повинні робити добро. Усе, що ми робимо, — заради майбутнього, заради нашої держави, яку я люблю. Кажуть, що в сучасному світі треба виживати, а я кажу, що треба жити і працювати».

VolkswagenTouareg:
нове покоління позашляховика


Touareg у комплектації Ambience — це безкомпромісне поєднання вишуканих матеріалів та виняткового комфорту.

 • Двигун: 3,0 л TDI, 286 к.с., 8-ступенева АКП.
 • Тип двигуна/Кількість клапанів на циліндр: 6-циліндровий, дизельний/4.
 • Робочий об’єм, л/см 3: 3,0 л/2967 см 3.
 • Система подачі палива: CommonRail, турбонаддув.
 • Макс. потужність, к.с. (кВт) при об./хв.: 286 к.с. (210 кВт).
 • Макс. крутний момент, Нм при об./хв.: 600 Нм при 2250–3250 об./хв.
 • Коробка передач: 8-cтупенева автоматична Tiptronic.
 • Повна маса, кг: 2850 кг.
 • Максимальна швидкість, км/год: 235 км/год.
 • Тип палива: дизель.
 • Міський цикл, л/100 км: 8,1 л/100 км.
 • Змішаний цикл, л/100 км: 6,9 л/100 км.
 • Довжина, мм: 4878 мм.
 • Висота, мм: 1717 мм.
 • Колісна база, мм: 2904 мм.
 • Кліренс (пневматична підвіска), мм: 200 (185–258) мм.

Автомобільний партнер:
офіційний дилер Volkswagen
«Порше Захід»
с. СофіївськаБорщагівка,
вул. Вишнева, 1а,
Київська обл.
Тел.: 044 393 44 44
www.pzkiev.com