Вже традиційно форум компанії «Кернел» PRO100 AGRO, організований для партнерів проєкту Open Agribusiness, перетворюється на представницький захід загальнонаціонального масштабу. 3 грудня понад 1000 учасників з усієї України зібралися, щоб обмінятися практиками, дізнатися про останні агротренди та найефективніші інструменти агровиробництва. І не пошкодували.
Рік, що минає, багато у чому знаковий для українського аграрного бізнесу. У 2019-му чітко окреслилася ціла низка викликів. Це і низькі ціни на сільгосппродукцію, і несподіване запровадження ринку землі, і кліматичні умови… Саме тому на запрошення ознайомитися з досвідом лідера галузі — компанії «Кернел» відгукнулися представники сотень агрокомпаній.
Про результати
Що таке «Кернел» сьогодні? Це 530 000 га землі в обробітку у різних регіонах України, на яких вирощується понад 3 млн т зерна. На цих полях встановлено власні метеостанції, а контроль вегетації посівів здійснюється в онлайн-режимі. Це 13 000 висококваліфікованих працівників. Це елеватори потужністю майже 3 млн т одночасного зберігання зерна і власний парк вагонів-зерновозів у кількості 3500 одиниць. Це власна переробка до 3 млн т насіння соняшника, портові термінали потужністю 6,5 млн т. У 2019 році компанія експортувала 6,1 млн т зернових, ставши абсолютним лідером серед українських компаній.
Простіше кажучи, сьогодні виробнича діяльність «Кернел» є еталоном розвитку агрокомпаній не лише в Україні, але й за її межами. Рік за роком менеджмент компанії вдосконалював кожен елемент бізнесу, що дає нині змогу братися за реалізацію ще більш амбітних планів.
«Ми пишаємося досягнутими результатами. Цьому сприяла по-справжньому кропітка робота нашої команди. І сьогодні ми не збираємося зупинятися на досягнутому і працювати у статичному режимі. Серед найближчих планів — інвестувати понад $600 млн у розвиток інфраструктури. Наше завдання — перебувати на гребені інновацій і здійснювати екстраординарні кроки для розвитку бізнесу», — відзначив генеральний директор компанії «Кернел» Євген Осипов.
Разом з тим пан Євген озвучив ключовий рецепт успіху «Кернел», який дає змогу компанії щороку нарощувати оберти: «Для нас головне не масштабність, не розмір, а ефективність кожного поля, співробітника, техніки. «Кернел» вірить у співпрацю і партнерство аграріїв. Ми віримо, що 1+1 дає не 2, а 3. Наша країна здатна виробляти 100 млн т зернових і 30 млн т олійних за рахунок відкритого партнерства українських сільгоспвиробників. За цими обсягами — $6 млрд і $150–200 EBITDA для кожного виробника. Інвестиції від експорту зернових і олійних можуть кардинально змінити Україну».
Також Євген Осипов акцентував увагу на тому, що фермери змушені працювати за умов не зовсім справедливих «цінових ножиць». Річ у тім, що, купуючи засоби виробництва, агровиробники майже завжди змушені доплачувати за брендовість продукції. Натомість продукцію власну вони реалізують у більшості випадків без огляду на її якість чи якісь цінні особливості.
Саме тому у своїй співпраці з агровиробниками компанія «Кернел» орієнтується на те, аби дати їм змогу отримати оптимальне цінове співвідношення та справедливі умови співпраці.
Зокрема, із цією метою компанія «Кернел» ініціювала роботу програми співпраці з агровиробниками Open Agribusiness, назва якої перекладається з англійської як «Відкритий агробізнес».
Про Open Agribusiness
Довгострокова програма розвитку малих та середніх українських агровиробників Open Agribusiness розпочала другий етап співпраці, у рамках якої «Кернел» купує 10%-ву частку агропідприємства, стаючи його портфельним інвестором. При розрахунку вартості частки компанія керується справедливою оцінкою прав оренди землі у $1500/га залежно від термінів дії договорів підприємства. До участі у програмі запрошуються товариства з обмеженою відповідальністю, що мають земельний банк площею понад 1500 га і працюють у таких областях: Харківська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Вінницька, Житомирська, Хмельницька, Тернопільська, Львівська, Рівненська, Волинська, Чернівецька, Івано-Франківська та Одеська.
Компанія «Кернел» декларує, що усі господарства, які долучаються до участі в Open Agribusiness, гарантовано отримають зростання прибутку на $150–200 з кожного гектара. Це досягається завдяки таким очевидним чинникам, як:
1) залучення до валютних та форвардних програм «Кернел»;
2) придбання засобів виробництва за закупівельними цінами «Кернел»;
3) агрономічна підтримка та використання досвіду та технологій компанії;
4) своєчасне кредитування для поповнення обігових коштів лише під 10% річних — під заставу посівів та зерна;
5) формування прозорих цін на врожай зернових та олійних культур.
Детальніше про співпрацю з агровиробниками, механізм їх участі у програмі Open Agribusiness у контексті планів розвитку компанії розповів генеральний директор «Кернел-Трейд», директор із закупівель зернових та олійних культур «Кернел» Олександр Головін. «Сьогодні наша компанія експортує 6,1 млн т збіжжя. Половина — це вирощене на наших полях зерно. Ми плануємо наступного року довести показник експорту до 8 млн т. Також введемо в експлуатацію потужності Старокостянтинівського олійноекстракційного заводу, який перероблятиме додатково ще 1 млн т насіння соняшника. Сьогодні ми співпрацюємо із понад 5000 партнерів-аграріїв по всій Україні. Зокрема, успішно діє форвардна програма «Кернел», яка за початкового бюджетування на 2019 рік мала обсяг $80 млн, і в результаті, з огляду на високу зацікавленість агровиробників, нам довелося збільшити його до $97 млн. На наступний рік ми запланували вже $120 млн», — навів дані Олександр Головін. При цьому успішність форвардних програм «Кернел» ґрунтується на об’єктивних чинниках. Це спрощення і цілковита безпека усіх процедурних моментів, зокрема завдяки впровадженню електронного підпису. Це нарахування премій із прив’язкою до котирувань на Чиказькій біржі. І зрештою — індивідуальний підхід до партнерів.
Фактично, як наголосив Олександр Головін, компанія може купувати продукцію на будь-яких умовах, які влаштовують її партнерів. Це зручно і безпечно для фермерів — закупівельні ціни фіксуються у доларах США, що мало хто робить в Україні. І важливо, що «Кернел» турбується про фінансову стабільність господарств-партнерів. Зокрема, це і є метою співпраці в рамках Open Agribusiness.
Залучення «Кернел» як інвестора-партнера не передбачає зміни керівництва та втручання в його діяльність. Отримані кошти фермер — учасник програми вкладає у розвиток власного агропідприємства шляхом збільшення статутного фонду до 90%. «Кернел» додатково поповнює грошима свої 10% частки. Важливо, що власник агропідприємства у будь-який час може зворотно викупити ці 10% частки «Кернел». Ця умова фіксується одразу при підписанні угоди.
Оцінка вартості агропідприємства здійснюється із розрахунку середньої вартості прав оренди одного гектара з урахуванням тривалості строків оренди.
У результаті щорічно агропідприємство здійснює виплату дивідендів із розрахунку $100 із кожного гектара, з яких «Кернел» отримує лише 10. При цьому власник господарства зобов’язується реалізувати «Кернел» від 80% врожаю. «Фактично компанія «Кернел» бере на себе функцію максимального сприяння зростанню рентабельності роботи агропідприємства, що є учасником програми Open Agribusiness. Адже ми зацікавлені у якомога вищій прибутковості конкретного господарства та у підвищенні показників валової врожайності зерна. Як вже згадувалося, усю необхідну продукцію (насіння, засоби захисту рослин, міндобрива, техніку тощо) агропідприємство-партнер отримуватиме за закупівельними цінами «Кернел», що означає істотний фінансовий виграш. До того ж ми беремо на себе юридичну та іншу підтримку господарства, включно до протидії спробам рейдерських захоплень», — зазначив Олександр Головін.
У чому полягає актуальність ініціативи компанії «Кернел», яскраво проілюстрував у своєму виступі засновник групи компаній «Вілія» Євген Дудка.
«Як би ми не раділи черговому рекордному врожаю, однак слід визнати, що сільське господарство України на порозі кризи. При цьому проблема полягає в нас самих. На фоні небувалого зниження цін на сільгосппродукцію, різких кліматичних викликів та інших факторів ми не бажаємо змінювати підходи до агровиробництва. Це брак управлінських знань, що поєднується із надмірними непрямими витратами. Схожі проблеми має і той, у кого 30 000 га, і той, у кого лише 50 га. Головне — це планування, а основний виклик у нашій справі — управління. Ми всі ж звикли просто вирощувати хліб, але це — бізнес. І компанія «Кернел» у даному випадку виступає драйвером агросектора. Свого часу ми, найбільші агровиробники Волинської області, об’єднали наші зусилля. І це принесло свої плоди. Ми планомірно розвиваємо технологію, розвиваємо організацію бізнесу. І разом з тим у нашому регіоні практично відсутнє таке поняття, як рейдерство», — відзначив Євген Дудка.
Про технології
Сьогодні агрономічні технології компанії «Кернел» вважаються еталонними щодо інноваційності та реальної ефективності впровадження і застосування. Зокрема, учасники PRO100 AGRO 2019 мали змогу ознайомитися із цьогорічними досягненнями як фахівців «Кернел», так і їх партнерів.
Керівник відділу моделювання та моніторингу «Кернел» Євгеній Сапіженко детально розповів про практичне застосування точних рішень на полях компанії.
«З 2014 року у нас безперервно здійснюється супутниковий моніторинг повністю на всій оброблюваній площі. При цьому ми використовуємо дані з різних супутників, які отримуються з періодичністю один раз на день, один раз на п’ять днів та один раз на вісім днів. Це дає змогу отримувати вичерпні дані щодо стану вегетації рослин та інших факторів. Це не лише інформативні індекси NDVI, але й електромагнітне сканування тощо. У результаті ми маємо змогу створювати доволі об’єктивну модель прогнозування врожайності», — повідомив Євгеній Сапіженко.
За його словами, одним з останніх досягнень «Кернел» у плані впровадження інновацій стало диференційоване внесення засобів захисту рослин за допомогою безпілотних дронів. На думку Євгенія Сапіженка, в окремих випадках це дає змогу отримати реальну економію коштів. «Ми можемо не витрачати на десикацію високорослих культур до $20/га, а внести десикант дроном чітко на тих ділянках, де це потрібно», — стверджує керівник відділу моделювання та моніторингу «Кернел».
Високу ефективність демонструють також технології точного висіву та диференційованого внесення добрив на полях компанії. Наприклад, збільшення норми висіву та інтенсифікація технології у більш зволожених улоговинах зумовили зростання врожайності кукурудзи на 14,3 ц/га. Натомість зниження густоти висіву на схилах окрім економії посівного матеріалу дало змогу додатково отримати по 5 ц/га. Це і є реальна ефективність технологічних рішень «Кернел», якими компанія готова поділитися зі своїми партнерами-агровиробниками.
Надзвичайно змістовною вийшла і доповідь керівника науково-дослідного центру «Кернел» Аркадія Лунгула, який поділився результатами семирічних досліджень центру. Зокрема, усю територію України на основі широкого спектра ґрунтово-кліматичних та інших критеріїв було розподілено на 23 зони з різними умовами вегетації рослин. Відповідно, тестування сортів та гібридів сільгоспкультур, а також напрацювання оптимальних технологій їх вирощування здійснюється з урахуванням цих особливостей.
«У ключових регіонах України компанія «Кернел» має власні науково-дослідні центри з демонстраційними полями, де ми випробовуємо ті чи інші технології вирощування. Завдяки цьому для кожного регіону ми створили об’єктивний рейтинг гібридів різних культур для того, щоб надати ефективні рекомендації агрономам», — відзначив Аркадій Лунгул.
На завершення
Не менш цікавою вийшла і доповідь, підготовлена Михайлом Полішвайком, технічним експертом Агроцентру «Терезине» BASF, присвячена оптимізації хімічного захисту рослин. Це стосується як якісної підготовки робочих розчинів у плані жорсткості та кислотності води, так і ефективності вибору розміру крапель та інших факторів.
Незалежний консультант з Аргентини Хорхе Біансіотто, генеральний директор компанії La Lucila, розповів про переваги застосування технології нульового обробітку ґрунту з метою збереження вологи. Усім відомо, що Аргентина є однією з провідних країн у плані розвитку технології No-Till. В Україні не завжди правильно впроваджують її елементи, очікуючи швидких результатів вже у перші роки застосування. Натомість No-Till — це комплексна технологія, що передбачає ефективне використання таких інструментів, як сівозміна, багаторічне накопичення пожнивних решток і поступове підвищення родючості ґрунту. Зокрема, це дає змогу інтенсивніше накопичувати вологу та більш раціонально її використовувати. При цьому Хорхе Біансіотто наголосив на основній вимозі сучасного сільського господарства — екологічній безпеці.
Керівник розвитку бізнесу олійних культур компанії «Сингента» Луїс Карлос Алонсо під час PRO100 AGRO 2019 детально розповів про сучасні цінові тренди на ринку соняшника, надавши цінні поради агровиробникам. На його думку, основне завдання українських фермерів сьогодні полягає у тому, щоб виокремити насіння високоврожайних високоолеїнових гібридів, не змішуючи його зі звичайними. Тоді, за рахунок вищої врожайності високоолеїнового насіння, можна буде істотно підвищити рентабельність вирощування соняшника. Луїс Карлос Алонсо також торкнувся такого важливого аспекту, як забезпеченість посівним матеріалом високоолеїнових сортів. Фахівець порадив укладати довгострокові попередні контракти на отримання такого насіння за рік чи навіть два-три роки до посівної. Це дасть змогу виробникам насіння передбачити потрібні обсяги та зарезервувати партію посівного матеріалу за конкретною агрокомпанією.
Директор із розвитку НВЦ «Квадрат» Сергій Полянчиков акцентував увагу на розкритті генетичного потенціалу сільгоспкультур шляхом зниження впливу стресових факторів на рослини.
«За рахунок чого можна досягти амбітних планів підвищення врожайності? Середня врожайність становить 20–25% від потенціалу. Втрати врожаю відбуваються за рахунок двох факторів: біотичних та абіотичних. Найвищі втрати спричиняють саме абіотичні фактори — 70%. Натомість найкращі результати у світі перевищують 30 т/га. У результаті опитування фермерів усього світу були названі три головні фактори підвищення врожайності: генетика, вдосконалення нових типів добрив і антистресова програма — антистресанти та біостимулятори», — відзначив Сергій Полянчиков.
Фахівець радить звертати увагу на засвоюваність ключових елементів живлення, перш за все фосфору, який критично необхідний на стартових етапах розвитку рослин, управління ризосферними процесами тощо. Разом з тим важливе значення має оптимізація витрат на мінеральне живлення рослин. НВЦ «Квадрат» пропонує дієві технології мінімізації впливу стресових факторів на розвиток сходів.
ЗАВЕРШЕННЯ ДНЯ
А РОДЗИНКОЮ НАСИЧЕНОГО ДНЯ СТАЛО ВРУЧЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ
НАГОРОД УЧАСНИКАМ ВІД ПАРТНЕРІВ PRO100 AGRO 2019
СЛОВО УЧАСНИКАМ
— Враховуючи майбутнє впровадження ринку землі, кожен фермер вже сьогодні повинен для себе визначити оптимальну стратегію. Мало у кого є кошти для того, щоб викупити власну землю. До того ж потрібно мати надійне фінансування, щоб виростити врожай і впроваджувати сучасні агрономічні технології. Програма Open Agribusiness здатна запропонувати низку очевидних переваг власникам фермерських господарств. Кожен із них має індивідуальне бачення розвитку, власні проблеми, які потрібно вирішувати, і пропозиція допомоги з боку «Кернел» може бути дуже доречною.
— Компанія «Кернел» сьогодні є лідером впровадження інноваційних технологій у рослинництві, зокрема і точного землеробства. Із власного досвіду можу сказати, що це дуже непросто, тим більше, якщо вести мову про площі в десятки і сотні тисяч гектарів. Гадаю, що досягнення «Кернел» у цій галузі будуть корисними багатьом українським агровиробникам. Це ж стосується цілого комплексу завдань у рослинництві. Досить цікавою є і програма «Кернел» Open Agribusiness, яка може бути корисною тим господарствам, що потребують прискорення свого розвитку або ж мають певні поточні проблеми. Я переконаний, що кожен фермер може знайти привабливі сторони у співпраці з цією компанією.