ЯК БУДУЄТЬСЯ УСПІХ:
Майстер-клас від компанії «Ерідон» та господарства «Україна»

Компанія «ЕРІДОН»

День поля — доволі звична форма спілкування виробників обладнання, постачальників насіннєвого матеріалу, агрохімічних препаратів і безпосередньо фермерів. Формат дуже корисний для всіх учасників, адже дозволяє просто серед посівів обмінятися думками, отримати відповіді на запитання і вислухати практичні поради фахівців.

Але як перетворити цей звичний захід на справжню феєрію вражень та емоцій? Для цього потрібні команда фахівців компанії «Ерідон» і перевірений партнер — передове багатогалузеве господарство «Україна».

Результатом стала майже десятигодинна подорож різними ділянками та об’єктами господарства, захоплюючі розповіді, цікаві консультації фахівців «Ерідон», «України» та інших постачальників. Жодне запитання не залишилося без відповіді, гості мали змогу все побачити на власні очі.

Коротко можна сказати: було про що розповісти, кожному було про що послухати, було що показати і на що подивитися.




НАСІННЄВА ПЛАТФОРМА

Особливу увагу всіх, звісно, привернули ділянки супереліти, які призначені для розмноження сортів — адже саме з «Україною» компанія «Ерідон» побудувала співпрацю у насіннєвому напрямі та розміщує тут замовлення на насіння різних культур. Тому зацікавленість зібрання була зрозуміла — фермери хотіли на власні очі побачити, як виробляється насіння, яке вони будуть потім використовувати. Очі просто розбігалися — компактно розташовані демонстраційні ділянки, чудово оформлені інформаційні дошки з агротехнологічною картою вирощування по кожному сорту та ґрунтовна розповідь і консультації фахівців «Ерідон», представників компаній-продуцентів, до яких приєднався і Олег Крижовачук, директор і засновник господарства «Україна».



Особливо довго наша група затрималася біля ділянки із сортом пшениці Нордіка від компанії «Лімагрейн». Це не дивно — увагу гостей привернув потенціал сорту, чудово адаптованого до особливостей саме Західного регіону України. Як пояснив Ігор Стояновський, регіональний менеджер «Лімагрейн Україна», «ми маємо 10 сортів пшениці, багато хто знає Колоніа чув Мескаль.

Пшениця Нордіка чеської селекції. Ця селекція характерна тим, що зосереджена на посухостійкості. Крім того, цей сорт має дуже високу зимостійкість, його можна сіяти як в оптимальні так і в пізні строки. Пшениця буде менш чутлива до холодів. Навесні треба звернути увагу на внесенні регуляторів і гормональних гербіцидів - завдяки високій зимостійкості, Нордіка раніше починає вегетувати і раніше починає проходити фенофаза, що досить важливо особливо в такі роки як минулий. Потенціал сорту 12 т/га, він формує крупне зерно з якісними показниками, які відповідають хлібопекарській пшениці 2–3 го класу».

Щоправда, як додав фахівець «Ерідон», сорт потребує більш серйозного у порівнянні з іншими захисту, але це повністю компенсується його показниками врожайності та стійкістю до кліматичних негараздів.

Не меншу увагу приділили і ділянці з розмноження супереліти сої, яка цього року займає 50 га. Як пояснив Олег Крижовачук, усе отримане насіння буде викуплене постачальником, але господарство має 1600 га сої, 75% якої піде на насіннєвий матеріал.

Логічним продовженням стало знайомство з новеньким насіннєвим заводом, на якому відбувається очищення, протруювання і доведення до товарної кондиції насіння. Продуктивність заводу становить 12 т/год по зернових і 8 т/год по зернобобових.

Завод складається з обладнання Westrup (Данія), AIS SATAKE(Японія), Niklas (Німеччина), Perryof Oakley Ltd(Велика Британія) та Simatek(Данія). Але, як зазначили наші гіди, унікальним є саме компонування всіх камер та вузлів, розроблене та реалізоване командою господарства.

Олег Крижовачук розповів: «Коли приїхали головні інженери компаній, які постачали нам обладнання з Данії, Німеччини, Великої Британії, вони були вражені розумом хлопців, які так скомпонували насіннєвий завод. Я не боюся це говорити: в Україні такого насіннєвого заводу поки ні в кого немає. Насіння такої якості в Україні ніхто, крім нас, поки ще не може забезпечити».

МИХАЙЛО ЛЕСИШАК, директор фермерського господарства «ЛІМ»

(Львівська область):
Ми є клієнтом компанії «Ерідон» з 2001 року, і можу відзначити дуже комфортні умови співпраці, готовність піти назустріч і розуміння проблем. Фактично я в них купую 95% засобів захисту рослин, насіння і добрив. І «Ерідон», і господарству «Україна» я би побажав не зупинятися у нинішні важкі часи. Вони не звертають уваги на труднощі, роблять свою справу. Я щиро радів з усього, що побачив — адже якщо в тебе багатий сусід, то і ти сам будеш жити краще. Я бачив різні Дні поля, але такого, як сьогодні, ще жодного разу.

Мені, наприклад, було дуже цікаво вивчити досвід у тваринництві — ми цим напрямом не займаємося, хоча теж намагаємося постійно шукати щось нове.


МОЛОЧНИЙ НАПРЯМ

Ще один об’єкт, де гості Дня поля затрималися надовго, стала молочна ферма «України».

У господарстві основну ставку роблять на імпортну селекцію нетелей голштинської породи. У 2016 році з Німеччини завезли 400 голів, а минулого року — 500 голів високопродуктивних племінних тварин. При роздоюванні від цих первісток тут щоденно отримують по 35–37 л молока на голову. Для відтворення власного поголів’я використовують виключно сексовану сперму канадської селекції, яка гарантує народження 90% теличок.

Загалом у день проведення заходу у комплексі було 2800 тварин, а дійне поголів’я — 1400 корів. Технологія виробництва молока в нових цехах молочно-товарного комплексу — від шведської фірми DeLaval. Вона забезпечує дистанційне управління процесами доїння, збалансовану годівлю і роздачу кормів. За рахунок збільшення поголів’я, поліпшення годівлі та догляду у 2019 році добовий продаж молока планувалося довести до 50 т. Але вже під час нашого візиту продаж становив 49 т молока на добу. Тому, скоріш за все, планові показники будуть перевищені.

СЕРГІЙ САВІЦЬКИЙ, ВЛАСНИК ТОВАРИСТВА «ЗОЛОТЕ КОЛОССЯ 2017»

(Хмельницька область):
Я почав співпрацю з «Ерідон» тільки місяця півтора тому, і поки моя оцінка — «відмінно». Перше, що запам’яталося,— надзвичайно висока організація та пунктуальність. Якщо хлопці сказали, що щось привезуть о четвертій, можна виходити надвір і годинника по ним звіряти.

Те саме можу сказати і з приводу заходу — День поля на вищому рівні, порядок, дисципліна, були чіткі відповіді на будь які запитання. Тому як бізнесмен бізнесменам хочу побажати і «Ерідон», і «Україні» процвітання. А найголовніше — щоб були задоволені люди, які працюють на підприємствах. Я побачив, що в обох компаніях по справжньому дбають про людей, було помітно, що робітники задоволені, щирі й дуже цінують те, що працюють у них.


САДІВНИЦТВО

Хоча ноги під вечір вже добряче гуділи, оминути фруктовий сад ми не змогли.

За словами Олега Крижовачука, першу ділянку заклали ще у 2011 році — як кажуть, для душі. Саджанці для того першого саду взяли вітчизняні та швидко зрозуміли, що це шлях в нікуди — товарного яблука, яке було б затребуване ринком, отримати не вдалося. Тому поїхали по Україні, ЄС і почали дивитися, що потрібно — які саджанці, технології, яким повинно бути фруктосховище.

Сад «України» — це високоінтенсивне виробництво на 200 га яблук, груш, малини та смородини. На території саду діє сучасна метеостанція австрійської компанії PesslInstruments, що дає можливість вдалого планування робочого часу та значною мірою спрощує роботу для агрономічного сектора.

Уся площа під насадженнями обладнана системою крапельного зрошення та водозабірним басейном з продуктивною місткістю 4500 куб. м води. Роботу в саду господарства забезпечує тракторна техніка компаній Kubota, Landini, Lochmann.

А з 2015 року діє і сучасне фруктосховище з лінією шокового заморожування та сучасною сортувальною лінією.

РОМАН ШНУРОВСЬКИЙ, КЕРІВНИК ПІДПРИЄМСТВА «ЗОЛОТА НИВА»

(Тернопільська область):
Те, що я побачив сьогодні, можна описати кількома словами: «це Європа в Україні». Мені було особливо цікаве тваринництво, і побачене дійсно вражає.

Я дуже задоволений, що співпраця «України» з «Ерідон» дала такі результати. Для мене це небайдуже, адже ми самі працюємо з «Ерідон» майже 10 років, і я ще раз переконався, що ми на правильному шляху. З початку співпраці ми додали і по врожаях, і в цілому по всіх показниках.

Навіть не знаю, що можна побажати компаніям, які влаштували нам цей чудовий захід — адже все, що я чув і бачив, здається майже ідеальним. Тому бажаю не знижувати планку, рухатися догори, продовжувати розвиток. І обов’язково робити це тільки разом.


ТЕХНІКА

Наостанок познайомилися ми і з технічним парком «України». Несподіванок тут особливих не було — він виглядає, як і належить підприємству такого масштабу.

Як пожартував директор підприємства, «техніка в нас вся стара — всі комбайни старші за п’ять років ми продали і поміняли їх на більш сучасні та потужні».

Це і не дивно — адже господарство «Україна» обробляє 15 000 га землі.

Тому у парку представлені майже всі провідні бренди самохідної та причіпної сільськогосподарської техніки — Claas, Horsch, Kuhn, Amazone, LEMKEN тощо.

Єдиним винятком є хіба що звичні помаранчеві КамАЗи. Та це поки цілком виправдано з огляду на простоту обслуговування таких вантажівок.



НА ЗАВЕРШЕННЯ

А чудовим завершенням насиченої програми Дня поля стало неформальне спілкування учасників і розіграш цінних призів та подарунків від організаторів — компанії «Ерідон» і господарства «Україна».

Жартівливі номінації на кшталт «хто більше або менше проїхав, щоб взяти участь у заході» змінювалися серйозними конкурсами про співпрацю і питаннями застосування різних агротехнологій.

Переможцями можна вважати Михайла Лесишака у номінації «за найдовшу співпрацю з «Ерідон» і Сергія Савіцького за «найкращий старт співробітництва з компанією «Ерідон». А головний приз від організаторів — путівка на двох на тижневий відпочинок у Єгипті — дісталася Роману Шнуровському (розіграш відбувався у найкращих традиціях чесної лотереї — методом сліпого жеребкування).


ПАРТНЕРСТВО РОСТУ

ПРО СПІВПРАЦЮ З ГОСПОДАРСТВОМ «УКРАЇНА»
В ЕКСКЛЮЗИВНОМУ ІНТЕРВ’Ю ІЗ СЕРГІЄМ КРОЛЕВЦЕМ,
ЗАСНОВНИКОМ КОМПАНІЇ «ЕРІДОН»

Як було започатковано партнерство двох компаній?

Співпрацю з господарством «Україна» було започатковано у 2003 році. З того часу і до сьогодні підприємство динамічно розвивалося у напрямі рослинництва та тваринництва. Ми спостерігали за постійним удосконаленням технології виробництва продукції рослинництва та жагою спеціалістів галузі у вдосконаленні технологічних рішень зі збільшення врожайності культур.

Дирекція та спеціалісти господарства зрозуміли, що без підбору високоінтенсивних сортів культур та застосування сортової технології по використанню потенціалу сорту неможливо добитися найвищої продуктивності з гектара. Щороку на підприємстві випробовували нові сорти з метою адаптації до кліматичних та господарських умов вирощування. Прогресивність спеціалістів господарства та їх виважений підхід щодо вдосконалення культури землеробства спонукали нас почати співробітництво у питанні вирощування високоякісного насіннєвого матеріалу та реалізації насіння на території Центральної та Західної України.

Це серйозний крок. Що саме привабило вас у підприємстві?

Наш вибір партнера в особі господарства «Україна» був зумовлений наявністю команди професіоналів у галузі рослинництва, науковообґрунтованої сівозміни, технологічністю вирощування кожної окремо взятої культури. А саме у забезпеченні поживними речовинами — щорічному внесенні органічних добрив у кількості 7000 т на площу 800 га, забезпеченні кожного гектара ріллі азотом 180 кг, фосфором 80 кг та калієм 100 кг у діючій речовині. Важливий і підбір високопродуктивної техніки: для обробітку ґрунту — LEMKEN (Німеччина), для посіву — Vderstad (Швеція), для догляду за посівами та збирання врожаю — JohnDeere (США). А при доробці насіннєвого матеріалу до посівних кондицій використовується найсучасніше обладнання Westrup (Данія).

Коли саме почалася співпраця у галузі насінництва?

Починаючи з 2016 року ми спільно вирощуємо та реалізуємо насіннєвий матеріал таких культур та сортів: озимої пшениці — сорти Артіст, Аспект від «ДСВ» (Німеччина), Нордіка від «Лімагрейн» (Франція), Гордіан і Десамо від «Сингента» (Швейцарія), Балітус від «ЗаатбауЛінц» (Австрія), Меморі від «Секобра» (Франція). По озимому ячменю це сорти Гладіс, Овертюр селекції «Лімагрейн», сорт Гуллівер від «Секобра», по ярому гороху — Есо від «ЗаатбауЛінц», по сої — сорти ЕС Ментор, Алігатор, ЕС Тенор, ЕС Гладіатор, ЕС Командор, ЕС Фавор від компанії «Євраліс» (Франція), Галлек від «ДСВ» та Амадеа селекції «ЗаатбауЛінц».

Додам, що ми маємо вже п’ятирічний досвід взаємовигідного партнерства з господарствами у Житомирській, Київській, Полтавській, Харківській і Запорізькій областях. Головними чинниками нашого успішного партнерства є наявність компетентних спеціалістів з виробництва насіння і стовідсоткова довіра одне одному у виборі сортів та їх просуванні на ринку України.

Для чого ви обрали шлях диверсифікації, адже «Ерідон» має власне насіннєве виробництво?

Шлях диверсифікації ми обрали з урахуванням досягнення високої продуктивності виходу насіння з гектара оброблюваної ділянки, що дає нам змогу бути прибутковими в нашому спільному бізнесі та зниженні витрат на логістику насіння. Адже не секрет, що левова частка насіння, особливо зернових, реалізується у західних та центральних областях України, а доставка товару на склад покупця — одна з наших конкурентних переваг, яку запровадив саме «Ерідон». Крім того, гостра проблема сьогодення — це зміна клімату. Стоїть питання вирощування продуктів рослинництва на поливі, що є досить затратним. Тому з метою економії витрат ми перенесли частину площ вирощування на Захід України, а саме у господарство «Україна», де ще, на наш погляд, економічно вигідно займатися насінництвом на богарних землях без поливу.