Зона ризику
Як завдяки Ощадбанку господарство «Еріка-777» будує ефективний бізнес у зоні ризикованого в усіх сенсах землеробства
Ольга Бєлянська

Станично-Луганський район — регіон непростий. У двох кілометрах від райцентру розпочинається окупована територія. Блокпости, час від часу трапляються зруйновані артобстрілами споруди, вигорілі лісосмуги. Займатись будь-яким підприємництвом тут складніше, ніж деінде. Тим паче рослинництвом, адже Станично-Луганський район належить до степової зони ризикованого землеробства з мінімальними опадами та суховіями.
У середині 2000-х подружжя Бєлянських не побоялось заснувати тут власне фермерське господарство «Еріка-777». Господарство намагалось цілковито обходитись власними коштами, однак майже чотири роки тому початок партнерства з Ощадбанком прискорив розвиток підприємства.
Про особливості ведення бізнесу в Луганській області та можливості фінансових програм Ощадбанку для фермерів — в інтерв’ю з керівницею «Еріка-777» Ольгою Бєлянською.Про господарство

Ольго Миколаївно, яку площу обробляє господарство та які культури тут вирощують?

Раніше ми були просто приватними підприємцями, однак у 2006 році вирішили серйозно зайнятись рослинництвом і заснували господарство «Еріка-777». Починали з декількох десятків гектарів, проте з часом довели власний земельний банк до 310 га. Переважно вирощуємо озиму пшеницю, ячмінь, соняшник. На жаль, робити це з кожним роком стає дедалі складніше через посухи. Однак, коли з опадами більш-менш добре, як цьогоріч, то вдається отримати непоганий для нашого регіону врожай — 2,4 т/га соняшнику та 4-5 т/га озимої пшениці.

Які технології вирощування практикуєте?

Переважно це класична оранка, хоча залежно від сезону може бути й мінімальний обробіток ґрунту. Головне — виконувати всі польові операції максимально якісно та чітко дотримуватись сівозміни.

Раніше ми намагались розвивати господарство власним коштом та не звертались по кредити

Ми обираємо якісний посівний матеріал, намагаємось своєчасно сіяти та здійснювати захисну обробку рослин, точно розраховуємо норми внесення мінеральних добрив. Простіше кажучи, робимо все за класичною агрономічною наукою.

Які головні труднощі вам доводиться долати в роботі?

Головна проблема — дефіцит вологи. Раніше також істотно ускладнювало роботу те, що ми використовували застарілу техніку. Проте зараз завдяки співпраці з Ощадбанком нам вдається успішно вирішувати це питання.

Скільки людей працюють у господарстві?

Ми з чоловіком та два наймані працівники. Наші дві доньки обрали інші професії та наразі не мають змоги приділяти багато часу сільському господарству. Але за потреби вони завжди нам допомагають.

Як ви обираєте техніку та інші ресурси для господарства?

Передусім враховуємо наш реальний бюджет та оброблювані площі, аби знайти оптимальне співвідношення вартості машини та її характеристик. Наприклад, можна знайти китайський трактор, який буде значно дешевшим порівняно з європейським і при цьому матиме аналогічні характеристики.

Наприкінці 2017 року ми звернулись до Ощадбанку, який відкрив для нас кредитну лінію. Це дало змогу придбати насіння, ЗЗР та міндобрива

Для нас дуже важлива надійність техніки, і ми обов’язково цікавимось, як вона показала себе на полях в інших господарствах. Також звертаємо увагу на доступність запасних частин, адже будь-яка машина з часом потребує ремонту.

Чи є у вас фінансова можливість вчасно купувати необхідні агрегати та закривати поточні грошові потреби ?

Ми — невелике за площею оброблюваних земель фермерське господарство, тому, на жаль, можливості придбання бажаної техніки обмежені. Через складні кліматичні умови не завжди вдається отримати добрий врожай. До того ж логістичні особливості нашого регіону не дозволяють реалізувати зерно за найвищими цінами. Взагалі ми намагаємось вирішувати всі проблеми якісно, вкладаючи кошти у вирощування майбутнього врожаю. Саме це дає змогу подолати фінансові проблеми господарства, якщо вони виникають.


Про партнерство

За якими критеріями ви обираєте партнерів по бізнесу?

Щоб досягати високих результатів, потрібно довіряти людям, з якими ти працюєш, вміти домовлятись та розуміти одне одного. Також важливо, щоб партнери були справжніми професіоналами та крокували в ногу з часом. У такому разі можна сміливо прислухатись до їхніх порад. Це дасть змогу оптимізувати бізнес.

Коли розпочалась ваша співпраця з Ощадбанком?

Ми почали працювати з Ощадом ще у грудні 2014 року. Через бойові дії відкрили рахунок у Біловодському відділенні, а наступного року перейшли до нашого відділення у Станиці Луганській. Я вдячна всьому колективу відділення, який професійно виконує свою роботу та відповідально ставиться до співпраці з нашим господарством.

Ви обробляєте 310 га. Чи складно було невеликому господарству отримати кредитне фінансування?

Раніше ми намагались розвивати господарство власним коштом та не звертались по кредити. Наприкінці 2017 року склалась така ситуація, що нас не влаштовувала пропозиція ціни за вирощений врожай, і ми вирішили поки не продавати його. Відповідно, обігових коштів на весняну посівну забракло.

Працівники Ощаду одразу ж пішли нам назустріч та запропонували привабливі умови фінансування. Для нас встановили індивідуальний графік погашення

Ми звернулись до Ощадбанку, який відкрив для нас кредитну лінію. Це дало змогу придбати насіння, ЗЗР та міндобрива. Після продажу зерна ми закрили фінансові зобов’язання. Жодних труднощів з отриманням кредитних коштів не було, тим більше що наше господарство мало добрі фінансові показники.


Про програми Ощадбанку

Чому ви звернули увагу на умови фінансування саме в Ощадбанку?

Сільгоспвиробникам Ощадбанк пропонує спеціальні умови фінансування, зокрема здешевлення кредитів. Також цей банк є учасником різних державних програм підтримки агровиробників, програм допомоги з боку Європейського Союзу. Тобто завжди можна підібрати оптимальні умови співпраці. Працівники Ощаду одразу ж пішли нам назустріч та запропонували привабливі умови фінансування. Для нас встановили індивідуальний графік погашення з урахуванням сезонності бізнесу.

Скільки часу необхідно для оформлення кредиту?

Пакет документів для отримання кредиту простий, і загалом від часу звернення минуло не більше місяця. Крім того, тут немає жодних обмежень щодо вибору виробника техніки, що нам особливо сподобалось. Банк надав широкий перелік постачальників техніки, які є його партнерами. Можна обрати будь-яку машину чи агрегат, і це дійсно дуже зручно.

Ви скористались першим кредитом Ощадбанку на техніку для придбання автомобіля Toyota Highlander?

Так, у нас був солідний за віком пікап, яким ми їздили по полях, підвозили запчастини, ЗЗР тощо. Однак нам був необхідний надійний автомобіль для виїзду за межі регіону — для ділових перемовин, участі у виставках.

Пакет документів для отримання кредиту простий, і загалом від часу звернення минуло не більше місяця

Завдяки програмі Ощадбанку «Автобіз» ми придбали авто на дуже вигідних умовах. У квітні 2021 року в Ощаді нам оформили рефінансування діючого кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%», і річна ставка становить лише 3%.

На яких умовах ви отримали можливість придбати трактори ХТЗ та Lovol?

Трактор ХТЗ потужністю 250 к.с. ми купили за програмою «Придбання транспортних засобів та обладнання». Завдяки участі Ощадбанку в державній програмі підтримки сільгоспвиробників ми отримали від мінагрополітики часткову компенсацію вартості трактора — 25%, а також часткову компенсацію відсотків за кредитом. У результаті замість 19,5% річних за кредитом реальна ставка для нас становила лише 8%. На додачу, як і у випадку з автомобілем, у квітні 2021 року Ощадбанк рефінансував кредит, і ставка також знизилась до 3% річних.

Ми дуже хочемо придбати новий комбайн. Зараз розглядаємо різні моделі і, щойно зробимо вибір, укладемо чергову угоду

А от трактор Lovol ми придбали у кредит за проєктом FinancEast («Підтримка Європейського Союзу для сходу України»), учасником якого також є Ощадбанк. За рахунок проєкту отримали компенсацію зі сплати першого внеску — 10% вартості трактора без ПДВ, а за 6 місяців обслуговування кредиту — ще 50% від суми отриманого кредиту.

Чи вдалось окупити витрачені кошти на придбання нової техніки та інших ресурсів?

Так, звичайно. І для мене як для сільгоспвиробника найбільш вигідною є співпраця з Ощадбанком. Раджу колегам уважніше придивитись до програм фінансування, які він пропонує.

Ми дуже хочемо придбати новий комбайн. Зараз розглядаємо різні моделі і, щойно зробимо вибір, укладемо чергову угоду. Це дійсно вигідно.
Наталя Буткова-Вітвіцька, директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку:

— Ми активно співпрацюємо з аграріями з Луганської та Донецької областей. Тільки протягом останніх двох років банк видав їм 186 кредитів на суму 430 млн гривень, що становить майже 20% загального обсягу кредитів, наданих фермерським господарствам за цей період.

Зокрема, в рамках програми FinancEast, що була впроваджена Європейським Союзом та реалізована в Україні через Німецький банк розвитку (KfW) та Фонд розвитку підприємництва і передбачала можливість для клієнтів з Донецької та Луганської областей отримати фінансову підтримку (грант) в обсязі до 50% вартості інвестиційного проєкту, Ощадбанк надав 68 кредитів на загальну суму 145,1 млн гривень. Сума фінансової допомоги, яку отримали позичальники з Донецької та Луганської областей, становить 68,3 млн гривень.

У цілому станом на 1 листопада 2021 року кредитний портфель Ощаду в сегменті АПК становить 4,1 млрд гривень (46% загального кредитного портфеля клієнтів ММСБ), а портфель власне фермерських господарств — 1,8 млрд гривень. За останні два роки Ощадбанк надав фермерським господарствам 1494 кредити на загальну суму 2,3 млрд гривень. На поточний момент Ощад обслуговує майже 10 000 фермерських господарств. При цьому близько 10% фермерських господарств — клієнтів Ощадбанку мають кредити.

Як отримати фінансування

Щоб отримати фінансування, достатньо заповнити анкету зворотного зв’язку на сайті https://www.oschadbank.ua/credit або https://buduysvoe.com/ із зазначенням того, що саме вас цікавить. Менеджер Ощадбанку* зв’яжеться з вами та проконсультує.

Також можна звертатись до контакт-центру Ощадбанку* за тел.: 0 (800) 219-800. Вам нададуть всю необхідну інформацію або організують зустріч у відділенні у зручний для вас час.

*Ліцензія НБУ №148 від 05.10.2011