Професійний захист: зберегти та примножити
Чому аграрії України чекали на появу фунгіциду Міравіс® Нео від Сингента

Сільськогосподарський сектор за підсумками 2021 року забезпечив близько 20% ВВП України та майже половину всіх валютних надходжень від експорту товарів. Загальний валовий збір зернових, зернобобових та олійних культур уперше в історії країни перетнув магічну позначку 100 млн т, а фахівці вже стверджують, що такий самий обсяг урожаю Україна може отримувати щорічно лише на зерновій групі.

Та стрімкі кліматичні зміни поставили перед вітчизняним агросектором нові виклики, і досягти високих показників виробництва без постійного залучення інноваційних препаратів стає нереально. На жаль, довгий процес прийняття відповідної нормативної бази затримав комерційне використання новітнього фунгіциду для пшениці та ячменю від компанії «Сингента» — Міравіс® Нео. Наразі процес розблоковано, і Landlord вирішив розібратися, чому про новий препарат вже говорить увесь ринок, та якими були результати його випробовувань у різних зонах України.У пошуках стабільності

Стабільність та прогнозованість — запорука якісного вирощування врожаю та отримання високої рентабельності у рослинництві. На стан посівів впливає ціла низка негативних чинників, здатних звести нанівець зусилля агронома. Одним із них є захворювання рослин, які можуть перетворитися на системну проблему на полі. Саме тому з кожним роком в Україні зростає увага до вибору та ефективного застосування фунгіцидів, надто на таких економічно важливих культурах, як озимі пшениця та ячмінь.

Фунгіцидів для захисту ранніх зернових культур на нашому ринку не бракує. Переважно це досить ефективні препарати, до складу яких входять перевірені чи відносно нові діючі речовини. Поки їх технологічно правильне та своєчасне внесення забезпечує нормальний результат.

Однак сфера захисту рослин просто не може стояти на місці. Ранні зернові культури щороку займають понад 8 млн га українських полів. У деяких господарствах степової зони вони через рік повертаються на те саме поле. У поєднанні з іншими складнощами вирощування сільгоспкультур та кліматичними змінами це спричиняє підвищену концентрацію патогенів. Натомість регулярне застосування традиційних діючих речовин призводить до розвитку резистентності до них та зниження ефективності застосування фунгіцидних препаратів.


Увага до SDHI

Саме тому провідні світові виробники ЗЗР працюють сьогодні над абсолютно новими формуляціями фунгіцидів, до складу яких входять інноваційні діючі речовини з класу SDHI (карбоксамідів). Розвиток цього напряму дає змогу пропонувати ринку продукт із підвищеною ефективністю в плані контролю широкого спектра захворювань рослин та фізіологічного впливу на них.

Уперше SDHI-продукт (діюча речовина) було представлено світовій аграрній спільноті ще у 1966-му як протруйник із вибірковим впливом на патогени. Новим етапом розвитку цього класу стали 2000-ні роки, коли були розроблені новітні надзвичайно ефективні діючі речовини. За останні 20 років у світі з’явилися 12 діючих речовин, які використовують для польових, овочевих, плодово-ягідних та інших культур, із різними напрямами і способами застосування.

Яскравим та найбільш показовим результатом розвитку технологій SDHI стала презентація компанією «Сингента» унікального препарату Міравіс® Нео. Його поява на ринку України стала справжньою сенсацією, враховуючи як характеристики цього фунгіциду на зернових, так і його реальну ефективність, продемонстровану в різних регіонах України та у світі загалом.

До складу Міравіс® Нео входять діючі речовини із груп триазолів, стробілуринів та карбоксамідів. Зокрема, наявність останніх, а саме АДЕПІДИН™ в нормі 75 г/л багато в чому зумовлює високу ефективність препарату. Загалом для створення нової діючої речовини знадобилося 8 років випробувань.

Тож нас зацікавило, у чому полягає унікальність Міравіс® Нео, завдяки чому досягається така висока ефективність застосування препарату та які існують рекомендації щодо його оптимального використання. Аби розібратися у цьому, ми звернулися до експерта з технічної підтримки, фунгіциди на зернових колосових культурах, компанії «Сингента» Станіслава Горпинюка.

«SDHI — це хімічна група карбоксамідів. Загалом ці речовини давно відомі аграріям, але їх по-справжньому активне застосування у сфері захисту рослин розпочалося лише років 10 тому. Річ у тім, що карбоксаміди мають спільну, важливу для агронома особливість — вони впливають на клітину гриба, блокуючи фермент сукцинатдегідрогенази (СДГ, комплекс II у ланцюзі мітохондріального дихання). «Правильний» синтез діючої речовини дає змогу надзвичайно ефективно боротися із широким спектром захворювань рослин. Власне, так і сталося, коли компанія «Сингента» виділила унікальний за своїми властивостями АДЕПІДИН™ та поєднала його у складі Міравіс® Нео з такими високоефективними речовинами, як пропіконазол та азоксистробін», — пояснив Станіслав Горпинюк.

У результаті науковці «Сингента» отримали продукт, котрий, як виявилося після масштабних тестувань та досліджень, відмінно контролює небачений раніше перелік захворювань пшениці та ячменю. Це сітчаста, темно-бура, смугаста плямистості, піренофороз, септоріози, фузаріоз листя та інші захворювання. Наразі аналогів цьому препарату за широтою спектра контрольованих захворювань просто не існує. Причому Міравіс® Нео забезпечує як чудову профілактичну, так і лікувальну дію. І до того ж цей препарат має, мабуть, найдовший період захисної дії на ринку.

Сітчастий гельмінтоспоріоз ячменю (Drechslera teres)

Септоріоз листя (Septoria tritici) пшениці

«Я не буду називати конкретну кількість днів, оскільки вона залежить від багатьох факторів (погода, фітосанітарний стан поля тощо), але період дійсно дуже тривалий. Після проникнення у рослину активний інгредієнт рівномірно розподіляється у восковому шарі листя і далі дозовано потрапляє у тканини, де проходить повільний розподіл», — зазначив експерт.


Український вимір

Дійсно, перелічені показники дуже важливі в плані визначення ефективності дії того чи іншого препарату, але нас цікавило, чи випробовувався інноваційний фунгіцид для ранніх зернових культур Міравіс® Нео безпосередньо у ґрунтово-кліматичних умовах різних регіонів України.

«Міравіс® Нео досліджувався в Україні ще з 2016 року. Однак тоді, як ви пригадуєте, у нашій країні існували серйозні труднощі з реєстрацією будь-яких нових препаратів. Тому довгий час згідно із вимогами законодавства компанія «Сингента» була змушена випробовувати Міравіс® Нео винятково на території власних R&D-станцій. Утім, це не завадило нам провести велику кількість досліджень, пов’язаних із застосуванням Міравіс® Нео, та всебічно випробувати його дію на посівах пшениці та ячменю», — розповів технічний експерт.

Одна з переваг Міравіс® Нео полягає у тому, що для ефективного захисту рослин від хвороб достатньо дуже помірних норм внесення препарату — від 0,5 до 1 л/га. У більшості випадків оптимальною буде норма внесення 0,75 л/га. Це забезпечить стабільну роботу фунгіциду і за дотримання елементарних вимог щодо застосування ЗЗР гарантує цілковитий захист посівів від патогенів. При цьому Міравіс® Нео відмінно поєднується в баковій суміші практично з усіма гербіцидами, інсектицидами та регуляторами росту. На R&D-станціях цей фунгіцид змішували зі значною кількістю різних речовин, включно із карбамідом, та жодного разу не зафіксували зниження ефективності.

В результаті компанія «Сингента» запропонувала фунгіцид, який відповідає запиту ринку на дуже надійні препарати, вимогам до інтенсифікації вирощування пшениці та ячменю, має тривалу дію та забезпечує стабільний високий результат.

За словами Станіслава Горпинюка, оптимальний момент для внесення Міравіс® Нео на посівах пшениці та ячменю — це поява підпрапорцевого — прапорцевого листка.

Важливо, що у складі Міравіс® Нео АДЕПІДИН™ поєднано з азоксистробіном — діючою речовиною, яка активізує фотосинтез, продовжуючи таким чином вегетацію рослин. А кожен додатковий день вегетації рослини при наливі колоса забезпечує отримання від 100 до 120 кг/га зерна. Але унікальним цей препарат робить саме АДЕПІДИН™.

Звісно, залежно від регіональних та кліматичних особливостей рекомендації можуть змінюватися, однак орієнтовна схема фунгіцидного захисту посівів пшениці така:

  1. Амістар Екстра: кінець кущіння — початок виходу в трубку (ВВСН 29-32);
  2. Міравіс® Нео: прапорцевий листок (BBCH 39);
  3. Магнелло: захист від фузаріозу колоса (BBCH 59-65).

Результати польових досліджень препарату Міравіс® Нео порівняно з ключовими конкурентами 2021 року на озимій пшениці


«Дотримання рекомендованої технології захисту із включенням до неї Міравіс® Нео гарантує цілковитий захист пшениці та ячменю від широкого спектра захворювань. Крім того, Міравіс® Нео забезпечує значну прибавку до врожайності: застосування препарату дало змогу отримати додатково від 1400 до 2200 кг зерна на 1 га у порівнянні з контролем. Тобто в грошовому еквіваленті від 13000 до 20500 грн/га за поточними цінами на пшеницю», — підрахував експерт.


Три механізми захисту

Такий відчутний приріст врожайності досягається саме завдяки надпотужному контролю хвороб та позитивному фізіологічному впливу АДЕПІДИН™ на рослини.

Результати польових досліджень препарату Міравіс® Нео порівняно з ключовими конкурентами 2021 року на озимому ячменіПри цьому, як відзначив Станіслав Горпинюк, застосування нового фунгіциду передбачає відразу три механізми захисту рослин від захворювань.

«Окрім сукупної ефективності захисту від хвороб це також мінімізує ризики появи у патогенів резистентності до діючих речовин. Внесення Міравіс® Нео один раз на сезон у рекомендованій дозі цілковито усуває потребу в додаткових обробках цим препаратом і не призводить до появи резистентності. Міравіс® Нео — високоефективний продукт, який не потребує подвійного застосування», — завершив розповідь Станіслав Горпинюк.