PRO100 AGRO 2020: Інноваційно-технологічні рецепти стрімкого зростання від Kernel
Про що розповіли спікери під час унікальної онлайн-конференції PRO100 AGRO 2020, яку провела компанія Kernel

Традиційна підсумкова конференція компанії Kernel PRO100 AGRO давно вже набула нового якісного статусу та перетворилася на знакову подію року та об’єктивний маркер розвитку сільського господарства всієї Східної Європи. Хоча цьогоріч через карантинні обмеження конференція відбулася в онлайн-форматі, інтерес відвідувачів від цього не знизився. Виступи фахівців компанії Kernel прослухали понад півтори тисячі учасників вебінару.

Адже історія розвитку компанії Kernel — це якраз той випадок, коли агровиробнику вдається реалізувати найсучасніші технологічні та організаційні підходи, використовуючи провідні світові розробки, у масштабах країни. Різноманітні технології захисту рослин, випробування широкого спектра препаратів та добрив, впровадження технологій точного землеробства, оптимізація логістики, технічного парку компанії, переробка та реалізація вирощеної продукції — усе для того, щоб підвищити рентабельність господарств. Тому ми пропонуємо вам ознайомитися з ключовими тезами онлайн-конференції PRO100 AGRO 2020  від провідних експертів компанії Kernel.


про бізнес

Генеральний директор «Кернел-Трейд», директор із закупівель зернових та олійних культур Kernel Олександр Головін у своїй вступній промові зазначив, що 2020 рік був дуже непростим, оскільки доволі неочікувано закупівельні ціни за форвардними контрактами стабільно були вищими, ніж ціни на фізичному ринку.

Звісно, це спричинило проблеми з виконанням форвардних угод. Проте, за словами Олександра Головіна, зважена політика Kernel у багаторічних стосунках зі своїми партнерами дала змогу вирівняти ситуацію.

«Ми вдячні всім нашим партнерам, які виконали власні зобов’язання. Зі свого боку ми зробили все можливе, у тому числі за рахунок інструментів хеджування від цінових ризиків, таких як біржові інструменти та опціон із фіксацією мінімальної ціни», — наголосив Олександр Головін.

Відповідно, директор із закупівель зернових та олійних культур Kernel запропонував усім вітчизняним агровиробникам скористатися можливостями компанії, отримавши максимальний прибуток та мінімізувавши ризики.

Утім, партнерські стосунки Kernel з українськими агровиробниками успішно розвиваються. За словами Олександра Головіна, два роки тому сукупний обсяг фінансування партнерів компанії становив $41 млн. Натомість на 2021-й запланована вже сума $150 млн. До того ж постійні партнери компанії можуть розраховувати на зниження відсоткових ставок.

Також кількість учасників програми Kernel Open Agribusiness за рік зросла удвічі, а земельний банк партнерів вже сягає 65 000 га. До того ж з вересня компанія змінила умови входу до клубу — тепер немає вимоги продавати частку в підприємстві у 10%, відсутній дисконт для учасників по ціні та продукція закуповується «за ринком».

Як розповів Олександр Головін, 2020 рік став рекордним для Kernel у плані експорту зернової продукції, показники якого сягнули 8 млн т. При цьому частка компанії в сукупному експорті зерна з України становить вже 15,3%, а не 13%, як минулого року. Й очевидно, що вже в найближчому майбутньому Kernel реалізує свою мету — експортувати 9 млн т зерна щороку.

Відповідним чином розвиваються й експортні потужності Kernel. Так, завершується спорудження «Трансгрейнтермінала» у порту «Чорноморськ». Разом із «Трансбалктерміналом» потужності обох об’єктів становитимуть вражаючі 10 млн т зерна на рік із можливістю одночасного зберігання 470 000 т. Цікаво, що нині Kernel має змогу приймати впродовж 24 годин 450 вагонів та 600 автомобілів-зерновозів.

про логістику

Якраз логістичним перевагам співпраці з Kernel була присвячена спільна доповідь керівника служби залізничної логістики компанії Михайла Кравченка та фахівця з  комерційної діяльності Kernel Михайла Муріна

«Сьогодні ми здійснюємо понад 90 000 відправлень аграрних вантажів щороку. Завдяки наявному парку вагонів-зерновозів, що сягає майже 3500 одиниць, ми є приватним перевізником аграрних вантажів №1 і входимо до топ-5 вантажовідправників в Україні. Серед запорук успішної роботи залізничної логістики Kernel слід відзначити передусім дві. По-перше, це робота нашої злагодженої команди, яка працює буквально 24 години на добу і контролює щосекунди рух наших вантажів. По-друге, це те, що нам вдалося налагодити закритий логістичний ланцюжок — від поля до термінала. Завантаження, розвантаження, перевезення зерна — усе працює в єдиному циклі. Починаючи з 2019 року ми надаємо також експедиторські послуги для наших партнерів, і на сьогодні це вже не просто послуга, а конкурентна перевага», — наголосив Михайло Кравченко.

У свою чергу Михайло Мурін окреслив особливості співпраці компанії з партнерами в царині зернової логістики.

«Впродовж вже багатьох років роботи на ринку «Кернел-Трейд» ми накопичили без перебільшення колосальний досвід у цій справі та можемо ефективно вирішувати будь-які питання. У разі потреби можемо, наприклад, знайти додаткові маневрові локомотиви, мінімізувати простої потягів, швидко оформити дозвільні документи, представляти інтереси клієнта на елеваторі. Тобто забезпечити максимально можливий сервіс. Практично всі питання логістики зерна вирішує одна компанія. Це надає додаткові можливості для розвитку бізнесу наших партнерів та дає їм змогу скоротити витрати. При цьому ми налаштовані на довгострокові партнерські стосунки», — розповів Михайло Мурін.

про дослідження

Керівник науково-дослідного відділу Kernel Аркадій Лунгул справедливо вважається одним із найкращих знавців технології вирощування сільськогосподарських культур в Україні. Під час онлайн-конференції PRO100 AGRO 2020 він поділився результатами випробувань різних сортів та гібридів насіння, ЗЗР та добрив (у три- чи чотирикратних повтореннях), отриманими на дослідних ділянках наукових центрів компанії. Аркадій Лунгул також розповів, що сьогодні в компанії Kernel технологія захисту рослин коштує $35–55/га.

«Загалом нам вдалося вийти на гарні результати у цьому складному сезоні — від 7 до 12 т/га по врожайності у різних кластерах, залежно від їх розташування. Чимало наших дослідів були присвячені визначенню оптимальних строків сівби кукурудзи. Так, з одного боку, на сходи цієї культури, висіяні у найраніші терміни на початку квітня, негативно вплинули травневі низькі температури. Проте, як виявилося, найвищі результати врожайності були зафіксовані якраз із ранніми строками посіву», — підкреслив Аркадій Лунгул.

При цьому Аркадій Лунгул наголосив на тому, що сезон видався надзвичайним складним для агровиробників через нетипові погодні умови. Тепла зима, різке зниження температури повітря впродовж усього травня та дефіцит вологи спричинили сильні стреси для рослин. Зокрема, спостерігалося відчутне фосфорне голодування кукурудзи та соняшника.

Відповідно, перед дослідниками Kernel постало завдання пошуку ефективних шляхів подолання цієї проблеми.

У плані мінерального живлення посівів у компанії Kernel зупинилися на варіанті внесення фосфорно-калійних добрив восени, а також локально-стрічковому внесенні у зону безпосереднього закладення насіння на глибину до 20 см. Якщо говорити про припосівні добрива, то найкращі показники демонструє застосування рідких комплексних добрив, які найшвидше та найповніше засвоюються, що особливо важливо за несприятливих умов нестачі вологи на початку вегетації культур.

За словами керівника науково-дослідного відділу Kernel, важливе значення мали дослідження, присвячені визначенню ефективності використання ґрунтових гербіцидів на кукурудзі. Так, було доведено, що своєчасне технологічно правильне їх застосування дозволяє отримати прибавку в межах 7 ц/га.

«Одне з наших ключових завдань — оптимізація фінансових витрат на захист рослин та зниження хімічного навантаження на ґрунт. Тому ми тестуємо різні комбінації препаратів, у тому числі й біологічних. Зокрема, високу ефективність продемонстрував наш органічний стимулятор росту Поліміксобактерин», — розповів Аркадій Лунгул.

ПАРТНЕР КОНФЕРЕНЦІЇ:

«Сингента» — одна з провідних компаній світового агробізнесу, який оцінюється у більше ніж $60 млрд. До портфоліо «Сингента» входять понад 80 засобів захисту рослин, а також велика кількість гібридів та сортів насіння польових та овочевих культур.

Метою компанії «Сингента» в Україні є пропозиція комплексних рішень для вітчизняних аграріїв та партнерство, якому віддають перевагу українські та міжнародні компанії.

про біопрепарати

Логічним продовженням виступу Аркадія Лунгула стала доповідь заступника керівника науково-дослідного відділу Kernel Михайла Журби, присвячена дослідженням біологічних препаратів, що використовуються в компанії.«У 2019 році ми заклали досліди з метою вивчення реальної ефективності низки препаратів для деструкції стерні виробництва відомих вітчизняних та зарубіжних компаній. Цей момент дуже важливий у сучасному агровиробництві, оскільки дає змогу суттєво підвищити показники родючості ґрунту та доступності мінеральних речовин. Також застосування біодеструкторів дозволяє істотно поліпшити фітосанітарний стан на полі, проявляючи фунгіцидну дію на шкідливі мікроорганізми», — розповів Михайло Журба.Більшість протестованих препаратів довели свою очевидну ефективність. Тестування здійснювалися на поміщених у ґрунт двох видах зразків: лляній тканині та стерні кукурудзи. Розкладання лляної тканини після першого місяця випробувань досягло інтенсивності 25%, після другого — 35%. У свою чергу стерня кукурудзи розклалася після першого місяця на 5%, після другого — на 12–15% інтенсивніше у порівнянні з контролем.

«При цьому помітно покращилися процеси, що відбувалися у ґрунті. Так, зростання кількості лабільного вуглецю засвідчило превалювання процесів гуміфікації над процесами дегуміфікації, активізувалися мікробіологічні процеси та зросла кількість корисної біоти, що покращило загальний фітосанітарний стан на полі», — пояснив заступник науково-дослідного відділу Kernel.

Відмінні результати показало і використання авторського органічного стимулятора росту компанії Kernel Поліміксобактерину, призначеного для поліпшення фосфорного живлення та активізації процесів розвитку рослин.

«Ми проводили різноманітні масштабні дослідження препарату як у тепличних умовах, так і в реальних польових умовах. Поліміксобактерин використовувався для обробки посівного матеріалу, внесення у рідкому вигляді у рядок разом зі стартовими добривами та позакоренево. За нашими спостереженнями, ефективними виявилися усі способи його використання. У тепличних умовах були отримані результати прибавки врожайності кукурудзи в середньому до 6 ц/га. У польових умовах — 3 ц/га. Очевидно, що власне на полях компанії Kernel Поліміксобактерин буде використовуватися ще активніше — на площі до 150 000 га», — зауважив Михайло Журба.

Фахівець наголосив на тому, що протестовані біологічні препарати демонструють чудову ефективність та рентабельність застосування і добре вписуються у стратегію Kernel щодо зниження витрат на ЗЗР у розрахунку на гектар та мінімізації хімічного навантаження на ґрунт.

про мінеральне живлення

Головний агрохімік Kernel Олександр Доценко розповів про оптимізацію технології вирощування соняшника та кукурудзи в компанії. Як маркери досліджень були взяті чотири науково-дослідні пункти компанії: Західний кластер — поблизу селища Сахнівці (Хмельницька область), Центральний кластер — село Вікторівка (Черкаська область), кластер «Дружба-Нова» — селище Варва (Чернігівська область) та Придніпровський кластер — селище Почаївка (Полтавська область).

Олександр Доценко наголосив, що усі дослідження, які проводять у компанії Kernel, максимально наближені до реального виробництва. Тобто обов’язково враховується фактор підтримання гарної рентабельності виробництва та підвищення родючості ґрунтів.

«Якщо говорити про азотні добрива під соняшник, то оптимальні з цієї точки зору результати забезпечує застосування КАС та сульфату амонію в середніх нормах. Тестування проводилися з нормами від 21 до 120 кг/га д.р., і найкращим є приклад посушливого регіону Полтавської області з нормою внесення 61 кг/га д.р. По кукурудзі оптимальною нормою визначено 111 кг/га д.р. серед лінійки варіантів із внесенням 90–141 кг/га азоту», — розповів Олександр Доценко.

Цікаво, що за умов обмеженої кількості вологи найкраще себе показують знижені норми внесення фосфору та калію під кукурудзу та соняшник — по 16 кг/га діючої речовини. Проте за умов більш-менш достатньої забезпеченості опадами, як це було у кластері в Хмельницькій області, існує сенс підвищити цю норму до 55 кг/га д.р. фосфору та калію, що забезпечує приріст урожайності в 10 ц/га зерна кукурудзи.

«Ми рекомендуємо внесення фосфорних та калійних добрив винятково у рядок, на глибину 18–20 см, що забезпечує найбільш ефективне споживання діючої речовини. При цьому під час наших досліджень можна виявити цікаві залежності. Так, посилення фосфорного живлення соняшника не дає помітного результату. Натомість істотну роль відіграє показник вмісту цинку у ґрунті, адже цей елемент безпосередньо впливає на розвиток кореневої системи рослин. Тому нагально рекомендованим є застосування якісних хелатованих препаратів цинку. На кукурудзі оптимальною фазою для їх фоліарного внесення є фаза 5–7 листків. Також ефективне застосування хелату цинку разом зі стартовими РКД за попереднього тестування на сумісність», — пояснив головний агрохімік Kernel.

Показово, що виробничі дослідження в компанії Kernel — а це десятки тисяч дослідів — здійснюються на площі понад 26 000 га. Уся ця інформація особливо цінна не лише для розвитку агровиробництва у самій компанії, але й для співпраці Kernel зі своїми партнерами.

про точне землеробство

Ефективне впровадження технологій точного землеробства — одна з візитівок компанії Kernel. Заступник керівника Агробізнесу з інноваційного та цифрового розвитку Kernel Євгеній Сапіженко розповів про сучасні напрями розвитку точних технологій на полях агрохолдингу.

«Супутниковий моніторинг — базовий елемент розвитку технологій точного землеробства в агрокомпанії. Це елементарний інструмент, який може опиратися як на платні, так і навіть на безкоштовні сервіси огляду та оцінки стану полів компанії», — наголосив Євгеній Сапіженко.

Це дає змогу оцінити загальний стан полів, порівняти їх характеристики поміж собою, а також використовувати функції автоматичного виявлення зміни індексів вегетації та отримати вихідні дані для таргетованого скаутингу. На думку Євгенія Сапіженка, накопичення багаторічних даних щодо своїх полів — обов’язкова умова успішної роботи сучасного агровиробника. Навіть у тому разі, якщо технологічний рівень господарства поки не дає змоги їх ефективно використати. Річ у тім, що за декілька років з’являться нові, ще досконаліші інструменти точного землеробства, і, щоб їх ефективно використати, потрібні будуть багаторічні дані.

«У компанії Kernel діє системний підхід до впровадження технологій точного землеробства. Він поєднує цілу низку супутникових, метеорологічних, агрономічних та інших інструментів, а головною метою цієї роботи є ефективне підвищення продуктивності кожного поля», — пояснив Євгеній Сапіженко.

Зокрема, Kernel використовує розгалужену мережу партнерських метеорологічних станцій, польові сенсори та станції, моніторинг полів за допомогою БПЛА та інші інструменти. При цьому особлива увага звертається не лише на мінеральний склад ґрунту, але й на вміст продуктивної вологи у ньому. Важливим завданням у цьому разі є можливість визначати цей показник на кожному полі у різних шарах ґрунту та розраховувати технологію вирощування на цій основі.

Ефективність роботи агрономів Kernel вдається підвищувати завдяки широкому впровадженню мобільних цифрових рішень — додатків. Це дає змогу з використанням смартфона миттєво визначати ті чи інші проблеми на полі та опрацьовувати інформацію щодо стану посівів.

ПАРТНЕР КОНФЕРЕНЦІЇ:

Trimble — компанія, що працює в галузі розробок систем визначення місцезнаходження за сигналами супутникових систем глобальної навігації (GPS), а також займається розробкою і просуванням геодезичного обладнання (тахеометрів, нівелірів, супутникових приймачів).

Сільськогосподарський підрозділ компанії Trimble (Trimble Agriculture) пропонує рішення для складних технічних задач у сфері сільського господарства. Ці рішення дають фермерам можливість виділяти дефіцитні ресурси для створення безпечного та надійного ланцюжка постачання продуктів харчування з отриманням прибутку та без шкоди для довкілля.

про партнерський досвід

Для демонстрації реального прикладу використання інноваційних організаційних та технологічних рішень компанія Kernel запросила до виступу в онлайн-конференції свого партнера — засновника міжнародної компанії «Студія Аграрних Систем» (SAS), керівника ПП «Дніпро» Дмитра Грушецького. Вісім років тому Дмитро Грушецький зважився на сміливий крок, поєднавши агровиробництво з IT-рішеннями.

«Земельний банк нашого господарства становить 4500 га, на яких вирощуються озима пшениця, соняшник, кукурудза та озимий ріпак. Увесь штат господарства нараховує 27 осіб починаючи від засновника господарства до охорони. При цьому ми маємо тваринницький напрям — понад 1000 голів овець», — розповів Дмитро Грушецький.

У господарстві автоматизовані практично всі виробничі процеси, що дозволяє контролювати, за словами промовця, 80% витрат підприємства. Контролюється увесь рух техніки та виконання нею завдань, налаштована система операційного планування, встановлена погодинна оплата працівникам. Підприємство цілковито перейшло на електронний документообіг.

«Ми почали з того, що здійснили обліт дронами всіх оброблюваних площ і встановили межі полів за RTK-сигналами. Це істотно спростило нашу роботу, оскільки в господарстві застосовується технологія Pro-Till, для якої потрібен чіткий рух техніки смугами. Далі ми здійснили картування врожайності. Раз на три-чотири роки на кожному полі проводиться якісний аналіз ґрунту», — зазначив він.

Дмитро Грушецький наголосив на тому, що раніше доводилося замовляти аналізи ґрунтів за кордоном, проте після перевірки результатів роботи агрохімічної лабораторії Kernel стали працювати з нею.

«Я раджу при переході до технологій точного землеробства інвестувати саме у ті елементи, які ви будете використовувати. Якщо ви замовляєте аналізи ґрунтів, то маєте знати, як потім ви їх застосуєте на практиці. Наприклад, ми наразі практикуємо диференційоване внесення азотних добрив, натомість внесення фосфорних та калійних добрив поки у планах. Також ми підключені до системи Cropio та використовуємо дані польових метеостанцій та супутників. У цьому та в інших аспектах для нас велике значення має ефективна співпраця з компанією Kernel. Ми переконалися в ефективності скаутингу, запропонованого нею», — розповів Дмитро Грушецький.

Керівник ПП «Дніпро» акцентував увагу на необхідності обов’язкового зняття ущільнень на полях. З цією метою в господарстві не просто використовуються глибокорозпушувачі, а й створені єдині логістичні точки біля кожного поля.

«Велике значення має також оптимізація парку техніки господарства. У нас працюють наразі два потужні гусеничні трактори, два зернозбиральні комбайни, самохідний обприскувач, два розкидачі, два посівні комплекси та глибокорозпушувачі. Цього нам цілком достатньо», — поділився Дмитро Грушецький.

про скаутинг

Важливо, що кожне господарство-партнер, яке долучається до програми Open Agribusiness, автоматично отримує доступ до передових розробок та напрацьованої технологічної бази Kernel. Зокрема, йдеться про впровадження системи скаутингу для відстежування, профілактики та миттєвого подолання проблемних моментів на полях. Про це розповів головний технолог проєкту Open Agribusiness Віталій Андрющенко.

«Оскільки ми працюємо разом, на бізнесових засадах, то, звісно ж, безпосередньо зацікавлені у підвищенні рентабельності агровиробництва. Ми пропонуємо усім нашим партнерам оптимальні з точки зору агрономії та економіки технологічні рішення, апробовані на наших науково-дослідних полігонах. Також у нас працює унікальна агрохімічна лабораторія, готова надавати нашим партнерам послуги на вигідних умовах», — наголосив він.

Так, за словами головного технолога проєкту, технологія вирощування сільгоспкультур Kernel рухається у бік зниження витратної частини на мінеральне живлення та захист рослин, а разом з тим — на зменшення пестицидного навантаження на поля.

«Сьогодні ми рекомендуємо нашим партнерам більше використовувати не комплексні добрива, а саме монодобрива. Як доводять наші розрахунки, у такому разі за норми внесення від 30 кг/га діючої речовини ми вже заощаджуємо $4–5/га. Більшість добрив, передусім фосфорно-калійних, краще вносити восени. Оптимальний спосіб внесення при цьому — локально-стрічковий, на глибину від 12 до 20 см», — зауважив Віталій Андрющенко.

У такому разі діюча речовина потрапить безпосередньо в зону розташування кореневої системи сходів. Враховуючи, що такі елементи, як фосфор, практично нерухомі у ґрунті, це дасть змогу рослинам інтенсивно розвиватися та підвищить ефективність міндобрив.

«Ми взагалі переконалися, що за нинішніх кліматичних умов потрібно вчитися керувати тим, чим ми можемо, в тому числі оптимізувати мінеральне живлення та захист рослин. Ми підбираємо для наших партнерів по програмі Open Agribusiness найбільш вигідні рішення. Так, компанія «Золотники-Агро», що першою приєдналася до проєкту, сьогодні за нашого сприяння вносить міндобрива за допомогою глибокорозпушувача з бункером обсягом 3,5 т. Чимало наших партнерів використовують РКД, дробне внесення азоту та інші сучасні рішення», — розповів фахівець Kernel.

У сфері захисту рослин учасники проєкту Open Agribusiness отримують від технологів Kernel оптимізовані у фінансовому плані рішення щодо застосування оригінальних та генеричних препаратів. При цьому у міру накопичення бази даних результатів досліджень у них є можливість відчутно здешевити системи захисту за рахунок впровадження або інноваційних препаратів, або ж реально ефективних постпатентних засобів.

ПРО ПАРК ТЕХНІКИ

Провідний інженер-дослідник Kernel Юрій Пономаренко представив результати досліджень оптимізації парку техніки компанії з огляду на кліматичні зміни в Україні та з метою здешевлення собівартості агровиробництва. При цьому Юрій Пономаренко наголосив, що потрібно чітко рахувати вартість володіння та експлуатації кожної одиниці сільгосптехніки в компанії, оскільки від цього прямо залежить рентабельність агровиробництва.

Так, після тривалих випробувань високопродуктивних швидкісних посівних комплексів у компанії Kernel дійшли висновку про необхідність застосування більш потужних тракторів із покращеними характеристиками.

«Наявні у нас раніше машини потужністю до 340 к.с. не зовсім відповідають поставленим завданням, оскільки їм може бракувати потужності під час роботи. Натомість краще використовувати трактори на 400 к.с. і більше. Також важливо, щоб ці машини мали широкі шини для кращого зчеплення із ґрунтом. І крім того — незалежну підвіску та підресорений передній міст, аби знизити втомлюваність оператора», — розповів Юрій Пономаренко.

Такі підвищені вимоги до тракторів у Kernel пояснюються насамперед прагненням агрономів компанії істотно збільшити продуктивність сівби навесні, не втрачаючи при цьому в якості. Річ у тім, що з настанням весняного тепла ґрунт, прогріваючись, починає стрімко втрачати вологу. Тож неабияку вагу має буквально кожна година у полі.

Тому в компанії здійснили об’єктивне порівняння якості сівби сівалок із традиційними та інноваційними висівними апаратами на швидкості 10 км/год та 14–16 км/год відповідно. Як виявилося, у другому випадку вдалося досягти зростання врожайності до 4,5%. Однак, аби забезпечити стабільну роботу на такій швидкості, як вже зазначалося, необхідні більш потужні та комфортні трактори. «Також для швидкісної сівби обов’язково потрібно застосовувати ефективне навігаційне обладнання. Ми зупинили свій вибір на продукції Trimble, яка нас цілковито задовольняє. Однак при цьому слід здійснити якісні точні налаштування, що ми проводимо разом з інженерами Trimble», — зауважив Юрій Пономаренко.

Істотно змінюються підходи Kernel і до захисту рослин. Так, у компанії було прийнято рішення про поступову відмову від авіаційної обробки посівів на користь застосування самохідних обприскувачів на тих посівах, для обробок яких це можливо. Аби якісно проводити десикацію соняшника, необхідні висококліренсні машини. І для підвищення продуктивності роботи потрібно, щоб це були обприскувачі з довжиною штанги 36 м та об’ємом баку для робочого розчину від 4000 л.

«Показово, що системи автоматичного пілотування самохідних обприскувачів забезпечують реальну економічну віддачу. Так, завдяки істотному зниженню відсотка витоптування рослин вдається заощадити до $4000 на полі площею 100 га», — відзначив провідний інженер-дослідник Kernel.

ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ПРО ПРОЄКТ
OPEN AGRIBUSINESS

СТАТИ УЧАСНИКОМ ПРОЄКТУ