Господарство доданої вартості
Максим Скорук
ФГ «Скорук»

Розташоване у Томаківському районі Дніпропетровської області Фермерське Господарство «Скорук» унікальне в усіх відношеннях. Свого часу його заснувало подружжя Скоруків, які починали буквально з декількох паїв, отримавши кошти на обробіток землі під заставу власного будинку. Сьогодні тут обробляється понад 10 000 га полів, закладені сотні гектарів інтенсивних садів, виробляються борошно, крупи та макарони, випікається хліб…

ФГ «Скорук» є лідером за врожайністю зернових та технічних культур по регіону та загальноукраїнським лідером із вирощування садових культур. У господарстві збільшують площі під крапельне зрошення та сміливо впроваджують нові технології обробітку ґрунту. При цьому ФГ «Скорук» опікується інфраструктурою всіх населених пунктів, працюючи в яких, створює високооплачувані робочі місця та займається благодійними проєктами.

Ми приїздили сюди минулого року і спілкувалися з матір’ю нашого сьогоднішнього співрозмовника Максима Анатолійовича Скорука — Тамарою Олексіївною. Вже тоді звернули увагу на по-справжньому родинну атмосферу, що панує в господарстві. Тамара Олексіївна, незважаючи на сімейні та громадські обов’язки, повністю контролює напрям переробки продукції у господарстві. Водночас рослинництво та садівництво, а також усі організаційні питання — сфера відповідальності її сина Максима Скорука. Забігаючи наперед, скажемо, що ми були просто вражені кількагодинним спілкуванням із Максимом Анатолійовичем, адже багатопрофільні господарства з таким масштабом розвитку виробництва в Україні побачиш нечасто.

Це його розповідь.
Вийти на технологію

Поточний рік не дуже вдалий у плані погодних умов порівняно з іншими сезонами. Однак ми трохи випереджаємо сусідів завдяки впровадженню нових технологій. Ми 4-й рік працюємо за технологією обробітку ґрунту Strip-Till, точніше за її різновидом Pro-Till. Також активно використовуємо вертикальний обробіток ґрунту.

No-Till для нас не підходить, так само як і класичний Strip-Till, що передбачає обробіток смуг у рядках із широкими міжряддями. Натомість ми застосовуємо сівалки, що якісно рихлять ґрунт без втрати вологи і лишають солому на поверхні, закладаючи міндобрива нижче точки залягання насіння на 5–12 см. Ми ж розуміємо, що рослина живиться на початку з верхнього шару 10–12 см.

Раніше ми не мали такої різноманітності у сівозміні. Оскільки кукурудза у цій місцевості практично не росте, бо на богарі виходить лише 40–50 ц/га. Ми накопичуємо на полі шар пожнивних залишків роками. Це дає змогу зберегти вологу в ґрунті на 10–14 днів довше і нормально відсіятися. До того ж у степових умовах сонце не так інтенсивно нагріває захищений ґрунт.

На деяких полях відсотків на 60 вже працюємо за цією технологією. Таким чином вдалося налагодити ефективний підхід до вирощування ріпаку. Ми всі знаємо, що солома пригнічує ріпак, тому фермери часто палять стерню, але це знищує біоту у верхньому шарі ґрунту. Натомість наша технологія дозволяє дістати вологу з нижніх шарів, щоб проросло насіння ріпаку, і відгорнути при цьому солому вбік.


Живлення

Ми приділяємо багато уваги ефективності мінерального живлення та захисту посівів. Як свідчить наш досвід, не буває такого, щоб хоча б одна суперінноваційна технологія щороку давала прибавку до врожайності. Погода, на жаль, диктує свої умови. Тому наше завдання — напрацювати шаблонну усереднено ефективну технологію, яка буде давати стабільний результат із року в рік. Для цього потрібен комплексний підхід.

У цьому плані для мене особливо важливе партнерство з такою потужною компанією як «Ерідон». Ми співпрацюємо майже 10 років. Починали з невеликих обсягів, поступово придивлялися один до одного. Адже у сільському господарстві взаємовідносини закладаються мінімум на рік. Приказка, що весняний день цілий рік годує, виникла не на порожньому місці. Якщо не догледиш, то, наприклад, совка за одну ніч може з’їсти 200 га ріпаку…

Ми зупинилися на використанні ексклюзивних препаратів компанії «Ерідон» двох лінійок: IFAGRI та AVENTRO. До першої входять дійсно ефективні та помірні за ціною засоби захисту рослин — гербіциди, фунгіциди та інсектициди. Так, ми використовуємо: Гібкул, Кіллітоп, Букат, Гексамайт, Тайгедер, та інші. Серед швейцарських препаратів AVENTRO особливо хочу виділити МультиМастр, який підвищує ефективність гербіцидів. Також використовуємо Терра-Сорб комплекс, Термінатор Піни та Спрей-Ейд.

Щоб проілюструвати характер нашої співпраці з компанією «Ерідон», достатньо сказати, що нині ми беремо у них 99% (!) усіх необхідних ресурсів для роботи. Все побудовано на довірі. Купуємо те, що запланували, щойно виникає якась нагальна потреба — препарат прибуває до нас настільки швидко, наскільки це можливо в принципі.

Ми ніколи не відмовляємося від кваліфікованих консультацій, особливо коли до нас у господарство приїжджають фахівці «Ерідон». Ми уважно вислуховуємо поради, але остаточне рішення завжди приймаємо самостійно.

Так, минулого року ми майже повністю використали для мінерального живлення полів  бельгійське добриво ROSAFERT (Росаферт) і загалом лишилися задоволені результатом. Лише підвела погода, оскільки було замало вологи. Це висуває особливі вимоги до внесення добрив. Ми вже зрозуміли, що потрібно обережно давати азот, який на посушливому фоні може попалити рослини, натомість фосфору та калію можна більше.Ходімте до саду

Впродовж майже трьох годин оглядин садового господарства ФГ «Скорук», ми впевнилися у тому, що для Максима Анатолійовича сади мають особливе значення, причому не лише з економічної точки зору. Адже це справжнє диво — створити тут, у посушливих степах, неподалік гірничо-промислової зони, рукотворну плодову оазу, організовану за найвищими європейськими стандартами. Це не просто потрібно вміти зробити — цього слід захотіти!

Сади — мрія мого покійного батька Анатолія… Довгий час це було неможливо втілити у життя, оскільки у Томаківському районі немає достатніх обсягів води. Нам вдалося налагодити її постачання з сусіднього району, і ми зробили це вперше за 30 років у нашому районі. Цього року запустили зрошення площею 443 га, а в найближчих планах — 540 га. Можна було б і більше, однак існують певні проблеми з окремими власниками паїв. «Фрегатами» поодинокі ділянки не перестрибнеш, тому робимо ставку на крапельне зрошення.

Відповідно, 5 років тому ми почали закладати сади. Так, за площами під черешнею ми лідери по Україні, сьогодні у нас 145 га інтенсивних насаджень цієї культури. А ще 69 га яблуні, 55 га груші, персики, сливи, алича… Тут ми також тісно співпрацюємо з компанією «Ерідон», проте, як я вже казав, усі важливі рішення приймаємо самостійно. І цим істотно відрізняємося від західноєвропейських садівників, які ані кроку не ступлять без рекомендацій спеціалізованих наукових установ. Однак для нас така агротехнологічна підтримка дуже важлива. Нам привозять препарати, ми їх випробовуємо, закладаємо різні схеми, щоб особисто впевнитися в їх дієвості та ефективності.

Хоча чимало садівників та ягідників жаліються на нестачу працівників, у нас із цим все більшою мірою нормально. Як я кажу: був би врожай — робочі руки знайдемо. Поки встигаємо, головне — встановити гідну оплату. У нас люди заробляють до 1 000 гривень на день на черешні та яблуні, тому до Польщі вже не рвуться. Тим паче, що у наших садах сезон збирання врожаю розпочинається наприкінці травня і триває до кінця жовтня.

Вирощена продукція потрапляє до супермаркетів, гуртових покупців, на ринки. Але тільки зараз починаємо виходити на більш-менш високу врожайність, бо сади ще молоді. Ми заздалегідь побудували сучасне фруктосховище потужністю 2 300 т газового середовища, готуємо другий холодильник на 2 400 т.

На садівничі технології не шкодуємо ані грошей, ані зусиль. Ось, скажімо, «флагові» насадження черешні, нахилені майже до землі, ви не побачите більше ніде в Україні. Це передова італійська технологія, яку ми адаптували у нашій країні.

 


Довести до ладу

Від самого початку заснування господарства батько орієнтувався на те, щоб не просто продавати зерно, а створювати продукцію з доданою вартістю. Свого часу ми переробляли до 70% вирощеного зерна. Маємо власні млини, крупорушки, макаронні лінії, пекарні. Цим усім займається мама, Тамара Олексіївна. Готова продукція реалізується в роздрібних мережах.

Планів розвитку у нас дуже багато, але першочергове завдання — довести до ладу, те що вже є. Тим паче, що погода диктує свої умови. Так, у 2012-му ми потрапили у таку саму посуху, яка цього року накрила Одеську область. Тому цьогоріч відразу відреагували на біду тамтешніх фермерів і разом із сусідами відвантажили по декілька тонн посівного матеріалу. Кожен дав скільки міг.

Раніше у нас було 70–80 га овочевих культур: капусти, моркви тощо. Хотілося б розширити площі під городиною і зробити це за сучасними стандартами, з максимальним ступенем механізації. Але для цього потрібні серйозні капіталовкладення: сховища, комбайни, зрошення… Якби держава дала кредит під 2–3%, я би вже завтра почав це будувати. Натомість банки пропонують під 20%…

Також існують плани вирощувати гарбузове насіння та кондитерський соняшник: просмажувати, фасувати в пакетики і продавати за кордон. На це є попит в арабських країнах, гарбузове насіння дуже люблять у Великій Британії.

Ми вирощували рис на крапельному зрошенні та отримали врожай від 6,7 до 8 т/га. Хоча після нього дуже погано ростуть наступні культури. Крапельне зрошення будемо розвивати і надалі. Кукурудза на зрошенні навіть у поганий рік дає 100–105 ц/га. Були поля, які давали до 137 ц/га. Тому цей напрям для нас дуже важливий. У тому числі будемо сіяти кукурудзу для виробництва попкорну.

Як я вже казав, ситуація з кадрами зараз набагато краща. Раніше складно було знайти тверезого тракториста, а сьогодні люди думають головою, тим паче, що ми платимо не за день, а залежно від кількості зроблених гектарів, то ж є реальний стимул працювати.

Намагаємося робити все для розвитку нашого краю. Окрім підтримки соціальної інфраструктури, значну увагу приділяємо розвитку спорту, передусім футболу. Наша команда ФГ «Скорук» виграла минулого року чемпіонат області та знову тримається на 1-му місці. У чемпіонаті України хочемо вийти з групи та грати у другій лізі. Приємно відчувати, що завдяки нашим зусиллям діти знову зацікавилися спортом. У нашій футбольній школі підростає нова зміна — хлопці віком 10–13 років, які, я впевнений, стануть гарними футболістами. Зі свого боку, я роблю все, аби вони розвивалися. Автобуси, амуніція, тренери — все є. Сподіваюся, за декілька років збудуємо власний сучасний стадіон.

Я хочу, щоб наша молодь мала гідне життя


Тамара Скорук
ФГ «Скорук»

Тамара Скорук активно займається громадською роботою, тому ми мали обмаль часу для спілкування. Тамара Олексіївна привітала читачів Landlord і побажала успіхів у всьому.

  • Нині дуже непрості часи, зокрема і для сільського господарства. Проте мій життєвий досвід свідчить, що легко не буває ніколи. Свого часу ми з чоловіком підіймали поля, не маючи абсолютно нічого. Але якщо ви чогось по-справжньому прагнете, то досягнете цього. Я щиро рада, що ми продовжуємо започатковану тоді справу і завдяки цьому маємо змогу підтримувати наш край, створювати робочі місця та нові виробництва. Я хочу, щоб наша молодь, наші діти та онуки мали гідне життя, мали майбутнє. Ми — працьовитий, добрий, розумний народ, і я переконана, що все в нашій країні буде добре. Головне — докладати для цього зусиль.

Максим Лук’янов,
Менеджер з продажу засобів захисту рослин Дніпровський підрозділ ТОВ «ФІРМА ЕРІДОН»

— Я працюю із ФГ «Скорук» майже 10 років поспіль, і за цей час у нас склалися не просто ділові, а дружні стосунки. Хочу відзначити виняткову порядність керівника господарства, Максима Анатолійовича Скорука, який завжди виконує свої зобов’язання та повністю розраховується за отриману продукцію. Побудовані на глибокій довірі стосунки дають змогу вирішувати поточні питання майже миттєво, у телефонному режимі. Якщо ФГ «Скорук» терміново необхідні якість препарати, то вони їх відразу отримують.

Також ми докладаємо багато зусиль для того, щоб допомогти нашим партнерам у ФГ «Скорук» підібрати оптимальні препарати та добрива під їхню технологію вирощування різних культур. Це дає змогу і нам перевірити ефективність застосування тих чи інших продуктів на великих площах у товарних посівах. Наші технологи регулярно приїжджають до господарства і разом із Максимом Анатолійовичем розглядають різні агрономічні питання.

Я гадаю, що Максим Анатолійович задоволений співпрацею з компанією «Ерідон». Так, якщо 10 років тому наша співпраця із ФГ «Скорук» обчислювалася десятками тисяч гривень, то сьогодні ми закриваємо майже 100% їхної потреби у ЗЗР та добривах. До цього переліку входять не лише класичні продукти, але й наші позакореневі мікродобрива та стимулятори, правильне застосування яких дає змогу підвищити врожайність.