Кукурудза є і буде високорентабельною культурою
Сергій Мельничук
ТОВ «Євраліс Семенс Україна»

У складному 2020 році компанія «Євраліс Семенс Україна» почала впроваджувати нову стратегію розвитку та повністю реорганізувала свою діяльність. А у вересні розпочалося об’єднання EURALIS Semences та CAUSSADE Semences Group і був запущений процес започаткування нового бренду на ринку насіння — Lidea. Усі ці перетворення проходили на тлі пандемії COVID-19, фінансової кризи та найсильнішої посухи в Україні за останні 40 років. Як компанії вдалося гідно вийти з цього випробування, якими були головні виклики року та його результати, чи буде успішним рік, що наступає, — у розповіді керівника відділу з розвитку портфоліо кукурудзи та сорго «Євраліс Семенс Україна» Сергія Мельничука.
Про виклики 2020

Основним викликом у минулому сезоні стали екстремальні перепади температур та гострий дефіцит вологи у провідних «кукурудзяних» регіонах України. Спочатку була суха осінь 2019 року, згодом — безсніжна зима 2020-го. Запаси вологи у ґрунті були критично низькими. Це мало негативний вплив на розвиток рослин у цілому, адже вони спершу поглинають вологу з верхніх шарів, а потім з нижніх, і не було з чого далі поглинати.

До того ж у травні спостерігалося суттєве зниження температури повітря, у деяких регіонах — навіть до мінусових позначок. У липні та серпні була страшна посуха.

На жаль, у таких традиційно сприятливих для вирощування кукурудзи областях України, як Вінницька чи Черкаська, посіви майже всюди «згоріли». Адже кукурудза не є посухостійкою культурою та любить вологу. Наші селекціонери активно працюють над поліпшенням стресостійкості , тому з кожним роком посухостійкість наших гібридів зростає.

Однак, якщо детально проаналізувати, погодні умови у Лісостепу були ближчими до Херсонщини, де ця культура вирощується винятково на зрошенні. Тому погодні фактори у 2020 році відіграли вирішальну роль для посівів кукурудзи та істотно відбилися на фінансових результатах аграріїв.


Про результати 2020

Утім, не все було так погано. 2020 рік вчергове наочно продемонстрував, що керівникам господарств потрібно більш зважено підходити до технології вирощування кукурудзи і вибору гібридів. Це своєрідний урок на майбутнє про те, що не потрібно в межах одного господарства засівати всі площі гібридами однієї групи стиглості. Так, на Вінниччині та Черкащині декілька сезонів поспіль чудово показували себе гібриди з ФАО 350–370. На жаль, такий підхід абсолютно не виправдався у 2020-му. Тож слід диференціювати гібриди в межах одного господарства, використовуючи насіння з різними показниками. Наприклад, посушливого 2020 року гібриди з ФАО в межах 300 реалізували себе краще, ніж з високим.

Потрібно адаптувати технологію вирощування до тих умов, що складаються, та працювати на випередження. Так, минулого сезону проблеми з вологою були очевидні ще взимку. Виграли ті, хто знизив норму висіву з прицілом на отримання густоти 60 000–65 000 на початок збирання, оскільки незагущені рослини навіть за екстремальних умов змогли реалізувати свій потенціал трохи краще.

Звісно, потрібно також правильно розрахувати ступінь інтенсивності технології та фінансові витрати з огляду на наявні погодні умови та стан посівів.

Попри те що 2020 рік, повторюся, у плані погоди вийшов без перебільшення аномальним, добре показали себе такі гібриди, як ЕС Креатив (ФАО 300), ЕС Перспектив (ФАО 240) та Мейфлавер (ФАО 330). У свою чергу в регіонах, де умови видалися не такими суперекстремальними, чудово себе реалізував ЕС Фарадей (ФАО 350), а також новинка ЕС Хеттрик (ФАО 350). Крім того, хочу звернути увагу на гібриди ЕС Ранвей (ФАО 260) та ЕС Якарі (ФАО 230), що мають ранні строки збирання. Відмінно себе показали гібриди ЕС Метод (ФАО 380) та Гармоніум. ЕС Метод — це наш перевірений високопродуктивний гібрид, що має високу пластичність і за рахунок цього реалізовує свій потенціал. Гібрид Гармоніум, хоча і має ФАО 380, відзначається дуже високою посухостійкістю. Тому, якщо умови вегетації не катастрофічні у плані погоди, ці гібриди показують себе добре навіть за посушливих умов.

Нині відчуваємо зростання попиту на насіння сорго. Чимало агровиробників замислилися про введення його до сівозміни, у тому числі з огляду на екстремальні умови 2020 року. Бездощові періоди з високими температурами почастішали, тому в деяких регіонах доцільно висівати сорго на частині площ. Ця культура дійсно більш адаптована до таких умов за рахунок своєї посухостійкості.

Відзначу також, що зростає попит на зерно сорго на світовому ринку, що сприяє його реалізації. Ця культура зараз гарно продається. У свою чергу портфель нашої компанії по сорго надзвичайно потужний — №1 за потенціалом генетики в Європі. Ми маємо і білозерні сорти, і червонозерні. Сьогодні виводимо на ринок новий гібрид одноукісного цукрового сорго з геном BmR (з коричневою середньою жилкою) — ЕУГ542Ф. Його особливістю є низький вміст лігніну (до 3,7%), що дозволяє суттєво підвищити якість силосу, зокрема його перетравлюваність тваринами.

Силос, отриманий із цукрового сорго з геном BmR, має високу енергетичну цінність та водночас помірний вміст крохмалю і дуже легко перетравлювані волокна. Саме тому він чудово доповнює силос, отриманий із кукурудзи, оскільки дає можливість зменшити вміст крохмалю в раціоні, поліпшити перетравлюваність та харчову ефективність раціону. До того ж використання в годівлі такого силосу суттєво поліпшує якість молока, дозволяючи отримати більшу жирність.


Результати конкурентів 2020

Наші конкуренти зіткнулися з аналогічними кліматичними негараздами. Погодні умови були настільки несприятливими, що у більшості випадків не можна виділити, яка генетика перенесла їх краще. Натомість ми бачимо, що всі компанії насичують свій портфель посухостійкими гібридами.

Хоча ринок силосних гібридів кукурудзи в Україні відносно невеликий, дедалі більше компаній хочуть працювати у цьому сегменті. Наша компанія також буде більш активною на цьому напрямку. Після об’єднання з CAUSSADE ми розвиватимемо впровадження системи DUO, яка передбачає поєднання двох гібридів, що доповнюють один одного, аби отримувати силос із кращими показниками.

У багатьох тваринницьких господарствах сьогодні переконуються в тому, що підвищити ефективність роботи можна передусім завдяки використанню сучасних поживних гібридів силосної кукурудзи.


Прогноз на 2021 рік

Звісно, фермери, посіви яких постраждали від аномальних погодних умов у 2020 році, сьогодні розмірковують над тим, чи варто зберігати площі під кукурудзою в минулорічних обсягах. Та я скажу: не потрібно боятися кукурудзи! Ця культура була, є і буде високорентабельною та на неї зберігається високий попит. Рік тому існували прогнози про те, що нібито через перевиробництво світові ціни на кукурудзу впадуть. Як бачимо, вони не виправдалися, зокрема через погоду.

Так само не варто боятися аномальної посухи. Поки зарано говорити, але наразі у ґрунті вологи вочевидь набагато більше, ніж минулого сезону. Тому є всі підстави розраховувати, що навесні буде достатня кількість вологи для нормального розвитку сходів.

При розрахунку структури площ під кукурудзою я би порадив взяти до уваги історію погодних умов впродовж останніх 7–10 років і на підставі цих даних обрати оптимальне співвідношення ФАО гібридів. Наприклад, для господарств у Лісостеповій зоні я би рекомендував посіяти 20% із ФАО до 250, 50% із ФАО 260–350 та 30% із ФАО 360–400. Це дасть змогу підстрахувати ризики.

Побажання 2021

У новому році хочу побажати всім здоров’я — як ми зараз бачимо, це дуже важливо і без нього нічого не буде. Тож здоров’я, наснаги та життєвих сил! Усім аграріям я бажаю добрих врожаїв, підкріплених гарною ціною на зерно та високою рентабельністю вирощування!