Комплексні рішення IFAGRI: як фермерам підвищити рентабельність
Олег Кролевець
Ерідон

Аграрний сектор України розвивається в руслі світових трендів, які передбачають впровадження комплексних агротехнологій. Показовим тут є приклад компанії «Ерідон», яка має багаторічний досвід різноманітних форм співпраці з аграріями. Це безпосередньо стосується й агротехнологій, під які пропонуються високоефективні препарати та гібриди сільгоспкультур.

Нещодавно асортимент компанії «Ерідон» поповнили гібриди кукурудзи та соняшника британської компанії IFAGRI. Засоби захисту рослин цього бренду вже встигли чудово зарекомендувати себе в українському агросекторі та отримали високу оцінку вітчизняних фермерів.

Тому із запитаннями про особливості гібридів насіння від IFAGRI та про те, як вони будуть просуватися на ринку України, ми звернулися до комерційного директора компанії «Ерідон» Олега Кролевця.
Засоби захисту рослин IFAGRI вже досить добре знайомі українським фермерам. Водночас селекція гібридів кукурудзи та соняшника під торговою маркою IFAGRI є відносно новою для нашого ринку. Загалом на ринку України вже давно існують ексклюзивні бренди, створені вітчизняними дистриб’юторами або у співпраці з вітчизняними дистриб’юторами. Чому «Ерідон» пізніше за інших виходить на цей ринок?

Компанія «Ерідон» — беззаперечний лідер дистрибуції вже багато років, тому в нашому випадку пізніше не означає гірше, пізніше — це якісніше та ефективніше. Ми мали можливість спостерігати злети та падіння інших гравців ринку, щоб сформувати та запропонувати оптимальне співвідношення ціни та якості для наших партнерів-сільгоспвиробників.

Наша мета — щоб сільгоспвиробник не переплачував за «вартість» бренду, а отримав доступ до продуктів з оптимальною ціною.

Тобто фермер матиме можливість заощадити кошти без втрати якості в порівнянні з міжнародними виробниками як на засоби захисту рослин, так і на насіння.

Отже, щодо насіння — про які гібриди сьогодні йдеться?

Насіння бренду IFAGRI — це сучасна генетика, яка активно розвивається у результаті плідної співпраці з провідними світовими селекційними компаніями для розширення пропозиції високопродуктивних гібридів кукурудзи та соняшника, орієнтованих на реальні вимоги українських агровиробників.

Наша мета — щоб сільгоспвиробник не переплачував за «вартість» бренду, а отримав доступ до продуктів з оптимальною ціною

Гібриди мають високий потенціал урожайності, стійкість до стресів, і зокрема до посухи, відмінну вологовіддачу та інші необхідні властивості. Тобто це високопластичні та високоадаптивні гібриди, максимально пристосовані до вегетації за нинішніх мінливих кліматичних умов.

Наразі у портфелі компанії «Ерідон» вже добре себе зарекомендували чотири гібриди кукурудзи IFAGRI: Сканер (ФАО 250), Вархол (ФАО 300), Блекрок (ФАО 340) і Мітинг (ФАО 390). У минулому році в портфоліо IFAGRI з’явився перший гібрид соняшника Санрок. А вже у цьому сезоні в нас розширення асортименту – додався новий гібрид кукурудзи Староф (ФАО 290).

І це тільки початок шляху.


Чому компанія запропонувала українським сільгоспвиробникам саме такий асортимент гібридів IFAGRI?

Якщо говорити про кукурудзу, то, наприклад, украй несприятливий у плані погодних умов сезон–2020 наочно показав усі ті ризики, з якими може зіткнутися український агровиробник.

Високоінтенсивна технологія вирощування потребує певних корективів при підборі гібридів. Так, у більшості випадків за таких умов найкраще себе показали високоадаптивні гібриди із ФАО 250–340, з ранніми строками цвітіння та швидким стартовим розвитком.

Сезон–2020 наочно показав усі ті ризики, з якими може зіткнутися український агровиробник

Це безпосередньо стосується протестованих нами в Україні гібридів кукурудзи IFAGRI, пластичність яких дає змогу розраховувати на гідний урожай навіть за тривалих стресових умов вегетації. Саме пластичність — визначальна риса сучасних якісних гібридів кукурудзи IFAGRI.

Схожими характеристиками вирізняється і генетика соняшника IFAGRI, у чому можна переконатися на прикладі нашого першого в Україні гібрида Санрок. При цьому середньоранній Санрок розрахований на вирощування за технологією Express™ і, відповідно, рекомендований для степових регіонів України, а також стійкий до нових рас несправжньої борошнистої роси і толерантний до вовчка соняшникового (раси А-F).

Як кажуть, «класика» завжди в моді, проте сучасні реалії вимагають ефективніших дій. Сьогодні соняшник є однією з найприбутковіших сільськогосподарських культур України. Саме тому спостерігається висока насиченість сівозмін цією культурою у південних та південно-східних областях.

«Класика» завжди в моді, проте сучасні реалії вимагають ефективніших дій


Для ефективного вирощування соняшника потрібно мати ефективну технологію захисту від бур’янів. У результаті ми вже спостерігаємо, що соняшник за технологією Express™ вирощується на площі орієнтовно 1,2–1,4 млн га. З кожним роком ця площа збільшується, і тому одним із перших гібридів соняшника ми вибрали той, що стійкий саме до технології Express™.

Ми не зупиняємося на досягнутому й активно займаємося аналізом інших сільгоспкультур, які можуть увійти до асортименту IFAGRI. Адже тільки постійний розвиток і практика ведуть до досконалості.

Комплексні технологічні рішення від «Ерідон» — це стабільна величина на ринку України, оскільки з кожним роком вони підтверджують свою ефективність. Які наразі плани подальшого розвитку бренду IFAGRI, зокрема розширення портфеля гібридів кукурудзи та соняшника?

Ми цілковито відкриті до співпраці. Зокрема, ми готові спільно з мультинаціональними компаніями або незалежними селекційними центрами розвивати та виводити на наш ринок нові гібриди під брендом IFAGRI.

Українські фермери потребують якісного посівного матеріалу, гібридів, оптимально пристосованих до сучасних кліматичних умов. При цьому вартість насіння має бути доступною для сільгоспвиробника.

Ми готові забезпечити вітчизняний ринок як якісним насінням, так і супутніми продуктами: засобами захисту рослин, біостимуляторами, регуляторами росту, мінеральними добривами, спеціальними та мікродобривами. «Ерідон» — це не тільки про бізнес, це насамперед про партнерство і результат.

Нові гібриди IFAGRI допоможуть фермерам досягати стабільних результатів при менших затратах

Від результату на полі залежить наше майбутнє, тому ми як ніхто зацікавлені в якості продукту та його ефективності. Ми співпрацюємо з великою кількістю партнерів-агровиробників, які протягом багатьох років використовують наші технології вирощування і мають стабільний розвиток та високі врожаї.

Це дає нам впевненість, що ми на правильному шляху і нові гібриди IFAGRI допоможуть вітчизняним фермерам досягати стабільних результатів при менших затратах на гектар.

Як ви загалом оцінюєте попит на насіння кукурудзи та соняшника? Як вам вдається гарантувати забезпечення вітчизняних сільгоспвиробників якісним посівним матеріалом?

Зважаючи на аналітику, можна зробити висновок, що ринок насіння досить стабільний. Він вже давно сформувався, і гравці залишаються незмінними, кожен із них займає свою нішу. Утім боротьба щороку стає жорсткішою. Іноземні компанії, маючи свою стратегію і бачення розвитку, не завжди до кінця відкриті з дистриб’юторами.

І виходить досить нестандартна ситуація, коли ми нібито і працюємо пліч-о-пліч, та у кожного своє бачення і свої цілі. Звичайно, їх частково можна зрозуміти, оскільки дистрибуція останні декілька років доволі нестабільна. Також щороку постає питання з недопоставками і не зовсім якісним посівним матеріалом. Тому завчасне планування, наявність спеціально обладнаних складських приміщень і постійний контроль якості насіння — це наші першочергові завдання.

У кожної насіннєвої компанії є свої блокбастери, які кожного року продаються найбільше

Якщо говорити більш предметно, то такі культури, як кукурудза та соняшник, забезпечують найвищий прибуток в агровиробництві, тому на гарні гібриди попит стабільний. У кожної насіннєвої компанії є свої блокбастери, популярні гібриди, які кожного року продаються найбільше. Водночас саме через високий попит на ринку періодично виникає дефіцит якісного насіння.

Фактори, які у більшості випадків впливають на дефіцит насіння топових гібридів, — це несприятливі погодні умови, що призводять до низької врожайності на полях гібридизації, та як результат — недостатня кількість насіння, доступного до продажу українським сільгоспвиробникам.

Насіння IFAGRI виробляється в Україні та для українського агровиробника

Додатковим чинником є те, що в умовах обмеженої кількості насіння міжнародні насіннєві компанії надають перевагу більш прибутковим для них ринкам, до переліку яких Україна, на жаль, поки не входить. Якщо говорити про насіння бренду IFAGRI, то ми маємо декілька факторів, які напряму впливають на наявність та якість посівного матеріалу.

По-перше, насіння виробляється в Україні та для українського агровиробника.

По-друге, маючи солідний досвід у дистрибуції, ми чітко розуміємо потребу клієнта та, відповідно, проводимо спільне планування між сільгоспвиробником і торговою командою «Ерідон».

По-третє, це відповідальність за результат і професіоналізм нашої команди з виробництва насіння. Їхній досвід безцінний.

На якій базі працює селекція IFAGRI?

Тут варто почати з того, що світова селекція сільгоспкультур багато в чому уніфікувалася впродовж останніх десятиліть. Практично всі відомі світові виробники використовують один і той самий генетичний масив, накопичений за багато років досліджень.

Тому, мабуть, не можна стверджувати, що у когось гібриди набагато кращі, а в когось — гірші. Всі провідні селекційні компанії, які наразі представлені на ринку України, пропонують продукти належної якості.

Насіння поєднує елітну світову генетику із цілковитою адаптованістю до українських умов

І компанія IFAGRI тут не виняток, адже співпраця з провідними світовими селекційними компаніями дає можливість забезпечити українських сільгоспвиробників високопродуктивними гібридами соняшника та кукурудзи.

Де виробляється насіння?

Виробництво насіння IFAGRI повністю проводиться на території України — на ділянках сільгосппідприємств групи компаній «Ерідон», і це є безперечною перевагою для наших партнерів-агровиробників. Адже насіння поєднує елітну світову генетику із цілковитою адаптованістю до українських погодно-кліматичних умов.

Ділянки гібридизації, на яких вирощується насіння, повністю перебувають під поливом

До того ж вирощування та виробництво посівного матеріалу проходить за комплексного контролю — з боку оригінатора насіння, представників компанії IFAGRI та агрономів господарств групи компаній «Ерідон».

Ділянки гібридизації, на яких вирощується насіння, повністю перебувають під поливом. Це ключовий фактор у насінництві. Крім того, все насіння, що виробляється, спочатку тестується в різних господарствах по всій території України — у тому числі й на наших сільськогосподарських підприємствах, де ми також маємо і промислові посіви гібридів IFAGRI. Така синергія дає змогу отримати високоякісне насіння за оптимальною ціною.

Які підходи компанія IFAGRI пропонує українським сільгоспвиробникам для отримання максимальних результатів?

Світовий досвід переконливо доводить, що найвищих результатів європейські та американські фермери досягають насамперед у тісній співпраці з компаніями-партнерами, що пропонують комплексні технології вирощування, відповідні продукти та експертне консультування.

В існуючих умовах турбулентності виграє той, хто найшвидше адаптується до змін

У кожного сільгоспвиробника унікальні ґрунтово-кліматичні умови, свої труднощі при вирощуванні культур, різні фінансові можливості тощо. Не можна всюди застосовувати один шаблон.

Тому співпраця компанії «Ерідон» з IFAGRI полягає у створенні гнучких дієвих рішень та напрацюванні комплексних технологій вирощування, дотримуючись яких наші клієнти гарантовано отримають високу рентабельність агровиробництва.

Так, засоби захисту рослин IFAGRI, які лише за декілька років стали популярними завдяки гарному співвідношенню ціни та якості, за час використання довели свою високу ефективність.

Вони по-справжньому дієві та дають змогу забезпечити стабільну роботу агровиробників. Тепер ми додаємо до них оригінальний посівний матеріал з відмінною генетикою. У разі чіткого дотримання технології є можливість істотно підвищити прибутковість вирощування кукурудзи та соняшника.

Яке ваше бачення майбутнього розвитку ринку України, співвідношення оригінаторів та виробників постпатентних продуктів?

В існуючих умовах турбулентності та невизначеності виграє той, хто найшвидше адаптується до змін. Отже, оптимальне співвідношення системності та гнучкості компанії «Ерідон», а також досвід беззаперечного лідерства на ринку протягом останніх 27 років дають право стверджувати, що ми розуміємо насамперед потреби українського сільгоспвиробника та можемо запропонувати необхідний перелік продуктів для отримання високих врожаїв.

«Ерідон» спільно з IFAGRI мають за мету всебічно підтримувати наших партнерів-агровиробників

Ми самі є сільгоспвиробниками, адже до групи компаній «Ерідон» входять дев’ять агропідприємств із загальним земельним банком близько 50 000 га. На власних полях ми випробовуємо та використовуємо всі продукти, які збираємося запропонувати своїм партнерам.

Якщо говорити про баланс сил — мультинаціональні компанії-оригінатори чи постпатентні бренди, на мою думку, вони існуватимуть поряд, причому на одному ринку. Але, як на мене, кожна зі сторін має більше фокусуватися на своїй базовій експертизі: виробник — виробляти, а дистриб’ютор — розповсюджувати.

Історично набагато успішнішими ставали дистриб’юторські компанії, що входили у виробництво після сформованої системи дистрибуції, ніж виробники, які намагалися стати «ближчими до клієнта». Також дистриб’ютор, на мою думку, має більше розуміння потреб та проблем, з якими стикається агровиробник, як-от мінливі кліматичні умови, нестабільні ціни на вирощену продукцію, волатильність ринку мінеральних добрив, пального тощо.

Ми готові забезпечити вітчизняний ринок як якісним насінням, так і супутніми продуктами

Наразі до цього додається відкриття вільного обігу землі, що приведе до глобальної пертурбації в агросекторі України. Протидіяти цим викликам можна лише в один спосіб — підвищенням рентабельності виробництва та дохідності операцій із сільськогосподарською продукцією.

Саме тому компанія «Ерідон» спільно з IFAGRI мають за мету всебічно підтримувати наших партнерів-агровиробників, слухати їх та пропонувати комплексні технології, що включають як ефективні засоби захисту рослин, так і високоякісне насіння гібридів основних сільгоспкультур.