Я не вірю у везіння
Група компаній «БІОНОРМА»
Ярослав Чабанюк

Ярославе Васильовичу, чому і коли саме ви вирішили ґрунтовно зайнятися агробізнесом?

Свого часу мені довелося пройти усі щаблі аграрної справи як у практичному, так і в науковому вимірах. Я навчався у Вінницькому аграрному університеті та здобув класичну аграрну освіту. Мій батько наважився зайнятися фермерською справою та орендував 16 га землі. Тому після закінчення університету мені довелося разом із ним господарювати на землі й опановувати вже суто практичні речі, починаючи власне з агрономії та закінчуючи бухгалтерією й правовими питаннями. Ці знання пізніше мені дуже згодилися, оскільки я безпосередньо відчув, якими проблемами живе агровиробник.

Однак при цьому ви не полишали думки про наукову кар’єру?

Так, я вступив до аспірантури Інституту агроекології і біотехнології УААН у Києві. У 2006-му успішно захистив кандидатську дисертацію, а за 10 років — докторську.

Від Landlord: тоді Ярослав Чабанюк у 35-річному віці став одним із наймолодших докторів наук в Україні. Здавалося б, саме нагода робити успішну службову кар’єру в столиці, однак Ярославу Васильовичу, як він сам зізнається, кортіло випробувати результати власних досліджень на практиці, у реальному агровиробництві.


Започаткування власного бізнесу — рішення дуже відповідальне. Надто ж якщо йдеться про цілковито нові продукти та входження у жорстке конкурентне середовище.

Процес створення сьогоднішньої групи компаній «БІОНОРМА» тривав впродовж 2012–2018 років. На той час я мав на руках відмінні результати досліджень, поступово залучав до співпраці висококваліфікованих спеціалістів, що дало змогу створювати перші ефективні біопрепарати, такі як РИЗОАКТИВ. Разом з тим ми займалися дистрибуцією біопрепаратів, постійно спілкувалися з агровиробниками й чітко розуміли їхні потреби. Наша головна мета — не просто щось продати, а разом із фермером досягти потрібного йому позитивного результату. Ми активно займалися агрономічним консалтингом. Такий підхід, помножений на якість наших продуктів, завжди дає ефект.

Від Landlord: на той час виробництво біопрепаратів в Україні перебувало у стані трансформації. Ярослав Васильович виділяє три основні типи науково-виробничих компаній, що формували ринок. Перший — окремі відділи НДІ, які використовували ще радянські розробки. Це невеликі виробництва, що не мали достатнього ресурсу для розвитку, тому більшість із них вийшла з ринку. Другий — створені при наукових установах виробництва, що займаються біотехнологіями. Серед них виділилося декілька досить успішних компаній, які, втім, переважно купують вихідний матеріал. І нарешті, третій тип виробників біопрепаратів — це створені з нуля біотехнологічні компанії на зразок фармацевтичних з максимально якісними сучасними підходами.


Тобто ви відразу орієнтувалися на найвищі стандарти?

Так, краще розвиватися поступово, крок за кроком, однак впроваджувати при цьому найсучасніші технології. Сьогодні наш колектив нараховує до 35 висококваліфікованих спеціалістів. Ми спеціально укладаємо угоди з провідними ВНЗ, щоб їхні перспективні студенти приїжджали до нас на практику. Найкращих запрошуємо на роботу. Також ми маємо власні дослідні поля, створили унікальний Інститут агробіології, який пропонує широкий спектр можливостей для наших партнерів. Ми знаємо, що ми робимо, і впевнені в тому, що робимо.

Від Landlord: наразі група компаній «БІОНОРМА» виробляє цілу низку біопрепаратів, покликаних поліпшити ті чи інші процеси, що відбуваються із ґрунтовою біотою чи безпосередньо з культурними рослинами в полі. Так, БІОНОРМА ДЕСТРУКТОР містить мікроскопічні бактерії та гриби, що мають здатність до розкладання рослинних решток. Бактеріальна складова препарату представлена бактеріями Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas aureofaciens, Paenybacillus polymyxa. Комплексна робота бактерій та мікроміцетів дає змогу прискорити процеси розкладання органічних решток на полі, залишаючи у ґрунті вуглець та азот рослинного походження. Також препарат покращує фітосанітарний стан ґрунту за рахунок пригнічення патогенної мікрофлори та покращення родючості ґрунту, що сприяє підвищенню врожайності культурних рослин.

Проблема з пожнивними рештками на полях і досі актуальна — багато хто продовжує їх спалювати. Однак, наскільки можна зрозуміти, такі препарати, як БІОНОРМА ДЕСТРУКТОР, мають значно ширший функціонал…

За врожайності кукурудзи на рівні 9–10 т/га на полі лишається 11–12 т/га пожнивних решток. Природним шляхом вони ніяк не можуть перепріти у ґрунті до весни чи навіть до наступного року. Враховуючи, що у більшості господарств практикується так звана комерційна сівозміна, коли кукурудза чи соняшник повертаються на поле вже за рік чи взагалі вирощуються в монокультурі, проблема з пожнивними рештками стоїть дуже гостро. Спалювати їх — злочин і перед собою, і перед землею. Можна приорати як є, однак тоді вони довго лежатимуть на глибині «мертвим вантажем». Натомість застосування дійсно ефективного біодеструктора, яким є БІОНОРМА ДЕСТРУКТОР, дає змогу істотно пришвидшити процес розкладання пожнивних решток. І не просто пришвидшити, а цілковито використати потенціал цього безкоштовного органічного добрива, яке вже лежить на полі.

Також буквально оздоровити ґрунт…

Саме так, адже рослинні рештки —
чудове середовище для розвитку різноманітних шкодочинних мікроорганізмів. Просто приорюючи їх у ґрунт, ми самі собі створюємо проблеми із захистом посівів наступної культури. Натомість наш біопрепарат покращує фітосанітарний стан ґрунту. Це не лише позитивно відбивається на врожайності рослин, але й дає змогу з часом застосовувати фунгіциди у меншій кількості. Ще один момент, на який я хочу звернути увагу, — надмірна хімізація наших полів, що спостерігається впродовж багатьох десятиліть. Щороку ми в них вносимо по 300–500 кг/га мінеральних добрив, виливаємо десятки різноманітних хімічних засобів захисту рослин. Звісно, це пригнічує ґрунтову біоту, обмежуючи її нормальний розвиток. Раніше цей негативний вплив дещо урівноважувався регулярним внесенням органічних добрив, проте сьогодні їх мають змогу вносити лише лічені господарства.

Чи можна стверджувати, що регулярне застосування біопрепаратів дає змогу істотно скоротити норми внесення міндобрив та засобів захисту рослин?

Я завжди наголошую, що жоден препарат ніколи не замінить класичної технології вирощування сільгоспкультур. Те, що потрібно покласти у ґрунт, аби виростити 7 т пшениці чи 10 т кукурудзи, нічим іншим компенсувати не можна! Так само для захисту рослин потрібно застосовувати той фунгіцид чи інсектицид, який реально допомагає подолати проблему. Відповідно, наші біопрепарати дають змогу зробити агротехнологію господарства більш ефективною, покращивши її сильні сторони. Це наша спільна робота з агровиробниками — знайти оптимальний баланс, оптимальну технологію для того, щоб отримати високі результати рентабельності вирощування сільгоспкультур.


У цю концепцію чудово вписуються ваші інноваційні інокулянти для бобових культур, створені на основі торфу та вугілля. Наскільки ефективне їх застосування за нинішніх не завжди оптимальних кліматичних умов?

Скажу зі свого досвіду співпраці з багатьма вітчизняними агровиробниками: стабільно отримувати 2,5–3 т/га сої у лісостепу цілком реально і навіть потрібно! Так, якщо ви не використовуєте інокулянти, то годі зібрати більше ніж 2 т. Але коли ви напрацювали ефективну технологію вирощування, що базується на особливостях вегетації сої, то регулярно будете отримувати значно вищу врожайність. У цьому і полягає наше завдання: використовуючи наші розробки, препарати, наші знання, допомогти фермерам підвищити врожайність сої, оптимізувавши при цьому витрати. Так, ми маємо багаторічні результати застосування РИЗОАКТИВУ, який забезпечує зростання врожайності від 2 до 6 ц/га. Це об’єктивні біологічні чинники, що мають довготривалий позитивний ефект. Адже на 1 га поля соя здатна накопичити від 80 до 100 кг/га доступного азоту, частина якого буде використана наступною культурою.


Ми торкнулися економічного боку технології. Якими будуть фінансові витрати для застосування ваших препаратів?

Вартість обробки 1 т насіння інокулянтом РИЗОАКТИВ становить приблизно $25. Тобто в середньому на гектар потрібно витратити $4–5. Вартість застосування препарату БІОНОРМА ДЕСТРУКТОР становить $12. Це цілком доступні інвестиції для будь-якого господарства.

У 2020 році серйозну проблему для агровиробників у центральних областях України становили погодні умови. На фоні нестачі вологи у ґрунті ще з осені у травні спостерігалися низькі температури, а потім — затяжна посуха. Кукурудза, та й соняшник також такого удару не витримали.

Було би нещиро казати, що наші препарати повністю врятували б посіви. Погода є погода, і, наприклад, фосфор погано засвоюється у ґрунті за температури нижче ніж 10 °C. Так само нічим не можна компенсувати цілковиту багатомісячну відсутність продуктивних опадів. Але завдяки точним технологічним рішенням завжди можна покращити стан рослин. Так, у нашому портфелі є препарат БІОНОРМА ФОСФОР, який активізує засвоєння рослинами фосфору як з мінеральних, так і з органічних сполук. Із власних спостережень скажу: там, де він був правильно застосований, на листках рослин не було характерного антоціанового забарвлення, що сигналізує про фосфорне голодування рослин. Обробка насіння такими препаратами дає сходам шанс значно легше пройти подібні стресові періоди, оскільки корисні мікроорганізми перебувають безпосередньо біля коренів рослини.


Що б ви порадили вітчизняним фермерам, аби знизити ризики при вирощуванні, якщо погодні умови сезону–2020 повторюватимуться і надалі?

По-перше, ефективно розпоряджатися пожнивними рештками, якомога повніше використовуючи їхній потенціал для підвищення родючості ґрунту. По-друге, агротехнічні «вікна» цілком дозволяють сіяти сидеральні культури — цим потрібно скористатися. По-третє, замислитися про відродження тваринництва в тій чи іншій формі, оскільки там, де регулярно вносяться органічні добрива, рослини набагато легше переносять різноманітні стреси.

На завершення нашої розмови хочу поцікавитися вашим баченням розвитку ринку біопрепаратів. Група компаній «БІОНОРМА» впродовж декількох років поспіль визнавалася лідером галузі у сегменті малих та середніх господарств. Чи можна говорити про те, що ринок біопрепаратів зросте найближчими роками?

Сьогодні світовий ринок біопрепаратів становить близько $6 млрд. При щорічному рості на 10–15% уже в 2025-му він сягне рівня $10 млрд. Для порівняння: ринок пестицидів трохи перевищує $60 млрд, проте темпи його росту щороку знижуються. Щодо ринку України, то, гадаю, його ріст також буде продовжуватися. Для цього є об’єктивні причини, оскільки дедалі більше фермерів у товарних посівах переконуються в ефективності наших препаратів. Якщо ви маєте змогу покращити родючість ґрунту й отримати декілька центнерів прибавки до врожайності за помірних фінансових витрат, то рано чи пізно почнете застосовувати такі очевидні технологічні прийоми. Група компаній «БІОНОРМА» у свою чергу завжди допоможе вам це зробити!Текст:
Ігор Павлюк
ФОТО:
надано пресслужбою компанії