Данська генетика
Як партнерство з Ощадбанком допомогло Угринів Еко Ферм створити племінний репродуктор свиней
Богдан Бандрівський

Відоме на всю Україну племінне свинарське господарство «Угринів Еко Ферм» засноване лише шість років тому — у 2015-му. За цей відносно короткий час підприємство пройшло шлях від простої відгодівлі поросят до створення нуклеуса свиней елітної данської генетики. Крім того, встигло побудувати сучасний елеватор та комбікормовий завод для потреб основного виду діяльності. Наразі поруч із двома існуючими виробничими майданчиками створюється ще один — ферма з розведення свиней для подальшого їх продажу на м’ясокомбінати.

Такі без перебільшення фантастичні темпи розвитку стали можливими насамперед завдяки продуманій бізнесовій стратегії керівництва господарства та сумлінній праці всього колективу компанії. А ще — завдяки партнерству з Ощадбанком і вчасно взятим кредитам на вигідних умовах.

Про те, як побудований бізнес господарства, чому в Угринові обрали непростий шлях розведення генетично чистого племінного поголів’я для інших тваринницьких комплексів України, про плани компанії та результати співпраці з Ощадбанком — в інтерв’ю з директором «Угринів Еко Ферм» Богданом Бандрівським.Про бізнес

Як починався бізнес компанії? Ви займаєтесь лише тваринництвом чи у господарства є й рослинницький напрям для вирощування кормів?

Коли ми починали у 2015 році та відновлювали роботу закинутого тваринницького господарства, то намагалися створити замкнений комплекс і самостійно вирощували зерно на корми. Однак із часом зрозуміли, що доцільною така структура бізнесу може бути більше теоретично.

Річ у тім, що рослинництво — окремий вид діяльності зі своїми специфічними процесами, і ним потрібно дуже щільно займатись, купувати сільськогосподарську техніку, мати відповідні кваліфіковані кадри тощо. Я не можу одночасно успішно контролювати і рослинництво, і свинарство, і елеватор, і виробництво кормів. Тому було прийнято рішення зосередитись на основному виді діяльності — свинарстві та всьому, що з ним безпосередньо пов’язано.

Які потужності сьогодні має «Угринів Еко Ферм»?

Наразі у господарства два виробничі майданчики. Це безпосередньо свинокомплекс, у якому розводиться племінне поголів’я данської селекції, а також свині на забій.

Окрім цього створили відповідну супутню інфраструктуру — зерновий елеватор на 22 000 т одночасного зберігання та комбікормовий завод потужністю 250 т продукції на добу.

Зараз на підприємстві вже зводиться третій виробничий майданчик, де розташовуватиметься ферма з вирощування товарних свиней для реалізації на м’ясокомбінати. Це окремий напрям роботи, який не буде перетинатися з племінним розплідником, — ми вже закупили для цієї мети 1800 елітних свиноматок.

Завдяки правильному інвестиційному плану власника підприємства Юрія Лящука ми змогли в короткі терміни збудувати високорентабельне виробництво. Його виважений та чіткий підхід до справи дав очікувано високий результат, що дозволить нашому господарству швидко та якісно розвиватись та успішно конкурувати з іншими підприємствами.

Як функціонує вся ця інфраструктура? Адже з огляду на епідеміологічні особливості до утримання свиней висуваються надзвичайно суворі вимоги.

Саме так, тому ми, наприклад, цілковито відмовились від надання послуг зі зберігання зерна від сторонніх компаній. Усе зерно, що надходить на наші елеватори, проходить найсуворіший контроль щодо якості, безпеки та інших критеріїв, оскільки ми потім використовуємо його для відгодівлі тварин.

До створення нуклеуса ми прийшли, коли наростили поголів’я свиней до 13 000, а сьогодні у нас 28 000 голів свиней

На переробку на комбікормовий завод закуповуємо пшеницю, кукурудзу, ячмінь, сою та інші культури. Аби мати можливість постійно контролювати якість готового корму та водночас не допустити навіть мінімальної ймовірності зараження тварин, ми створили сучасну сертифіковану лабораторію, оснащену найкращим світовим обладнанням.

Крім того, всі процеси на наших виробничих площах максимально автоматизовані. Наприклад, комбікормовий завод працює в майже автономному режимі. Це дає змогу мінімізувати вплив людського фактора і гарантувати задану продуктивність та якість кормів. Сама територія ферми має двоконтурну огорожу із встановленими дезбар’єрами на входах, персоналу заборонено приносити домашню їжу, харчування робітники отримують на підприємстві.


Про розвиток племінного тваринництва

Ви вже казали про початок роботи «Угринів Еко Ферм» як тваринницького господарства. На якому етапі підприємство перетворилось на нуклеус та з якою метою?

На початку підприємство спеціалізувалось на простому розведенні свиней на забій. Але ми побачили велику проблему — брак серйозних племінних господарств для забезпечення потреб галузі. Епідемія африканської чуми свиней лише погіршила загальний стан справ.

Тому у 2017 році ми вирішили змінити напрям роботи і почали цілеспрямовано рухатись до спеціалізації як племінне господарство.

У травні 2019-го наше підприємство уклало контракт із компанією Breeders of Denmark A/S для придбання мультиплікатора та реєстрації в базі даних для його використання в господарській діяльності.

Наша головна мета і глобальне завдання — відродити високий генетичний потенціал вітчизняного свинарства

Головна мета і глобальне завдання — відродити високий генетичний потенціал вітчизняного свинарства. Реалізація вирощених племінних тварин відбувається тільки живою вагою, середня вага однієї свині — 110-120 кг.

Наскільки складно було це реалізувати?

До створення нуклеуса (тобто племінного репродуктора) ми прийшли вже тоді, коли наростили поголів’я свиней до 13 000, а сьогодні у нас 28 000 голів свиней. Досі вітчизняні свинарі орієнтувались передусім на імпортну генетику свиней, переважно данську, оскільки ця скандинавська країна є незаперечним світовим лідером галузі свинарства.

У травні 2019-го наше підприємство уклало контракт із компанією Breeders of Denmark A/S для придбання мультиплікатора та реєстрації в базі даних

А ми прагнули створити якісне племінне господарство тут, в Україні, та запропонувати вітчизняним свинарям генетику не гіршу, ніж за кордоном. І нам це вдалося — ми запустили роботу нуклеуса в тісній співпраці з провідним данським гравцем ринку – компанією Danish Genetics.

Сьогодні ми дотримуємось усіх найсуворіших світових стандартів у цьому напрямі та єдині в Україні пропонуємо генетику підтвердженого світового рівня. У квітні 2021 року нам присвоїли статус суб’єктів із племінної справи у тваринництві, й ми офіційно маємо статус племінного репродуктора.

Тобто йдеться не лише про селекцію, а й про дотримання всіх супутніх умов?

Так, адже елітний племінний матеріал свиней — це також відповідний раціон, здоров’я тварин, догляд за ними та безліч інших надзвичайно важливих нюансів. Навіть така, здавалося б, дрібничка, як постійна автоматизована наявність корму, убезпечує свиней від стресу. Порожня годівниця — елемент стресу навіть для ситої тварини.

Ми запустили роботу нуклеуса в тісній співпраці з провідним данським гравцем ринку – компанією Danish Genetics

Ми не вигадували велосипед, а використовуємо найкращі та перевірені технології, що працюють у провідних свинарських господарствах Європи. Це також висуває перед підприємством жорсткі вимоги до менеджменту та навичок працівників, і більшість українських виробників не готові до таких викликів. Тому ми спрощуємо їхній доступ до якісної генетичної продукції.


Про кадри

До речі, про людський фактор. Від території господарства до польського кордону — не більше кілометра. Чи легко в таких умовах мотивувати працівників?

Потрібно створити людям такі умови роботи, щоб вони не прагнули шукати кращої долі за кордоном. Сьогодні у нас працюють 124 співробітники, і браку кадрів ми не відчуваємо. Ми пропонуємо заробітки не нижчі, ніж у Польщі. Важливо, що будь-які прагнення раціоналізувати виробництво, намагання покращити роботу підприємства, ініціатива обов’язково винагороджуються.

Кадри — основа успішної роботи компанії. Значна частина наших робітників працює тут фактично від моменту заснування «Угринів Еко Ферм»

Також на підприємстві створено гарні умови роботи — душові, опалювані приміщення, сучасний спецодяг. Працівники почуваються комфортно.

Із кожним співробітником у нас укладено угоду щодо заборони тримати свиней у присадибному господарстві, аби мінімізувати ризики зараження тварин на свинокомплексі африканською чумою. Щоб частково компенсувати цей момент, двічі на рік ми безкоштовно видаємо їм м’ясо для домашнього столу.


Як підприємство шукає нові кадри?

Кадри — основа успішної роботи компанії. Значна частина наших робітників працює тут фактично від моменту заснування «Угринів Еко Ферм». Найкращих молодих спеціалістів у навколишніх аграрних вишах ми сьогодні ведемо вже від студентської лави і заохочуємо приходити до нас працювати після отримання диплома. Якщо є можливість, залучаємо професіоналів з інших регіонів України. Дуже важливо, щоб людина була водночас і тямущою, і відповідальною. В нашому бізнесі інакше не можна.


Про вибір обладнання

За якими критеріями ви добираєте нове обладнання для оснащення виробничих потужностей компанії?

Існує такий безумовно об’єктивний критерій, як співвідношення ціни та якості. Якщо йдеться, наприклад, про елеваторні силоси та інше обладнання, то тут чудово себе показує продукція вітчизняних виробників, зокрема «Варіант Агро Буд», на придбання якої ми взяли кредит в Ощадбанку в липні цього року. Щодо сушарки, то ми зупинились на італійській Bonfanti, але придбали до неї вітчизняний теплогенератор на щепі.

Ми не вигадували велосипед, а використовуємо найкращі та перевірені технології, що працюють у провідних свинарських господарствах Європи

А якщо мова про спеціалізоване обладнання для свинарства, то тут, безумовно, потрібно обирати продукцію світових брендів, таких, як Big Dutchman. Іншого варіанту, коли прагнеш працювати успішно та ефективно, не існує. Так, ми придбали унікальну американську машину для просмажування сої — єдину в Україні. Вона обробляє сою за специфічною технологією, що дає змогу зробити корми більш поживними для тварин.

Зерносушарка на щепі? Отже, цьогорічне триразове подорожчання природного газу вас не зачепило?

У наших засновників працює супутній бізнес із виробництва меблів, тому є велика кількість відходів деревообробки. Сама собою виникла логічна думка: а чому б нам не використовувати їх для сушіння зерна? Як показав час, надто ж 2021 рік, це рішення було вкрай вдалим — якби ми сушили зерно на природному газі, то неминуче зросла б собівартість вирощування свиней.


Про партнерство з Ощадбанком

Чи користувались ви кредитними коштами раніше?

Наш перший досвід кредитування пов’язаний якраз із Ощадбанком, і він був дуже успішним. У нас постійне будівництво, й у 2019 році потрібні були кошти для розширення елеватора, а також для додаткового оснащення тваринницьких комплексів. Кредит ми своєчасно погасили, а оскільки взяли його у відповідальний з точки зору розвитку компанії момент, то він давно себе окупив.

Чому ви звернулись саме до Ощадбанку?

По-перше, традиційно ми більше довіряємо державним банкам, і це, на мою думку, правильний підхід. По-друге, умови Ощадбанку для нас виявились більш ніж сприятливими. В поєднанні з урядовою програмою часткової компенсації вартості за вітчизняне обладнання ми отримали відшкодування за зернові силоси сукупно до 50% вартості за різними програмами — починаючи з урядової програми компенсації придбання вітчизняної сільгосптехніки та обладнання і закінчуючи іншими державними програмами, доступними для Ощадбанку. Привабливою є програма «Доступні кредити 5-7-9%» із компенсацією відсоткової ставки. Її можна поєднати з державними гарантіями на портфельній основі з покриттям до 50% суми кредиту. Ми це розглядаємо на найближчу перспективу.

Наш перший досвід кредитування пов’язаний якраз із Ощадбанком, і він був дуже успішним

У липні 2021 року постала потреба в новому елеваторному обладнанні. Нас приємно здивували умови фінансування в рамках партнерської програми Ощадбанку та «Варіант Агро Буд». Ми на власному досвіді змогли оцінити професіоналізм команди Львівського обласного управління Ощадбанку, відчути спрощення процесу кредитування та скорочення пакета документів для видачі кредиту.

Крім того, слід відзначити підхід Ощаду до розрахунково-касового обслуговування — ми здійснюємо безкоштовні дистанційні платежі, а також зручний клієнт-банк CorpLight, який задовольняє всі потреби для ведення бізнесу онлайн.

 Скільки часу знадобилося для оформлення кредиту?

Від моменту нашого звернення щодо кредиту до прийняття рішення про видачу коштів минуло менше трьох тижнів. Пакет документів дуже помірний і, що для нас дуже зручно, не потрібно стояти в чергах. Спеціалісти Ощадбанку оперативно консультують і допомагають у разі виникнення питань. Загалом вони максимально звільнили нас від клопоту з оформленням кредиту.

«Угринів Еко Ферм» реалізує масштабні плани розвитку бізнесу. Якою ви вбачаєте роль Ощадбанку в цьому?

Ми плануємо збільшити маточне поголів’я свиней принаймні втричі, розвиватимемо продаж спермопродукції, плануємо відкрити перший кнурник. Також є плани істотно розширити елеватор та кормовиробництво, упорядкувати прилеглу територію на діючих майданчиках і, як я вже казав, запустити в роботу третій виробничий майданчик. Серед більш віддалених планів — створити власний м’ясокомбінат, аби повністю замкнути виробничий ланцюжок.

Спеціалісти Ощадбанку оперативно консультують і допомагають у разі виникнення питань

Планів безліч, і я радий, що у нас є такий надійний партнер, як Ощадбанк. За понад 20 років роботи у свинарстві я бачив багато людей та компаній, тому вже маю певні критерії вибору та оцінки партнерів. Ощадбанк — одна з тих унікальних компаній, які ніколи нас не підведуть. Тому, безумовно, всі подальші плани розвитку ми реалізовуватимемо разом з Ощадбанком.


Наталя Буткова-Вітвіцька, директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку:

— У цілому станом на 1 листопада 2021 року кредитний портфель Ощаду в сегменті АПК становить 4,1 млрд гривень (46% загального кредитного портфеля клієнтів ММСБ), а портфель власне фермерських господарств — 1,8 млрд гривень. За останні два роки Ощадбанк надав фермерським господарствам 1494 кредити на загальну суму 2,3 млрд гривень. На поточний момент Ощад обслуговує майже 10 000 фермерських господарств. При цьому близько 10% фермерських господарств — клієнтів Ощадбанку мають кредити.

За останні два роки найбільшою популярністю серед фермерських господарств користуються кілька програм кредитування: «Доступні кредити 5-7-9%», а також партнерські програми кредитування на придбання автотранспортних засобів та на поповнення обігових коштів. Якщо говорити про частки в загальному обсязі кредитування фермерських господарств, то 70% кредитів видано за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» і 10% — на придбання автотранспортних засобів та поповнення обігових коштів відповідно.

Як отримати фінансування

Щоб отримати фінансування, достатньо заповнити анкету зворотного зв’язку на сайті https://www.oschadbank.ua/credit або https://buduysvoe.com/ із зазначенням того, що саме вас цікавить. Менеджер Ощадбанку* зв’яжеться з вами та проконсультує.

Також можна звертатись до контакт-центру Ощадбанку за тел.: 0 (800) 219-800. Вам нададуть всю необхідну інформацію або організують зустріч у відділенні у зручний для вас час.

*Ліцензія НБУ №148 від 05.10.2011 р.