Агролідери. 2 сезон. Підсумки

Два роки тому Landlord та компанія «Сингента» за підтримки Амістар Голд започаткували спільний проєкт, присвячений історіям успіху керівників провідних аграрних господарств України.

Сьогодні ми пропонуємо пригадати найяскравіші моменти другого сезону проєкту «Агролідери», під час якого ми шукали відповідь на запитання, що робить людину справжнім лідером, у трьох керівників успішних вітчизняних агрокомпаній, які створили ефективний бізнес буквально з нуля.

Анатолій Кисіль (агрофірма «Байс-Агро»), Віталій Загородний (агрофірма «Козацька долина 2006») та Володимир Рева (СТОВ «Перше травня») — справжні агролідери нашого часу, а їхні моделі функціонування агробізнесу можуть слугувати прикладом для наслідування початківцями галузі.


«Чи існують керівники господарств, які досягли результату без важкої праці? Звісно, ні! Багато років вони працюють 24/7, бо відчувають справжню відповідальність за свою команду, громаду та родину. Вони є лідерами, які приймають важливі рішення кожного дня!» — розповіла перед стартом сезону кураторка проєкту Марина Левчук, менеджерка з маркетингу за напрямом «Фунгіциди на технічних культурах» компанії «Сингента».

Хоча наші герої — різні люди із власним світоглядом, та вони мають схожі підходи до роботи та принципи ведення бізнесу. Тож пропонуємо коротко оглянути головні моменти проєкту «Агролідери» і пригадати, у чому полягає секрет успіху героїв.


Анатолій Кисіль, агрофірма «Байс-Агро»

Керівник компанії «Байс-Агро» Анатолій Кисіль ще зі шкільного віку знаходив час для підробітків, а на перші зароблені гроші придбав велосипед «Україна». На 5 карбованців, що залишилися від цієї покупки, він придбав п’ять саджанців яблуні — вони і досі ростуть біля батьківської хати. Вочевидь, усвідомлення цінності самостійно зароблених грошей пізніше неабияк допомогло Анатолію Івановичу. А ще — усвідомлення того, що в житті потрібно займатися тим, що тобі дійсно до душі. Хоча Анатолій Кисіль спочатку закінчив Полтавський кооперативний інститут та попрацював певний час за спеціальністю, він однаково вирішив займатися улюбленою справою — сільським господарством. І зараз Анатолій Іванович завжди каже колегам, родичам, дітям, що людині треба шукати себе і займатися тією роботою, яка приносить задоволення. Коли справа буде до душі, людина буде щасливою та радісною.

Саме розуміння того, що ти на своєму місці та все робиш правильно, допомогло Анатолію Кисілю пережити надзвичайно непрості перші роки розвитку бізнесу. Розпочинати довелося з декількох тисяч гектарів забур’янених полів та із сумарною заборгованістю колишнього колгоспу понад 15 млн гривень, що за тодішнім курсом становило $3 млн.

Чи бачив у той момент Анатолій Іванович компанію «Байс-Агро» зразка 2021 року із більше ніж 10 000 га ідеально оброблених полів та сучасним елеватором, хлібокомбінатом, пивзаводом? Запитання риторичне, проте, як нам вдалося зрозуміти під час розмови з Анатолієм Кисілем, його стратегія розвитку передбачає чіткий зрозумілий принцип: крок за кроком.

Головний мій принцип, про який я прошу синів завжди пам’ятати: все робити step by step, крок за кроком. Спробуйте зробити щось одне, маєте сили на щось більше — робіть більше і краще. Це приносить свої плоди.

Ще один важливий принцип генерального директора «Байс-Агро» — правильний вибір партнерів по бізнесу. Як стверджує Анатолій Іванович, «ми не обираємо партнерів — вони з’являються у процесі самого життя». Коли трапляються складні життєві моменти, одразу видно людей, які в цей час поряд, як і тих, хто не звернув уваги, пояснює керівник. На його думку, самого лише слова партнера вже достатньо, щоб почати щось робити, не чекаючи підписаних договорів.

Важливо також навчитися ефективно керувати різноплановою компанією, в якій працюють сотні людей. Анатолій Кисіль зізнається, що досі вчиться частину своїх повноважень делегувати синам та колегам і, крім того, надає перевагу колективним рішенням — вони дають найкращий результат.

Поза сумнівами, неабияку роль в успіху компанії відіграє наявність у керівника лідерських якостей, які потрібно напрацьовувати та зуміти реалізувати, переконаний Анатолій Кисіль.

Директор «Байс-Агро» вважає, що є лідери від самого народження, але трапляється і так, що лідерами стають внаслідок життєвих обставин і в різний час.

Для себе він сформулював декілька дуже простих, але дієвих правил успіху:

А ще керівник «Байс-Агро» радить завжди правильно реагувати на виклики долі: ставити перед собою маленькі цілі, досягати їх, а потім рухатися вперед.


Віталій Загородний, агрофірма «Козацька долина 2006»

Схожі бізнес-принципи сповідує і керівник господарства «Козацька долина 2006» Віталій Загородний. При цьому його життєвий шлях нерозривно пов’язаний із малою батьківщиною — рідним селом, у якому він народився, виріс і куди повернувся працювати, створивши успішний аграрний бізнес.

Свого часу Віталій Михайлович пройшов усі трудові щаблі хліборобської кар’єри, детально вивчивши свою справу зсередини. Працював помічником тракториста, комбайнером, згодом бригадиром і агрономом. Пізніше йому довелося очолити тодішній колгосп і разом з односельцями пройти буремні часи змін в аграрному секторі.

Головним переломним моментом у своєму житті Віталій Загородний називає той день, коли йому довелося очолити майбутню агрокомпанію «Козацька долина 2006», а отже — взяти цілковиту відповідальність не лише за себе, але й за долі односельців. Спав тоді він по три-чотири години на добу, потрібно було вставати не пізніше четвертої ранку, звозити людей на роботу… Але водночас було велике бажання працювати і задоволення від того, що поступово справи йшли вгору.

Під час спілкування з Віталієм Михайловичем ми звернули увагу на те, що керівник «Козацької долини 2006» ніколи не жаліється, покладаючись на те, що сам виправить ситуацію. Труднощів у сільському господарстві не бракує, але, як він каже, потрібно не нарікати на щось, а працювати. Тоді всі проблеми можна вирішити, й агробізнес може бути вигідним і прибутковим. Але за головної умови — якщо вкладати в роботу всю душу.

«Вкладати душу» у його розумінні означає не зупинятися на досягнутому і розвивати бізнес, передусім у технологічному плані. Але, плануючи розвиток, не можна розпорошуватися на всі сфери, підкреслює керівник господарства та пояснює: основне питання тут — кадрове, потрібні відповідальні кваліфіковані фахівці, які б цим займалися.

Віталій Загородний переконаний, що робота в агросекторі завжди буде почесною та затребуваною. Слід лише створювати дієві стимули для молодих людей — і для роботи, і для відпочинку, щоб вони були морально та фінансово задоволені. Прищеплювати любов до землі, до тваринництва, показувати перспективу в цій справі.

У свою чергу лідерські якості у людини формуються завдяки професіоналізму та усвідомленню відповідальності не лише за себе, наголошує він.

Я хочу залишити по собі слід на землі. Потрібно працювати і розуміти, що тут живеш не тільки ти. У нас усіх є діти, батьки, і всі хочуть, щоб вони мали шматок хліба та комфортні умови для життя.

Вислів «зроби для інших так само добре, як і для себе» є одним із головних стимулів успішного агролідера. За словами Віталія Михайловича, з кожним роком господарство збирає дедалі вищі врожаї. І разом з цим покращуються умови праці людей. Найбільше його мотивує сама робота — о шостій ранку директор «Козацької долини 2006» уже на ногах, оглядає поле чи ферму. Потім наради, спілкування з колегами. Віталій Загородний підкреслює, що його стимулюють не фінанси, а можливість допомагати людям.


Володимир Рева, СТОВ «Перше травня»

Із думками Віталія Загородного та Анатолія Кисіля багато в чому корелюється бізнесове бачення і третього учасника проєкту «Агролідери» — керівника господарства «Перше травня» Володимира Реви. Йому теж довелося обирати поміж двома улюбленими сферами — сільським господарством та спортом. Зрештою, майбутній керівник господарства «Перше травня» зробив вибір на користь аграрної справи, а футбол залишився для душі.

Понад два десятиріччя тому Володимир Рева очолив господарство, і, як сьогодні зізнається, це для нього також стало справжнім переломним моментом. Було дуже непросто, адже на реорганізованому колгоспі висіло 5 млн гривень боргів — $1 млн за тодішнім курсом. Але довелося братися за справу, і потроху борги почали погашати, а працівникам виплатили заробітну платню. Це було справжнє випробовування і для господарства, і, власне, для нового керівника. Та головним здобутком стали навіть не досягнуті результати, а довіра людей, що побачили перспективу.

На думку Володимира Олександровича, для успішної роботи в аграрному секторі обов’язково потрібно мати як базову профільну освіту, так і практичні, реальні знання. Водночас величезне значення має усвідомлення керівником агробізнесу своєї відповідальності за долі працівників господарства. Можна сказати більше — усвідомлення витоків душі села.

Керівник повинен мати відповідні корені, любов до землі та людей на ній. Я розумію, що бізнес — це гроші, але люди мають бути на першому місці. Успіх — це коли люди добре живуть і працюють, і треба, щоб так було по всій Україні.

Успішність бізнесу, за переконанням Володимира Реви, багато в чому залежить від вибору партнерів. Причому вже минулися ті часи, коли аграрій не знав, де і що купити, з ким працювати. Зараз у СТОВ «Перше травня» є кілька постійних постачальників, які для його керівника вже не просто бізнес-партнери. Це люди, яким тут цілковито довіряють і мають певність, що вони не підведуть ані щодо поставок, ані щодо якості продукції.

Сміливе впровадження нових технологій та продуктів дозволило поступово підвищувати рентабельність агробізнесу. Це у свою чергу дало змогу керівнику створити сприятливе соціальне середовище в населеному пункті, де розташоване господарство, і сформувати здорову бізнес-структуру.

Як каже Володимир Рева, можна «вирвати із землі все й одразу» та отримати миттєвий прибуток. А для стабільності потрібна кропітка щоденна праця. Немає нічого страшного в тому, що щось недоотримав сьогодні — треба турбуватися про землю, розвивати технологію, і прибуток через рік-два буде більшим.

Разом з тим Володимир Олександрович не згоден із думкою, що лідерство — справа ексклюзивна, та вважає, що називатися лідером може кожен фахівець, який добре робить свою справу. На думку керівника СТОВ «Перше травня», кожна людина — потенційний лідер, якщо вона досягає результату. Це можуть бути, наприклад, надої по 9000 л молока на рік, якісна сівба — кожен, хто це робить, є лідером у своїй справі. Це зрештою і приводить до спільного успіху.

А ще Володимир Рева переконаний, що справжній лідер має брати на себе відповідальність, а не просто дослухатися до когось і робити як скажуть. Лідером народжується кожен, але чи реалізовує він свій потенціал — це вже інше питання.

Серед правил успіху в бізнесі керівник господарства називає фундаментальні знання, які потрібні у будь-якій справі. Також важлива порядність, яка має починатися із себе, порядність у ставленні до колег і партнерів. І насамкінець вдача — в певний момент десь мають зійтися зорі. Та, звісно, необхідна кропітка щоденна праця.

А мотивація у бізнесі, на думку Володимира Реви, приходить сама собою — це жорстка конкуренція, що не дає зупинитися ані на хвилину. Хоча Володимир Олександрович зізнається, що найкращі стимули до роботи він отримує, оглядаючи поля та спостерігаючи, як рослини розвиваються.

Замість післямови

Підсумовуючи результати спілкування з учасниками другого сезону проєкту «Агролідери», ми можемо назвати 5 ключових принципів їх успіху:

І, звісно, важка щоденна праця, без якої про будь-який успіх не може бути й мови.

Ми хочемо ще раз подякувати героям нашого проєкту і сказати їм: ми пишаємося тим, що справжні агролідери обирають нас партнерами, адже успіх досягнутий спільно зі справжніми партнерами та друзями цінується вдвічі. І ще раз хочемо нагадати – ми завжди поруч.

Звертайтесь, коли вам важко – ми допоможемо вирішити ваші проблеми і підставимо плече підтримки.

Звертайтесь, коли все добре – ми спільно з вами щиро порадіємо успіху. Адже досягнення партнера – це найгарніша звістка для нас.

Звертайтесь просто так, коли є бажання. Справжні друзі завжди знайдуть, що обговорити і про що поспілкуватись.