5 факторів

підвищення
ефективності
вирощування
соняшнику
Головні агрономічні заходи для покращення врожайності соняшнику та збільшення прибутку господарства

Соняшник посідає чільне місце у переліку найбільш рентабельних сільгоспкультур, що вирощуються в Україні. Звісно, головним чинником, від якого залежить успішність його вирощування, як і всіх інших сільськогосподарських культур, залишаються погодні умови. Людина не має можливості вплинути на тривалі посухи або повені, буревії, град, пилові бурі та інші кліматичні обставини непереборної сили. Утім, масштабні погодні катаклізми на кшталт посухи, що мала місце у 2020-му, трапляються в Україні раз на 20–30 років. Переважно господарства стикаються з помірними несприятливими умовами, і, як свідчить досвід провідних вітчизняних агрокомпаній, увага до ключових факторів технології вирощування соняшнику дає змогу отримувати гарний результат. Що й можна спостерігати кожного року на прикладі різних господарств в окремих регіонах.

1
Гібрид + гербіцид

У випадку з соняшником вибір гібрида автоматично означає і вибір оптимальної технології вирощування цієї культури з-поміж «класики», Clearfield, Glearfield Plus та інших технологій, що передбачають застосування певних гербіцидів. Слід зауважити, що соняшник особливо чутливо реагує на забур’яненість полів, тому від гербіцидного захисту посівів залежить дуже багато. При цьому необхідно обирати винятково якісні, гарантовано ефективні препарати.
Не менш важливим є вибір гібридів за показниками посухостійкості, стійкості до хвороб, інтенсивності стартового розвитку та тривалістю вегетації гібрида. Для цього варто ретельно проаналізувати результати вирощування кращих гібридів у конкретному регіоні та в разі потреби звернутися за консультацією до технічних експертів виробника насіння.
Якщо у регіоні зафіксована наявність вовчка соняшникового, то вкрай важливо обирати гібриди з відповідним рівнем стійкості до цього паразита.
Разом із вибором гібрида необхідно потурбуватися про визначення оптимальної густоти висіву, зважаючи на ґрунтово-кліматичні умови.

2
Технологія висіву

Клімат в Україні змінився, і навіть у сприятливі роки опади розподіляються нерівномірно — влітку посівам бракує вологи. Соняшник має потужну кореневу систему, і тому важливо, щоб вона встигла розвинутися до посушливого періоду. Крім того, отримання своєчасних дружних сходів (коли понад 90 % рослин розвиваються синхронно) дає змогу доглядати за посівами сплановано і провадити всі захисні обробки в оптимальні фази розвитку рослин.
У цьому разі дуже багато залежить від якості сівби. Це стосується передусім таких факторів: моделі та налаштувань сівалки, кваліфікації персоналу, відсутності двійників та просівів, закладання насіння на потрібну глибину та використання сертифікованого протруєного посівного матеріалу. Останній чинник є визначальним, оскільки при використанні погано відкаліброваного насіння численні огріхи під час сівби неминучі. Можна забути про високі врожаї і при сівбі насіння, що має невисокий відсоток схожості.
У свою чергу застосування ефективних фунгіцидних та інсектицидних протруйників дасть змогу захистити рослини на початкових стадіях розвитку, що особливо важливо за ранніх строків сівби соняшнику, коли насіння тижнями перебуває у холодному вологому ґрунті.

3
Фунгіцидний захист

З огляду на перенасиченість соняшником сівозміни багатьох агрокомпаній в Україні на перший план виходить надійний захист посівів від захворювань.
Сьогодні за інтенсивних технологій вирощування нагально рекомендоване дворазове внесення якісних фунгіцидних препаратів для контролю поширених захворювань цієї культури, таких як фомоз, фомопсис, альтернаріоз, несправжня борошниста роса тощо.
Водночас ми радимо використовувати винятково оригінальні препарати відомих світових виробників, які за дотримання рекомендованої норми внесення гарантовано захищають посіви соняшнику від розвитку патогенів. Акцентуємо увагу на додатковій позитивній дії інноваційних фунгіцидних препаратів, які не лише захищають рослини від хвороб, а й забезпечують позитивний фізіологічний ефект, що сприяє підвищенню якості врожаю.

4
Мінеральне живлення

Мінливі кліматичні умови змушують по-новому планувати стратегію мінерального живлення соняшнику. Зокрема, особливу увагу слід звертати на стартове внесення міндобрив. Відмінний ефект забезпечує застосування рідких комплексних добрив, а також швидкорозчинних гранул та мікрогранул.
На старті свого розвитку рослини соняшнику гостро потребують азоту, фосфору та цинку. Якщо перший елемент відповідає насамперед за розвиток надземної частини рослини, то фосфор і цинк потрібні для швидкого росту кореневої системи. Вчасно посіяний соняшник, що отримав необхідні елементи живлення на старті, набагато стійкіше триматиметься за тривалої посушливої погоди влітку. Потужна коренева система стане відмінною базою для життєстійкості рослини та формування врожаю.
Велике значення також має одно- чи дворазова обробка посівів борвмісними добривами по листу. Це істотно підвищить посухостійкість рослин та позитивно позначиться на їх цвітінні.

5
Сегрегація посівів

У протистоянні з поширеними проблемними факторами, які негативно впливають на врожайність соняшнику, рекомендовано поєднувати хімічні засоби захисту рослин з організаційними та механічними.
Передусім це стосується елементарних карантинних заходів, що унеможливлюють переміщення з поля на поле насіння вовчка соняшникового, злісних бур’янів, а також патогенів. Так, необхідно обов’язково очищати робочі поверхні машин та агрегатів, взуття і спецодяг персоналу перед переходом на наступне поле.
Не варто використовувати несертифіковане насіння, що може бути заражене насінням карантинних бур’янів та збудників хвороб. Високу ефективність також демонструє поєднання якісних гербіцидних препаратів із ротаційним перед- та післяпосівним боронуванням посівів. Цей агрозахід дає змогу не лише знищити частину пророслих бур’янів механічним способом, а й поліпшити структуру верхнього шару ґрунту, усунувши кірку та якісно його розрихливши. Дієвим додатковим агрозаходом може бути і міжрядний обробіток посівів соняшнику на глибину 10–12 см, який виконує аналогічні функції.