РЕНТАБЕЛЬНIСТЬ
СОНЯШНИКА
СПЕЦПРОЕКТ.ЧАСТИНА 1
Чи можлива 50-100% рентабельність з вирощування соняшника? Ми перевiримо, дослiджуючи процес протягом усього циклу
Україна не входить до топ-експортерів насіння соняшника. Але на експорті соняшникової олії ми досягли світового лідерства, заробивши рекордні $3,2 млрд. Тільки за останній рік площі посіву соняшника збільшилися на 500 тис. га. Позитивна динаміка росту спостерігається і в посівах високоолеїнового соняшника – у порівнянні з 2018-м цьогоріч загальна площа збільшиться на 100 тис. га і досягне рекордних 400 тис. га.

Відтак Landlord разом з Syngenta презентують спецпроект «Рентабельність», який має наочно продемонструвати процес вирощування соняшника та оцінити його рентабельність у різних виробничих умовах.

До проекту долучені господарства ТОВ «Маяк» (Донецька область) та ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» (Полтавська обл.). Саме за їхньою роботою ми слідкуватимемо упродовж усього сезону.

Спецпроект розділено на три частини: сьогоднішній текст - підготовчий, далі будуть практичний (середина сезону) та підсумковий етапи. На підготовчому етапі розглянемо теоретичну базу, яка передбачає отримання вхідної інформації про технологію посіву, підживлення та обробку рослини. Практичний етап дозволить оцінити вже сходи соняшника, їх стан та ефективність заходів боротьби зі шкодочинними об’єктами.

Підсумковий етап присвячений результатам сезону й надасть конкретні цифри щодо рентабельності культивування соняшника в Україні.
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
Донецька область, Олександрівський район
Полтавська область, Карлівський район
Земельний банк - 4 000 га

Площа під соняшник - 1 400 га

Напрями діяльності – рослинництво, тваринництво, переробка


Земельний банк - 13 000 га

Площа під соняшник - 2 700 га

Напрями діяльності – рослинництво, тваринництво, овочівництво, переробка


30
28
42
40
від
ц/га
від
ц/га
від
ц/га
від
ц/га
РОЗРАХУНКОВА ВРОЖАЙНІСТЬ
СТАТИСТИКА УРОЖАЙНОСТІ (Ц/ГА)
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
Геннадій Малина,
директор департаменту аналітики Marcopolo Commodities SA
Олена Нероба,
менеджер технічної підтримки
олійних культур Syngenta

Експерти
проекту
ВИБІР ГІБРИДУ
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
«Хороший вибір гібридів, коли присутні класичні та Clearfield®-гібриди, що дозволяє ефективно контролювати поширення вовчка. Відносно врожайності, все логічно, оскільки СИ Арізона середньостиглий гібрид і має більший потенціал врожайності, що і вданому випадку також підтверджується на практиці», - експерт Геннадій Малина.
«Середня врожайність соняшнику в минулому сезоні по області -2,88 т/га, що обумовлено не найоптимальнішими погодними умовами, проте вибрані гібриди показали хорошу врожайність», -
експерт Олена Нероба.
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
Культура-попередник: пшениця.

Сівозміна: раз на 3 роки.


Культура-попередник: пшениця, кукурудза на зерно.

Сівозміна: раз на 7 років.


«Попередник для соняшника добрий, але повернення соняшника раз на 3 роки - не надто вдалий варіант, оскільки в окремі роки, особливо посушливі, може бути зниження врожайності. До того ж, насичення в сівозміні соняшника призводить до збільшення ризиків накопичення інфекції збудників хвороб, а також ризиків поширення нових рас вовчка», - експерт Геннадій Малина.
«Ґрунти в цьому регіоні малогумусні, середньосуглинисті, відтак обраний варіант сівозміни не найоптимальніший. Проте, з огляду на те, що кукурудза дає велику кількість пожнивних залишків, цілком прийнятний», - експерт Олена Нероба.
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
КУЛЬТУРА-ПОПЕРЕДНИК
Обробіток ґрунту - традиційний. Оранка або глибоке рихлення.


Обробіток ґрунту - оранка.
«Обробіток ґрунту під соняшник обрано правильний, оскільки оранка та глибоке рихлення добре підходять для формування кореневої системи в рослин соняшника. Якщо порівнювати їх між собою, то перевагою оранки є заробка рослинних решток, відповідно, на цьому полі краще розміщати соняшник за класичною технологією (із застосуванням ґрунтових гербіцидів).

Глибоке рихлення – краще підходить проти вітрової ерозії, але залишає частину рослинних решток на поверхі ґрунту, тому на цих полях краще використовувати виробничу систему Clearfield®», - експерт Геннадій Малина.
«Обробіток ґрунту відвальним плугом - чудовий варіант після зернових, адже після тієї ж кукурудзи буде багато ранніх і середньоранніх бур'янів, а соняшник їх не любить. Крім того, після оранки необхідно провести роботи зі збереження по збереженню вологи», - експерт Олена Нероба.
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
ОБРОБІТОК ҐРУНТУ
ВИБІР ГІБРИДІВ
Процес відбору гібридів: «Перш за все, ми звертаємо увагу на генетику гібридів. У ній має бути закладена висока стійкість до посухи й високий потенціал врожаю. Фактично - це гібрид пластичного типу».

Випробування нових гібридів: «Цьогоріч будемо проводити випробування. Вже закупили насіння, плануємо висіяти близько 200 га. Попрацювати за системою Clearfield® Plus, використовуючи гібриди СИ Бакарді і СИ Розета».
«Процес відбору гібридів: «Протягом 3-х років ми тестуємо гібриди. Адже за три роки погодні умови змінюються, що також дуже важливо. Це стосується і зволоження, і температурного режиму в період наливу соняшника. Але однозначно НК Бріо – для нас є найбільш ефективним і стабільним гібридом. Найбільшу врожайність, яку ми отримали з Бріо – 48 ц/га».

Випробування нових гібридів: «Так, ми постійно тестуємо нові гібриди, виділяючи під них площу приблизно у 10% від наших паїв. Це приблизно 300 га. І як я вже говорив, тестуємо їх протягом 3 років».
Дмитро Міхно,
комерційний директор ТОВ Маяк
Анатолій Кибка,
генеральний директор ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
Гумус – 4-4,6

Чорнозем – звичайний слабозмитий

Волога в метровому шарі – 126 (при нормі 200)

Азот –до 12 мг/кг

Фосфор – 4-4,6 до 18 мг/кг

Калій – від 14 до 28 мг/кг


Гумус – 4,5-5

рН – 7-7,2


Чорнозем – середньогумусний

Волога в метровому шарі – 200

Азот – 90-120 мг/кг

Фосфор – – 80-100 мг/кг

Калій – 90-120 мг/кг


«Ґрунти цілком підходять для вирощування соняшника, проте є певний брак запасів вологи в метровому шарі ґрунту, що у разі відсутності опадів протягом вегетації (особливо на час цвітіння-наливу сім'янок), може негативно позначитися на загальній врожайності. Наявність азоту, фосфору та калію можна корелювати внесенням мінеральних добрив», - експерт Геннадій Малина.
«Господарство розташовано в ґрунтово-кліматичних умовах, які цілком підходять для вирощування соняшника. Вміст NPK у ґрунті можна охарактеризувати як підвищений», - експерт Олена Нероба.
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
ҐРУНТОВО-КЛІМАТИЧНІ УМОВИ
ВИКОРИСТАННЯ ДОБРИВ, ЗЗР
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
«Восени 2018 року під оранку, в залежності від вмісту азоту, фосфору, калію в ґрунті, вносили Амофос, Нітроамофоску. Амофоску - при належності вологи в ґрунті. Також під час посіву вносимо аміачну селітру. ЗЗР по класичним гібридам соняшнику при посіві вносимо гербіцид Примекстра® TZ Голд. По Clearfield® гібридам використовуємо гербіцид Каптора®. Також проводимо 2 фунгіцидні обробітки всіх площ під соняшник Амістар® Екстра і Амістар® Голд», - Дмитро Міхно, ТОВ Маяк.

«Відносно живлення під основний обробіток ґрунту внесені основні важливі елементи з урахуванням їх вмісту в ґрунті, що є правильним підходом. Також заплановане внесення азоту при посіві для початкового росту рослин соняшника – теж є правильним рішенням. Підбір гербіцидів, залежно від технології, правильний і дозволить уникнути засмічення полів бур'янами. Крім того, є досить бажаний фунгіцидний захист, який господарство запланувало», - експерт Геннадій Малина.
«Є традиційний - це коли вноситься ґрунтові гербіциди після попередника пшениця і Clearfield® гербіциди типу Євролайтинг чи Каптора®. Їх вносять після попередника кукурудза на зерно. Обов'язковим у нас є захист фунгіцидний, хоч і не завжди ми спостерігаємо великий розвиток хвороб у зв'язку з нашою сівозміною. Також обов'язково проводимо профілактичний захист фунгіцидами. Ну і, звичайно ж, бор, сірка, як мікроелементи використовуємо для нормального розвитку і росту рослин», - Анатолій Кибка, АПК Докучаєвські чорноземи.

«В залежності від гібриду правильно підібрані варіанти з гербіцидами. Щодо фунгіцидів, погоджуюсь, за такої сівозміни не повинно бути великого інфекційного навантаження, відтак фунгіциди, які вносяться для профілактики/превентивно мають більшу ефективність, ніж при застосуванні при першим симптомам», - експерт Геннадій Малина.
ПОКРОКОВИЙ ПЛАН ОБРОБІТКУ КУЛЬТУРИ ПРОТЯГОМ ВЕГЕТАЦІЇ
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
«Основні добрива вносимо восени під оранку або глибоке рихлення. Якщо під класичний соняшник - здійснюємо посів чи до посіву, чи після, вносимо гербіцид Примекстра® TZ Голд. Якщо ми розглядаємо Clearfield®, то в оптимальній фазі після посіву соняшника використовуємо гербіцид Каптора®. І в незалежності від того, чи є візуальні ознаки хвороб на соняшнику, проводимо обробіток культури фунгіцидом. Перший обробіток у фазі 6-8 листків, другий обробіток у фазі «зірочки»», - Дмитро Міхно, ТОВ Маяк.
«Вносимо майже по 200 кг фізичної ваги NPK 16:16:16 перед посівом. В ідеалі було б набагато краще, якщо б це вносилося під оранку, але нам, на жаль, не вдалося. Була пізня осінь, тож це ми робимо під культивацію.

Також посходово використовуємо протизлакові гербіциди, наприклад, Міуру. Але це коли 2-3 хвиля бур'янів. Щодо завершального етапу внесення ЗЗР, то є конкретний регламент. По соняшнику – внесення Євролайтингових препаратів – це від 1 до 3 пари листків, тому чітко дотримуємося цей регламент. Ми напевно знаємо, що це ефективно вносити тоді, коли приходить відповідний етап розвитку бур'янів, і відповідний розвиток культурних рослин», - Анатолій Кибка, АПК Докучаєвські чорноземи.
Техніка для внесення ЗЗР - самохідні обприскувачі John Deer з високим кліренсом.


Техніка для внесення ЗЗР - Hagie STS 12, Case Patriot 3330.
«Відносно застосування гербіциду Примекстра® TZ Голд, все проводиться правильно. Щодо використання гербіциду Каптора®, потрібно враховувати, що у разі проблеми вовчка на полі, найбільш оптимальною фазою внесення даного гербіциду є фаза 4-6 листочків (або 2-3 пари). Терміни застосування фунгіцидів та фази підібрані правильно», - експерт Геннадій Малина.
«Фосфорні й калійні добрива краще вносити восени під основний обробіток ґрунту, оскільки застосування їх навесні при посіві може мати низьку ефективність особливо у посушливий рік.
Гербіцид Міура ефективний проти злакових бур'янів, але при порушенні
регламентів застосування може проявляти сильну фітотоксичність на соняшник, найбільш безпечним для культури і ефективним проти багаторічних і однорічних злакових бур'янів є Фюзілад Форте», - експерт Геннадій Малина
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
ШКІДЛИВІ ОРГАНІЗМИ
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
«Наша найбільша проблема – це брак вологи. Амброзія, молочай усіх видів, а останнім часом лобода біла почала проявлятися. Проти амброзії ми підібрали собі варіант як фінської технології, так і ґрунтові гербіциди Примекстра® TZ Голд по 4,5 л/га. Проти молочая боремося за допомогою сівозміни, культивацією та гліфосатами. Цьогоріч після збирання зернових ми дали трохи відрости молочаю і обробили гліфосатами», - Дмитро Міхно, ТОВ Маяк.

Експерт Геннадій Малина: «Правильний підхід у контролі бур'янів, задіяні й агротехнічні заходи та хімічні».
«Найголовніше в нас – це 7-річна сівозміна, відтак ми робимо максимум для боротьби зі шкідливими організмами, в тому числі з бур'янами. Однією ж з головних проблем також є тимчасова періодичність розвитку шкідливих організмів. Переважно, це коли в один рік виникає спалах та розвиток певних шкідників чи хвороб. Це можуть бути блошки. Але в нас з цим якихось великих проблем немає», - Анатолій Кибка, АПК Докучаєвські чорноземи.

Експерт Геннадій Малина: «Сівозміна, яка використовується у господарстві, дозволяє ефективно вирощувати не тільки соняшник, а розвиток шкідливих організмів можна успішно контролювати сучасними ЗЗР».
ВПЛИВ КЛIМАТИЧНИХ ЗМIН НА ПОСIВНУ
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
«Звісно, зміни в кліматі відчутні. Зараз зима-зима, а потім відразу літо. Намагаємося зміщувати терміни посіву, щоби цвітіння соняшника й інших культур не потрапили під посуху. Тобто намагаємося раніше посіяти. Хоча ще кілька років тому були заморозки, що згубно позначилося на урожаю. Зараз добре, що хоч цього немає», - Дмитро Міхно, ТОВ Маяк.

Експерт Геннадій Малина: «Дійсно, зараз відчутні зміни клімату, тому потрібно аналізувати погодні дані за останні роки, й враховувати це при термінах посіву».
«2 останніх роки в нас з'являються досить оптимальні умови по зволоженню. Кількість опадів за останні роки – оптимальна. Перед цим кількість опадів була невеликою, що сильно впливало на урожайність. Безумовно, температурний режим змінився, але для нас такі зміни, скоріше, пішли на користь», - Анатолій Кибка, АПК Докучаєвські чорноземи.

Експерт Олена Нероба: «Умови останніх років у даному регіоні сприяють високій врожайності».
Зміщення кліматичних зон на 200 км на північ
РЕНТАБЕЛЬНIСТЬ
ТОВ Маяк
ТОВ АПК Докучаєвські чорноземи
Вкладення на 1 га соняшника - 11 000 грн
Вкладення на 1 га соняшника - 14 000 грн
Повна рентабельність
50%
Повна рентабельність
100%
Рентабельність =
П×100
Вв
Для кількісного виміру рентабельності в цілому по аграрних підприємствах використовують такі три традиційні показники: рівень рентабельності, норму прибутку і приведену до земельної площі масу прибутку. Рівень рентабельності (Р) визначається за формулою: де П — валовий прибуток від реалізації (робіт, послуг); Вв — виробничі витрати на реалізовану продукцію (її виробнича собівартість). Для повнішої уяви про реальну ефективність певного виду товарної продукції доцільно цей показник обчислювати з врахуванням витрат на її збут, зменшивши при цьому валовий прибуток на величину цих витрат і водночас збільшивши на них знаменник формули.
Цiкавi факти