Врожайність кукурудзи:
386,3 Ц/Га (2019 рік)
Господарство:
Renwood Farms
Локація:
Чарльз-Сіті, штат Вірджинія, США
Земельний банк:
1620 га
Сівозміна:
кукурудза, соя, озима пшениця
Типи ґрунтів:
бурозем (бурі лісові ґрунти), піщано-суглинковий
Технологія:
зрошення, Strip-Till (ширина смуги: 18 см, міжряддя: 70–76 см), роздрібнене внесення азоту
Власник господарства Renwood Farms, розташованого у штаті Вірджинія, та фермер у третьому поколінні Девід Хула (David Hula) обробляє понад 1600 га. Історія його господарства розпочалася в часи перших поселенців Америки — у 1600 році. Девід займається вирощуванням трьох основних культур: кукурудзи, сої та озимої пшениці.
Фермер став всесвітньо відомим у 2017-му, коли йому вдалося, здавалося б, неможливе — досягти на зрошенні врожайності кукурудзи 33,4 т/га. І вже за два роки він поновив власний рекорд, виростивши 38,63 т/га.
При цьому Девід Хула переконаний: це далеко не межа і цілком реально збирати по 50–55 т кукурудзи з 1 га.
Звісно, важливим чинником є те, що рекордні показники були досягнуті на ділянці під зрошенням — господарство розташоване у дельті річки Джеймс. Однак чи тільки наявністю достатньої кількості вологи обумовлюється рекордна врожайність?
Аби доступно пояснити свою аграрну та життєву філософію, фермер вдається до простого і зрозумілого опису з використанням пальців власної руки.
Великий палець:
дивіться на те, що ви робите,
з оптимізмом і не бійтеся помилятися.
Однією із запорук свого успіху у вирощуванні кукурудзи Девід Хула називає те, що він постійно експериментував і припускався при цьому помилок.
Вказівний палець:
контролюйте те, що ви можете контролювати.
Фінальна маса врожаю кукурудзи залежить від таких трьох складових:
• густота стояння рослин;
• вага насінини;
• кількість рядів зерен на качані.
Усіма ними можна керувати, правильно доглядаючи за рослинами у ключові фази їх розвитку.
Середній палець:
правильно висівайте насіння.
Для цього необхідно підібрати по-справжньому якісну сівалку та посіяти кукурудзу на глибину 4–5 см у єдино оптимальні строки — не раніше і не пізніше. При цьому швидкість сівалки під час сівби на полях, де встановлено рекорд, перебувала в межах від 4,8 до 6,5 км/год. Максимальна швидкість не має перевищувати 9,6 км/год.
Підмізинний палець:
ретельно обирайте гібриди.
На своїх полях Девід Хула вирощує одночасно до двох десятків гібридів, аби знизити ймовірні кліматичні ризики. На думку рекордсмена, чудовою практикою є висів на одному полі двох гібридів із різними термінами цвітіння — для більш тривалого періоду запилення.
Мізинець:
плануйте та аналізуйте все, що відбувається в полі.
Необхідно розробити оптимальний план догляду за посівами кукурудзи та неухильно його дотримуватися, а після збирання врожаю детально все проаналізувати.
Почати з ґрунту
У господарстві Девіда Хули регулярно проводиться аналіз ґрунтів із сіткою на 0,5 га, що саме по собі змушує поважати фермера. Девід постійно стежить за динамікою ґрунтових показників і ретельно моніторить pH. Всупереч поширеній думці, за його словами, кислотність ґрунту для кукурудзи має становити 6, а не 6,5. Аби підтримувати її на рівні, фермер вносить вапняковий розкислювач раз на три-чотири роки.
Стартове живлення
Кукурудза відмінно реагує на доступне стартове живлення, яке здійснюється на глибину 7–8 см і на 4 см вбік від насінини, а також у посівну борозну за технологією in-furrow. Сукупно стартова доза азоту становить до 30 кг/га д. р. При цьому використовуються рідкі комплексні добрива. Більша частина поживних речовин вноситься безпосередньо в місці розташування рослин. На старті розвитку Девід Хула поєднує доступні азот, фосфор, сірку та цинк, тобто найважливіші елементи живлення для кукурудзи. Азот відповідає за стрімкий розвиток наземної частини та закладання майбутньої врожайності, фосфор — за якісний розвиток кореневої системи, сірка сприяє покращенню засвоєння азоту, а цинк є найважливішим мікроелементом для «королеви полів».
Калійний нюанс
Кукурудза — калієфільна культура, втім чимало агровиробників не вважають цей момент надто важливим. Натомість Девід Хула називає достатнє та якісне калійне живлення посівів одним із головних чинників. Під кукурудзу вноситься до 240 кг/га д. р. калію.
Азот: «обдурити кукурудзу»
У початкові фази розвитку — до появи 10-го листка — кукурудза засвоює лише чверть необхідного азоту. Надалі його споживання стрімко зростає. Тому Девід Хула практикує низку прикореневих підживлень рідкими добривами. У фазі BBCH 15 це 50 л/га розчину 3:18:18, у фазі BBCH 18 — додаткове внесення азоту разом із сіркою. І, нарешті, прикореневим способом за допомогою спеціальних насадок на обприскувач проводиться внесення до 100 кг/га д. р. азоту за 7–10 днів до викидання волоті. Мету останнього агрозаходу Девід Хула описує так: «Ми намагаємося обдурити кукурудзу, щоб вона вирішила, що густота стояння невелика і в неї є багато азоту». За його словами, це забезпечує понад 2,5 т/га приросту врожайності.
По листу і під корінь
Девід Хула не обмежується вищезгаданими підживленнями і широко практикує листове й прикореневе внесення різноманітних мікроелементів та стимуляторів росту. Аби розуміти, що і коли потрібно вносити, щотижня провадиться аналіз рослин. На підставі отриманої інформації приймається рішення про наступне підживлення.
Захист кукурудзи
Препарати застосовують превентивно, щоб унеможливити появу та поширення шкодочинних факторів. Причому Девід Хула навіть не розглядає питання про відмову від якоїсь з обробок посівів. Особливу увагу фермер-рекордсмен звертає на потребу у дворазовому внесенні ефективних фунгіцидних препаратів. Хоча зазвичай фунгіциди на кукурудзі застосовуються вкрай рідко, однак це дає змогу виключити активність патогенів у вологому середовищі, а також забезпечити позитивну фізіологічну дію на рослини, продовживши їх вегетацію на 7–10 днів.
Рослину потрібно зберегти зеленою якомога довше. Це сприяє надходженню більшої кількості поживних речовин до зерен у качанах.
кислотність ґрунту має становити 6
сукупна стартова доза азоту — до 30 кг/га д. р.
доза калію — до 240 кг/га д. р.
сукупна кількість азоту на 1 га — понад 450 кг/га
дворазове внесення фунгіцидів
утримання рослини зеленою максимальний час.
Рекорд Девіда Хули показує генетичний потенціал сучасних гібридів кукурудзи на зрошенні. Зважаючи на програму розвитку зрошення, що прийнята в Україні, фермери отримали можливість розрахувати окупність інвестицій у зрошувальні системи. Також можна визначити потребу в інвестицzіях у додаткове елеваторне обладнання, що буде потрібне при збільшенні врожайності.
Фермери можуть запозичити такі технологічні нюанси, як застосування комплексних рідких добрив, роздрібнене внесення азоту (в тому числі у більш пізні фази розвитку рослин) і превентивне використання ЗЗР із дворазовим застосуванням фунгіцидів.
Також цікавим є досвід обов’язкового регулярного аналізу ґрунту та листового аналізу рослин для побудови схеми живлення.