Landlord event

04 грудня 2018 16:15

Що потрібно Україні для лідерства на світовому ринку високоолеїнової олії

Учасники "Високоолеїнового клубу" домовилися про необхідність моделі контрактів із фіксованими обсягами та преміями. Ціна питання - лідерство України на світовому ринку високоолеїнової олії.

Ринок високоолеїнової соняшникової олії після злетів і падінь останніх років увійшов у фазу спокійного планомірного розвитку, що дає його учасникам можливість довгострокового планування. Саме цьому і була приділена головна увага на черговому засіданні «Високоолеїнового клубу», організованого за ініціативою компанії Syngenta. Спонсорами заходу виступили Коньячний дім Hennessy, вино Нової Зеландії Cloudy Bay, курорт Forte Village Resort.

З огляду на поточну динаміку цін на олії-конкуренти привабливість соняшникової високоолеїнової олії для глобальних продовольчих компаній буде зростати.

ПРЕМІЇ ТА ПЛОЩІ

Як зазначив керівник з розвитку бізнесу олійних компанії Syngenta Луїс Карлос Алонсо, протягом тривалого часу ринок високоолеїнової олії для виробників і переробників був таким собі суфле. Премія ланцюга виробників і постачальників від нуля злітала до $300–400/т, і залежно від цього коливалися посівні площі під високоолеїновими гібридами соняшника в Україні, Румунії, Угорщині тощо. Але зараз для виробників високоолеїнового соняшника та олії склалася дуже сприятлива кон’юнктура.

Цього року ціни на більшість олій постійно просідали — пальмова, соєва, звичайна соняшникова дешевшали. Проте ціни на ріпак і ріпакову олію залишилися стабільними і навіть трохи підростають. Як наслідок — тонна ріпакової олії вже продається на $100 дорожче, ніж соняшникової.

Це, підкреслює Алонсо, дуже важливо для українського високоолеїнового сегмента. У 2014 році була ситуація, коли ціни на ріпакову олію були нижчими за соняшникову й споживачі перейшли на використання ріпака. Зараз тренд змінився і премії на високоолеїнову соняшникову олію будуть більш стабільними — на рівні $100/т з тенденцією до невеликого зростання. Таким же чином будуть поводитися й премії для сільгосппідприємств, які культивують високоолеїновий соняшник.

У розвинених європейських країнах премія для фермерів, які вирощують такий соняшник, стабілізувалася в середньому на рівні 25–30 євро/т, у Східній Європі (Угорщина, Румунія, Болгарія) — $30–35/т. Це досить високий рівень, який говорить про наявність певного дефіциту високоолеїнової соняшникової олії на ринку.

В Україні, за спостереженнями Syngenta, ситуація для фермерів навіть ще краща — в середньому премії становлять $40–45/т високоолеїнового соняшника. Це дає підстави очікувати, що площі під такими гібридами наступного року зростуть із 300 000 га до 350 000 га. Але, на думку Алонсо, навіть якщо проаналізувати найбільш оптимістичний сценарій (зростання площ у основних країнах-продуцентах на 25%, в Україні — до 400 000 га), трагедії на ринку не станеться.

З огляду на динаміку споживання інших високоолеїнових олій ринок забере додатковий обсяг. Щоправда, в цьому випадку розмір премій буде дещо знижуватися, хоча вони все одно залишаться привабливими для виробників і переробників. Але, як вважає Алонсо, найкращим шляхом розвитку виробництва високоолеїнової соняшникової олії для українських аграріїв і крашерів буде поступове нарощування обсягів з постійним оглядом на динаміку світового ринку. Досягти цього можливо у разі укладання довгострокових контрактів по всьому ланцюгу, від постачальників насіння високоолеїнових гібридів до великих споживачів готового продукту, і проводити планування посівів у постійній координації між учасниками ринку. Це дозволить стабілізувати премії на прийнятному рівні та уникнути «злетів і падінь» споживання високоолеїнової олії.

ТЯГАР ЛІДЕРА

Є одна важлива причина, з якої українським виробникам варто пристати на цю пропозицію. Виходячи з динаміки посівних площ, вже наступного сезону Україна стає номером один на світовому ринку високоолеїнової соняшникової олії, й таке лідерство накладає на виробників певні зобов’язання. Ціни та премії на високоолеїнову олію встановлюються саме по рівню країни-лідера. Тому українським сільгоспвиробникам і переробникам треба навчитися підтримувати стабільність ринку у своїх інтересах. Зараз, як наводить приклад Алонсо, США вже заявили про намір збільшувати площі під високоолеїновою соєю і до 2027 року вийти на експорт олії з неї у 700 000 т. Плани про збільшення виробництва високоолеїнової олії з каноли має Канада.

Це, як вважає фахівець, говорить про те, що американські виробники вже прорахували прогноз ринку високоолеїнових олій і дійшли висновку про його зростання. Але їм ще треба засіяти нові пло щі, переробити сировину, виходити на ринки. Навіть селекція необхідної кількості насіння для нових площ займає два-три роки. Україна це все вже має — питання тільки в тому, чи зможуть гравці організувати ринок і свою діяльність на ньому.

НАСІННЯ

Цього року Syngenta передбачила зростання попиту на насіння гібридів високоолеїнового соняшника ще у лютому. Тому проблем з посівним матеріалом майбутньої посівної у клієнтів компанії не буде. Як зазначає керівник з розвитку бізнес-рішень у сфері переробки сільськогосподарської продукції компанії «Сингента Україна» Сергій Тимошенко, у співпраці між постачальником насіння та аграріями вкрай важливо досягти стратегічних рішень, які визначать розвиток виробництва і ринку на роки вперед.

ЛУЇС КАРЛОС АЛОНСО
керівник з розвитку бізнесу олійних компанії Syngenta:

Від «Високоолеїнового клубу» ми чекаємо, що він стане платформою для обміну думками і координації дій учасників ринку. Але не тільки це — треба мати на увазі, що У країна стає лідером світового висок оолеїнового ринку, лідером з експорта високоолеїнових олій. Тобто перетворюється на місце, за яким всі інші виробники будуть звіряти годинники, будуть саме по цій шкалі орієнт уватися і планувати свої дії. Також треба розуміти, що є інші висок оолеїнові олії — ріпакова, канола, соєва, кукуру дзяна.

Це все — конкуренти для української соняшникової олії на різних ринках. І ми сподіваємося, що саме завдяки клубу українськи виробники змо жуть розробити стратегію захисту свого продукт у та його просування на світовий ринок. Наприклад, північноамериканські виробники високоолеїнової сої зараз мають дуже амбіційні плани щодо ек спансії на ринок і добре організовану асоціацію. Вони ще на самому початку шляху, але це сигнал до організації для українських виробників.

Адже у світі просто не існує компанії, яка б мала можливість оперативно збільшити виробництво насіння, наприклад, удвічі — цикл виробництва насіння дворічний. І, як говорить Тимошенко, для того щоб суттєво збільшити постачання насіння, Syngenta повинна спрогнозувати зростання попиту і взяти на себе сміливість наростити виробництво. Але, як вважає фахівець, у такого часового лагу є певні переваги.

Завдання «Високоолеїнового клубу» — не перегріти ринок, збалансувати попит і пропозицію, виходячи з реальної потреби у високоолеїновій олії. Це стабілізує премії на всіх ланках і гарантує поступовий розвиток.

СПОЖИВАННЯ

Як зауважує директор із глобальних закупівель компанії «PepsiСo Україна» Руслан Денежко, це може здаватися дивним і не асоціюватися з іміджем компанії, але PepsiСo завдяки снековому бізнесу зараз один з найбільших споживачів жирів у світі. У країнах Європи за рахунок високоолеїнової соняшникової олії на виробництвах компанії вже задовольняється 65% потреби у жирах.

Але беручи до уваги прагнення споживачів вживати більш здорову їжу, PepsiСo вже прогнозує впродовж найближчих трьох-п’яти років збільшення цієї частки. Щоправда, для цього на ринку повинні буди відповідні умови по всьому ланцюгу постачання — тобто пропозиція продукту відповідної до стандартів компанії якості за прийнятними цінами. Адже зараз на світовому ринку є вибір різних високоолеїнових олій зі схожими характеристиками, і соняшникова високоолеїнова олія не є безальтернативною.

Залежно від ситуації та місцевих звичок споживання на різних регіональних ринках PepsiСo використовує ріпакову, кукурудзяну, пальмову високоолеїнові олії у чистому вигляді або у міксах. Що стосується України — вітчизняний високоолеїновий сегмент вже посідає поважне місце у виробництвах PepsiСo. Приблизно 25% високоолеїнової олії, що використовується у ЄС, поступає саме з України за непрямими контрактами. Зараз, як каже Денежко, гігант має намір змінити ситуацію та перейти до прямої співпраці з українськими
виробниками.

Крім того, PepsiСo фактично вже формує внутрішній український ринок промислового споживання високоолеїнової олії — ще у 2013-му в Миколаєві було запущене виробництво снеків ТМ «ХрусTeam», а наступного року буде встановлена лінія виробництва чіпсів Lay’s. Наразі, за словами Денежка, Україна споживає лише 5–7% власної високоолеїнової соняшникової олії. Розширення виробництва тільки компанією PepsiСo може подвоїти цю цифру.

МОДЕЛЬ ВЗАЄМОДІЇ

За таких умов, підкреслює Денежко, прогнозованість і поступовий розвиток потрібні всім учасникам — від фермера до виробника харчових продуктів. Зі свого боку компанія вже
обговорює з найбільшими постачальниками високоолеїнової олії модель фіксування премії на певний проміжок часу. Задля запобігання ризикам втрат можливих учасників моделі PepsiСo пропонує укладати середньо- і довгострокові контракти, гарантуючи придбання певного обсягу з фіксованою премією, яка буде далі розподілятися по ланцюгу — до постачальника насіння.

У пілотному варіанті Денежко запропонував контрактувати невеликі партії високоолеїнового соняшника — 10–15% врожаю фермера. Втім, розмір обсягу з фіксованою премією та розмір самої премії треба детально обговорювати. Подібні моделі взаємодії дійсно обговорюються, підтверджує віце-президент з комерції компанії AgroGeneration Катерина Конащук. Але з точки зоруаграрної компанії для планування посівів високоолеїнового соняшника треба мати чітку домовленість не тільки з покупцями, а й з постачальникаминасіння гібридів.

РУСЛАН ДЕНЕЖКО
директор із глобальних закупівель компанії «PepsiСo Україна»:

Ми беремо участь у клубі вже втретє. Спочатку були присутні як слухачі, знайомилися з учасниками ринку. За минулий рік компанія багато зробила для розробки різних варіантів сорсингу української високоолеїнової олії та інтеграції її у наші виробничі процеси — як в Україні, так і в ЄС. Сьогодні ми вже готові представити своє бачення того, як може розвиватися ринок, що ми можемо привнести на нього з точки зору гарантування попиту і зменшення цінових коливань на високоолеїнову соняшникову олію.

Для нас клуб — це платформа для обміну думками між всіма учасниками для пошуку рішень, які влаштують всіх, від постачальника насіння до виробників готової харчової продукції. Нестабільний ринок не цікавий нікому. Фермери прагнуть мати стабільний дохід і планувати площі під високоолеїновим соняшником на багато років, стабільність потрібна переробникам, щоб не перейматися куди і кому продати олію, стабільність потрібна нам для довгострокового планування, підтримання цінової політики, і насамперед вона потрібна кінцевим споживачам.

Тому вкрай важливо заздалегідь дійти згоди про період дії пілотного проекту. За словами Алонсо, Syngenta аналізувала таку можливість і у компанії прийшли до думки, що найбільш оптимальним для початку буде період у три роки — тобто всі учасники ланцюга домовляються три роки контрактувати певний обсяг посадкового матеріалу, насіння та олії з фіксованою ціною. Умови та строки можуть обговорюватися, але, на думку Алонсо, всі учасники повинні добре продумати, чи буде це їм вигідно — адже за нестабільностіринку ціни та премії можуть як падати, так і зростати. Термін у три роки оптимальний і на переконання Денежка — за цей час можна буде протестувати модель, подивитися, як вона працює, та внести необхідні корективи.

Втім, розробляючи будь-які моделі, треба йти від бажання споживача кінцевого продукту, зазначає директор з розвитку бізнесу компанії «Укролія» Юрій Шевченко. Вже зараз у портфелі компанії є контракти на постачання високоолеїнової олії з фіксованою премією терміном до п’яти років. Але при таких тривалих контрактах є небезпека того, що вони бу дуть невигідними для аграрних компаній, попереджає Тимошенко. Наприклад, цього року в порівнянні з попереднім ціна на високоолеїнове насіння у Syngenta значно знизилася.

Тому Тимошенко запропонував сільгоспвиробникам самим відповісти на запитання, чи є в них бажання платити фіксовану ціну, незважаючи на коливання ринку. Інша справа — укладання довгострокових контрактів терміном навіть у п’ять років. У разі коли постачальник насіннєвого матеріалу буде мати чітке уявлення про те, як змінюватимуться площі під високоолеїновим соняшником, зміниться і ціноутворення. Досвід фіксування ціни у Syngenta дійсно є, підтверджує Алонсо. Такі контракти терміном саме у три роки укладаються у країнах зі сталими ринками. Можливо, якщо переробники і споживачі самі піднімають це питання, то й український ринок вже достатньо стабілізувався і виріс до такого механізму.

СЕРГІЙ ТИМОШЕНКО
керівник з розвитку бізнес- рішень у сфері переробки сільськогосподарської продукції
компанії «Сингента Україна»:

Ми хотіли б домогтися прозорості на ринку, розуміння, щоб всі учасники ланцюжка поважали один одного. Тоді цей ринок буде більш прогнозованим і кожен гравець на ньому зможе отримати додатковий прибуток. Якщо кожен буде діяти окремо, жити у своєму світі, намагатися спекулювати — це неправильний шлях. Завдання клубу — щоб всі були переможцями: і агрохолдинги, і переробники, і кінцеві споживачі, і виробники насіння. Ще основною метою клубу можна назвати стабілізацію ринку.

Ми не хочемо волатильності та спекуляцій, хочемо стабільного та прогнозованого прибу тку і зростання цього сегмента, а також популяризації високоолеїнової олії не тільки в Україні, але і в глобальному масштабі, тому що Україна — світовий лідер по соняшнику. А з цього року, судячи з усього, країна буде виробником високоолеїнової олії номер один, обігнавши Францію.

До того ж, додає Денежко, йдеться про частку у 10–15% для окремих господарств, які приєднаються до моделі, та це не буде розповсюджуватися на весь ринок і не створить якихось форс-мажорів ані для постачальника насіння, ані для споживачів. Підсумовуючі результати дискусії, Тимошенко запропонував усім учасникам долучитися до обговорення конкретних правил фіксації цін або премій по термінах і розмірах. Він порадив аграріям звертатися до Syngenta з пропозиціями умов довгострокових контрактів і підкреслив, що для компанії отримати гарантовані замовлення на насіння на п’ять років є ідеальною бізнес-моделлю.

Текст: Михайло Дикаленко

Landlord event

02 листопада 2018 17:24

Обличчя Landlord Club (ФОТОЗВІТ) ФОТО

Близько сотні представників 40 компаній, провідні аграрії країни, разом з глобальним оглядачем агроринків агентства Reuters Карен Браун та експертом з АПК Александром Калибердою і Хелен Фейрлемб керівником проекту IFC, за підтримки Syngenta обговорили тенденції виробництва і прогнози споживання аграрної продукції.

  • Вплив торгівельної війни між США та Китаєм, яка вилилася в перевиробництво сої у Штатах. Тож у наступному році очікується суттєве скорочення площ під сою. Її замінять злакові культури.
  • Кліматичні зміни в Україні виражаються в збільшенні площ для посіву кукурудзи та соняшнику. В цілому, кліматичні зони «мігрують» на північ.
  • Український агросектор потребує до 5 млрд доларів прямих інвестицій. Правда, експерти стримано оцінюють перспективу їхнього залучення.

На які тенденції наступного року звертали увагу українських аграріїв провідні експерти, детальніше дізнайтесь у нашому матеріалі «Глобальні агротренди та місце України у 2019 році – про що говорили на Landlord Club».

Фото: Олександр Ларичкін.

Landlord event

27 листопада 2017 17:41

23 листопала 2017 року в Одесі пройшла ділова зустріч «Кава з LANDLORD» спільно з консалтинговою компанією K.A.C. Group.

Бізнес-зустріч «Кава з Landlord», партнерами якої виступила компанія  К.А.С. Груп зібрала понад 20 представників агробізнесу України, яких цікавила тема – «Актуальні рішення для міжнародного бізнесу в епоху BEPS і автоматичного обміну інформацією».  Місце зустрічі вибрали конференц-зал респектабельного готелю GAGARINN в місті-герої Одесі.

Розпочав зустріч Володимир Гаркуша Старший партнер K.A.C. Group, котрий розповів про правову легалізацію громадянина України в якості бенефіціара, формуванню доходів та фінансових потоків з урахуванням  української, іноземної частин бізнесів і податкових аспектів.

Ніна Нетесова Керівник міжнародного департаменту K.A.C. Group розповіла про корпоративні рішення по операційній діяльності для експорту товарів аграрного сектора, юрисдикції, нові вимоги, тенденції. Чому потрібна професійна експертиза існуючої структури і коли необхідна її заміна.

Савченко Ольга, провідний юрист-міжародник K.A.C. Group розкрила нюанси щодо вимог та процедур відкриття міжнародних рахунків.

Тема доповіді Тетяни Кузьмич Адвоката та старшого партнера – «Представництва іноземних юрисдикцій в Україні: ефективні інструменти для виконання поточних бізнес-задач і адміністрування». В ході виступу були розкриті питання запобігання уникнення статусу постійного представництва, здійснення фінансового моніторингу клієнтів фінансовими установами, законодавчі вимогу та економічні сенси необхідності розкриття інформації про кінцевих бенефіціарів.

 

K.A.C. Group буде продовжувати практику подібних бізнес-зустрічей. Адже законодавча та правова база в агробізнесі набуває все більшого міжнародного масштабу. Консультації та супровід надійних консалтингових та юридичних компаній можуть покращити умови та знизити ризики при експорті агропродукції.

Слідкуйте за анонсами!

Landlord event

26 жовтня 2017 14:38

Міжнародні контракти GAFTA і FOSFA. Практичні поради юридичної компанії AGA Partners.

Вітчизняні аграрні компанії, які орієнтовані на експорт зернових, олійних, насіння в обов’язковому порядку стикаються з питанням підписання міжнародних договорів.

Розуміючи актуальність питання, 19 жовтня Landlord спільно с юридичною компанією AGA Partners провели закриту зустріч з представниками агробізнесу. Тема, яку цього разу обговорювали: «Міжнародні контракти GAFTA і FOSFA. Практичні поради».

У затишному ресторані COIN (бізнес-центр IQ) зібралося близько 50 представників найбільших аграрних холдингів України, зокрема, серед них були присутні керівники юридичних відділів та відділів по роботі з експортною документацією, керівники ЗЕД, а також трейдери.

Як написати та укласти вигідний контракт GAFTA і FOSFA; як мінімізувати ризики; мільйонні суперечки в арбітражі щодо відсутності або наявності контракту; як уникнути дефолту; приховані торгівельні правила; правильне використання фраз «without prejudice…”, “subject to…”, “reserve a right…”, “bid vs firm offer”, “waiver vs acceptance”, “thank you for your business” тощо обговорювалися в ході цієї закритої зустрічі.

Спікерами заходу «Кава з Landlord» від AGA Partners були: Амінат Сулейманова, управляючий партнер; Іван Касинюк, партнер; Ірина Мороз, партнер; Чарльз Дебаттіста – адвокат GAFTA, FOSFA, LMAA.

Landlord event

24 жовтня 2017 11:51

Україна і Нідерланди обговорили перспективи ринку біопалива

Нідерландсько-український форум «Ринок біопалива в Україні: крок назустріч енергетичній незалежності» об’єднав українських та нідерландських експертів і практиків.

Захід стартував одразу після відкриття міжнародної конференції «Енергія з біомаси 2017». Його мета – сприяння сталому використанню біомаси та біопалива в теплопостачанні та транспорті, пошук можливих шляхів співробітництва для розробки спільних проектів.

Учасники обговорили використання твердої біомаси для виробництва теплової енергії. Під час обох сесій заходу відбувалися дискусії про ресурси, якість, сертифікацію та підтримку ринку за допомогою податкових пільг або державних субсидій. Йшлося також про використання цукрового буряка й сільськогосподарської біомаси для виробництва рідких біопалив, які застосовують у секторах теплопостачання та транспорту.

«Нідерландські компанії мають досвід дослідження, розробки і впровадження всіх біоенергетичних технологій – у тому числі пряме спалювання, сумісне спалювання, анаеробне зброджування, виробництво енергії з відходів, а також досвід розвитку біоекономіки», — відзначали організатори до початку заходу.

Учасники форуму дійшли до думки, що Україна зіткнулася зі значними викликами у секторі енергетики, і біомаса як енергетичний ресурс може зробити суттєвий внесок у виробництво теплової енергії, електроенергії та біопалив.

Організатор: НТЦ «Біомаса».

Landlord event

Показати ще