Події    20 квітня 2018 20:07

Інновації або імітація? П’ять тез про впровадження інновацій в агросекторі (відео)


У Києво-Могилянській академії відбулася дискусія на тему: «Інновації в агросекторі: впровадження або імітація?». Організаторами дискусії виступила спільнота Ukrainian Food Valley, Києво-Могилянська бізнес-школа та журнал LANDLORD. Відео звіт підготовлено Agro TV.

Під час двогодинної дискусії виступив Іван Кунь, генеральний директор проектно-інжинірингової компанії «Інтерпроект Gmbh» і співвласник онлайн-сервісу для управління агробізнесом Forland, Олександр Руденко, директор з розвитку бізнес UkrLandFarming і Валерій Яковенко, співвласник компанії Dron.ua. Дискусію модерували Ірина Чухліб, директор з розвитку LANDLORD, і Всеволод Некрасов, it-оглядач «Економічної правди».

 1. Середні і дрібні фермерські господарства частіше впроваджують інноваційні рішення, ніж великі агрохолдинги

«Власники невеликих агрогосподарств, як правило, готові інвестувати в управлінські інновації, розуміючи, що це дасть їм вигоду прямо зараз або в найближчому майбутньому зробить їх більш конкурентними. Власники на відміну від найманих менеджерів готові експериментувати та не бояться помилок. Пояснити вигідні інновації власнику простіше, ніж іноді крутому топ-менеджеру», – каже Іван Кунь.

«Якщо у фермерів спосіб прийняття рішень простий: «вигідно» чи «не вигідно», то в агрохолдингів наявний певний алгоритм обговорення інвестиції в інновації. Для нас важливими є не тільки преваги і ефективність, але й вартість впровадження, оскільки будь-яка інновація впливає на бізнес-процеси і без якісного попереднього аналізу може обійтися дорожче, ніж вигода, на яку розраховує керівник. У UkrLandFarming є пілотні господарства (до 6 тис. га), на яких ми тестуємо рішення, перш ніж прийняти рішення про те, чи потрібно це масштабувати», – пояснює Олександр Руденко.

«Відкритість підприємства до інновацій часто пов’язана із ставленням власника та його захопленістю технічними новинками. Роль власника у процесі впровадження дуже важлива: якщо він інтелектуально готовий до змін, це означає, що його дуже цікавлять сучасні рішення», – додає Валерій Яковенко.

 1. Впровадження інноваційних технологій нерідко саботується працівниками агрокомпаній

«Інновації в управлінні бізнес-процесами роблять багато етапів прозорими і підконтрольними, але середньому менеджменту простіше сказати власнику, що рішення не працює, ніж вчитися працювати в нових реаліях. Інновації – означають прозорість, – каже Іван Кунь.

«Іноді те, що зі сторони трактується як саботаж, насправді є наслідком відсутності експертизи та досвіду у людей, які відповідають за процес впровадження. Не всі, хто починають, досягають результату. Всі розповідають про успіхі, але мовчать про факапи», – додає Олександр Руденко.

Його думку підтверджує і Валерій Яковенко: «У нас були випадки, коли трактористи намагались збивати дрони камінням, бігали за нашими операторами. Але через якийсь час все ж звикали до нових технологій».

 1. Інноваційні рішення дають ефективність в синергії, але поки впроваджуються безсистемно

«Інформація, що збирається датчиками, виявляється марною, якщо не зробити правильний аналіз і грамотно не інтерпретувати результати. Більш того, тоді отримані висновки не стануть основою для прийняття рішень в майбутньому. Тільки якщо ці умови виконані, можна говорити про ефективність інновації», – вважає Олександр Руденко.

«Зараз більшість господарств вже має системи контролю за витратами палива і власних дронів, які дозволяють стежити за обробкою полів, отримувати додаткову інформацію, але мало хто впроваджує інновації системно», – зазначає Іван Кунь.

«Наразі найзрозумілішими інноваціями на ринку є датчики палива і дрони. Оскільки це те, що видно і частково можна пред’явити ринку як свою причетність до інновацій», – додає Валерій Яковенко.

 1. Агрохолдинги поки вважають за краще інвестувати у власні розробки, ніж купувати готові рішення українських розробників

«Іноді під час перемовин ми презентуємо свій продукт, детально розповідаємо про його функціональність, а за годину з’ясовується, що ця агрокомпанія почала розробку власного рішення за такою ж логікою», – розповідає Іван Кунь.

«Великі компанії з побоюванням ставляться до витоку своїх даних, тому дуже обережно поки довіряють зовнішнім компаніям, навіть розуміючи, що делегувати якісь функції або докуповувати сервіси може дешевше та навіть зручніше», – пояснює Олександр Руденко.

«По-перше, агрохолдинги зазвичай недооцінюють обсяг інвестицій в розробку. По-друге, не враховують, що іноді стартапери, коли розробляють рішення, збирають велику базу даних, що робить їх рішення більш життєздатним», – вважає Валерій Яковенко.

 1. Гроші є, але недостатньо, щоб створився потужний ринок пропозицій

«В минулому році найбільші світові агрокомпанії на впровадження інновацій витратили $9 млрд, тобто 2-5% обороту. Натомість в українських компаніях ця цифра становить близько 4 млн грн в цілому по ринку. Цей ринок має серйозні перспективи – питання виключно в готовності агрокомпаній до змін. Тому інновації не запроваджуються, скоріше, не через відсутність грошових коштів, а через відсутність культури», – вважає Ірина Чухліб, директор з розвитку LANDLORD.

«Agtech в Україні – це молода галузь. Існує проблема довіри між агрокомпаніями і інноваційними компаніями, крім того звертає на себе увагу бажання великих агрохолдингів впроваджувати рішення самостійно, а не покладатися на аутсорсинг. Українським аграріям треба дати шанс українським інноваційним компаніям», – підсумовує Всеволод Некрасов, it-оглядач «Економічної правди».

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

3 години тому

Двохсотрічний сімейний бізнес родини Бунге або історія лідера агроринку

За тривалий проміжок часу перед компаніями постає чимало викликів — економічні кризи, революції, війни, технологічні зміни тощо. Щоб вийти переможцем у цій боротьбі, потрібно мати особливе управлінське вміння ухвалювати потрібні рішення в потрібний час, а ще вміти користуватися перевагами глобальних змін та бачити тенденції. Нідерландська компанія «Бунге» власним досвідом показала, що цілком можливо вести успішно бізнес понад два століття. Головне — дотримуватися правил.

Агродинастії   

4 години тому

Україна втричі збільшила експорт соків: ТОП-3 споживачі

У І півріччі 2019 року Україна поставила на зовнішній ринок 67,9 тис. тонн соків, що втричі більше порівняно з відповідним періодом минулого року. Основним споживачем цієї продукції з України стали США – 43% від усього обсягу експорту соків.

Про це повідомляє прес-служба асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Загалом за період січень-червень 2019 р. українські аграрії експортували плодово-овочевих соків на суму $54,8 млн (І півріччі 2018 р. – 27,9 млн). Експерти відзначають, що Україна є «нетто-експортером соків» – має позитивне сальдо торговельного балансу (експорт мінус імпорт) щодо цієї продукції, яке становить $38,7 млн.

Читайте: Як фермер Андрій Багрій об’єднав інших господарів землі задля вирощування фруктово-ягідної продукції

ТОП-3 споживачі українських соків:

 • США – 43% усього експорту соків ($23,6 млн);
 • Канада – 14,6% (майже $8 млн);
 • Австрія – 13,2% ($7,2 млн).

Landlord раніше повідомляв про те, що Україна стала найбільшим поставщиком яблучного соку до Канади.

Трейдинг   

21 липня 2019 10:43

СЕС приносять мені майже $2 млн на рік — Сергій Омельяненко

В ексклюзивному інтерв’ю Landlord власник фермерського господарства «Омельяненко» на Кіровоградщині Сергій Омельяненко розповів, як став першопрохідцем у будівництві сонячних електростанцій у селі, озвучив суми та труднощі в отриманні «зеленого» тарифу.

На фоні нинішніх солярних об’єктів на півмільйона мегават сонячна станція Сергія Омельяненка виглядає вельми скромно. Проте на початку десятих ферма з добування альтернативної енергетики навіть на 10 МВт викликала справжній фурор. Та й ринок тих часів був фактично монополізований братами Клюєвими, тож за реалізацію подібних ініціатив бралися одиниці.

За словами пана Омельяненка, історія побудови СЕС розпочалася зі знайомства з губернатором області, якого він попросив підтримати ідею будівництва: «Розповів йому, що хочу поставити панелі, для чого це потрібно, запросив на відкриття станції…»

І це спрацювало, бо коли Сергій Борисович завітав до обленерго, то отримав тверду відсіч. «Мене уважно вислухали, але дали зрозуміти, що мають чітку «вказівку» нікого у цю тему не пускати», — згадує він.

Читайте: Як стати другом Ілона Маска: фермер Сергій Омельяненко розкриває секрет

Ось тут і стала у пригоді розмова з губернатором — бажаний ліміт на потужність фермеру виділили, й у 2012-му з’явилася перша в Україні фермерська сонячна станція і перший подібний об’єкт енергетики у Кіровоградській області. Щоправда, довелося побігати і за отриманням «зеленого» тарифу — повноцінно СЕС почала працювати наступного, 2013 року.

«Гроші на будівництво я брав у кредит, але той рік видався досить вдалим для господарства — вже за три місяці кредит був повністю погашений за рахунок продажу сільгосппродукції. Як мені здалося, в банку були не дуже задоволені нашою спритністю — вони розраховували мати з мене відсотки по кредиту на довгі роки… Сама станція, тобто інвестиція, повністю окупилася всього за три роки — тариф, який ми отримали, дуже вигідний», — пригадує пан Омельяненко.

Згодом, вже у 2016 році, з іншого краю села була побудована друга станція, вдвічі більша за першу, і Сергій Омельяненко став власником сонячних потужностей у 4,5 МВт. Часи змінилися, і з отриманням дозволів і «зелених» тарифів вже проблем не було. Хоча йому й довелося за власні 6 млн гривень побудувати й передати на баланс обленерго лінію електропередачі.

Це відбулося вже після першої хвилі зниження «зелених» тарифів, як це і передбачено у законодавстві — термін окупності об’єкта становить уже п’ять років. Власник пояснює:

«Перша станція приносить мені $1 млн доходу на рік, а друга, хоча й потужніша, — приблизно $700 000. На всі солярки і бензини для техніки нам цілком вистачає».

Сумарні інвестиції власник господарства оцінює приблизно у $6–7 млн. «Цей рік був, до речі, ще цікавий для інвестування у сонячну енергетику, а вже з наступного передбачено зниження «зеленого» тарифу. На другій станції ми отримали тариф у 16 євроцентів за кіловат, у цьому році ще встановлюють тариф у 15 євроцентів, а вже наступного власники, які введуть потужності, отримають лише по 11 євроцентів. Я б, мабуть, вже за такий тариф будувати і не став би, буде різке падіння зацікавленості», — відзначив пан Омельяненко.

Крім сонячних електростанцій, Сергій Омельяненко розглядає і можливість вітрової енергетики, однак наразі цей напрям через низькі «зелені» тарифи інвестиційно малопривабливий.

«Може, нова влада щось змінить у цьому питанні, тоді будемо рахувати. Та є ще багато «проти». І складний монтаж вітроустановок, і шум, який супроводжує їх роботу. У нас тут скрізь населені пункти, навряд чи хтось буде задоволений, якщо почне свистіти у вікно. Взагалі, це питання треба вивчати, тема сама по собі цікава», — ділиться пан Омельяненко.

Нагадаємо, раніше Landlord опублікував унікальний кейс прогресивного фермера з Кіровоградщини Сергія Омельяненка, який став не тільки піонером у створенні зеленої енергетики в селі, а й увійшов до найкращих друзів Ілона Маска!

Технології   

20 липня 2019 09:08

Як розвивати мале фермерство та сільські території: стратегічна сесія на Агропорт Південь Херсон 2019

Щоб розвивати мале фермерство і сприяти його виходу на міжнародні ринки, потрібна тісна співпраця держави, приватного сектора та міжнародних організацій. Як цього досягти – обговорювали учасники стратегічної сесії, яка відбулася 18 липня в рамках Агропорт Південь Херсон 2019. 

Про це повідомляє прес-служба Агропорт Україна.

Стратегічна сесія була присвячена питанню впровадження Цілей сталого розвитку на регіональному рівні, тобто гармонізації національних і регіональних політик із цілями сталого розвитку, які декларує ООН.

Читайте: Морс зі 150 кг органічного кизилу: на Агропорті встановили національний рекорд

Шляхи досягнення Цілей сталого розвитку:

 • нарощування інвестицій в агросектор;
 • розширення програм підтримки малого та середнього агробізнесу,
 • встановлення міцних зв’язків між виробниками харчових продуктів та споживачем.

Розвиток сільських територій не можливий без досягнення Цілей сталого розвитку, в основі чого лежать економічний, екологічний та соціальний фактори. На цьому наголосив міжнародний консультант регіонального офісу для Європи та Центральної Азії ФАО Михайло Малков.

 • Екологічний фактор  – правильне управління природними ресурсами, починаючи від води і закінчуючи повітрям, ґрунтами, лісами.
 • Соціальний фактор – це благополуччя: люди в сільських місцевостях повинні жити добре, мати якісну транспортну інфраструктуру та медицину.
 • Економічний фактор – залучення інвестицій, з одного боку, та гідна заробітна плата для фермерів, з другого боку.

«Це великі можливості як для аграріїв, так і для інвесторів. Нам спільно потрібно працювати задля розвитку малого фермерства, для його зростання та виходу на іноземні ринки», – відзначила в.о. Міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева.

Усі учасники стратегічної сесії говорили про важливість приватно-державного партнерства в розвитку сільських територій і про необхідність залучати інвестиції в розвиток фермерських господарств.

Голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, який також висловлював готовність працювати заради залучення інвестицій в область, підписав Меморандум про співпрацю та партнерство між Херсонською обласною державною адміністрацією та громадською спілкою «Бізнес Інкубатор Груп. Україна».

Згідно з документом, сторони спільно діятимуть з метою активізації розвитку сільських територій Херсонської області, зростання економічного потенціалу, поліпшення якості життя і соціального захисту людей, які працюють в аграрному секторі, адаптації дрібних сільгоспвиробників та їх господарств до актуальних ринкових умов, а також задля створення робочих місць.

Landlord раніше повідомляв про те, що Уряд затвердив стратегію розвитку експорту, якою розширюються експортні можливості для малих та середніх агропідприємств.

 

Політика   

19 липня 2019 15:56

Ринок землі: яким його бачать різні партії, що йдуть на вибори

Зняття мораторію на продаж землі в Україні, крім «Батьківщини», підтримують майже всі політичні сили, які претендують на місце в новому парламенті. При цьому кожна партія має власне бачення відкриття земельного ринку.

Коли, як і за якою моделлю хочуть запускати ринок землі різні партії, що йдуть на вибори, повідомляє Економічна правда.

Ресурс  представив точку зору 5 політичних сил.

«Європейська солідарність»: виступає за мінімальні ціни на землю та захист інтересів власників землі за допомогою Земельного кадастру.

«Голос»: вважає за необхідне ввести обмеження на концентрацію земель в одних руках; виступають за запровадження ринку з 2020 р. Стоять на позиції, що право купувати землю повинні мати лише українські громадяни та юрособи з кінцевими бенефіціарами українцями.

Читайте: Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

«Слуга народу»: заявляє, що на запровадження земельного ринку потрібно не більше року, і що їхні експерти вже готують «земельні» законопроекти, зокрема про захист прав держави, інвесторів та власників.

«Громадянська позиція»: говорить про доцільність відкриття земельного ринку відразу після інвентаризації земель. Купувати землі сільгосппризначення, на думку партії, можуть лише громадяни України або підприємства, засновані громадянами України (особи з подвійним громадянством або які не жили в Україні останні 5 років, не мають права купувати землю).

«Сила і честь»: виступає за надання державі пріоритету в купівлі землі, а також за введення граничних норм щодо площі земель у власності однієї особи. Скасувати земельний мораторій пропонує з 2020 р.

Landlord раніше повідомляв про те, що з відкриттям ринку землі фермери отримають більші можливості в кредитуванні – вважає Світовий банк.

Земля   

Показати ще