Новини / Інтерв'ю     30 червня 2018 12:49

Желько Ерцег: Астарта наростить земельний банк до 400 тис. га й стане найефективнішою компанією в Україні

Як спеціальні знання та звичка занурюватися у деталі допомагають колишньому агроному, операційному директору «Астарта-Київ» успішно керувати одним із найбільших в Україні аграрних холдингів.

Ерцег людина професійна, відповідальна, сфокусована на роботі, абсолютно не конфліктна. «Коли мої директори приходять з проблемою, я після другого слова знаю, що вони хочуть сказати».

Він каже про землю, ніби пише поему або малює картину, заражаючи слухача своєю любов’ю і трохи дитячим захопленням. Від цього складається враження, що і без того прозорі перегородки і навіть бетонні стіни новенького офісу компанії починають танути. І ти опиняєшся у полі. Над горизонтом встає заспане сонце, легкий вітерець ледь торкається сходів озимини, на листочках блищить роса, а в повітрі стоїть запах свіжості. «Я обожнюю землю, люблю, коли все цвіте.

Мені з поля і йти не хочеться, особливо якщо погода хороша», — зізнається операційний директор компанії «Астарта» Желько Ерцег. Незважаючи на статус топ-менеджера, він не звик сидіти у кабінеті й намагається за будь-якої нагоди бувати на виробництві. За покликом серця Ерцег агроном. На його думку, агроному, не кажучи вже про керівника, мало мати системні знання про процеси, що відбуваються в полі. Він повинен відчувати рух фосфору, води, повітря, роботу мікроорганізмів.

«Коли відчуваєш, легше зрозуміти: чому тут росте, а там жовтіє. Тоді вдається не просто досягати поставлених цілей, а й отримувати задоволення від роботи», — зі знанням справи резюмує Ерцег.

Після закінчення інституту Ерцег дев’ять років пропрацював агрономом у невеличкому господарстві. Вирощував пшеницю, кукурудзу, соняшник. Вже тоді багато уваги приділяв вивченню нюансів виробництва: сівозміні, питанням збільшення кількості та якості врожаю. Коли в Сербії почався процес приватизації, агрономічні володіння Ерцега одними з перших викупила приватна компанія. Буквально через місяць новий господар помітив допитливого агронома і запропонував Ерцегу місце директора.

Зробивши крок з поля до кабінету, молодий агроном, не підозрюючи про це, отримав доступ до тисяч гектарів не тільки на батьківщині, а й за її кордонами. Сьогодні він успішно керує рослинницьким підрозділом «Астарти» — одного з провідних українських агрохолдингів. Landlord з’ясовував: хто ж більшою мірою виграє від цього симбіозу — талановитий менеджер чи велика компанія?

Пошук себе

Управлінська жилка Ерцегу передалася генетично. У його батьків був власний магазин і ресторан, тож вони активно залучали сина до сімейного бізнесу. Усе дитинство Ерцега пройшло у господарських клопотах. Тому, коли юнак закінчив середню школу, йому хотілося спробувати реалізувати себе в чомусь новому. Тоді в місті якраз відкрився аграрний технікум. Туди зараховували лише кращих учнів, у числі яких опинився й Ерцег.

Поверненням з агрономічного середовища до лав управлінців Ерцег зобов’язаний підприємцю, що викупив господарство, в якому молодий агроном працював після інституту. Новий господар гідно оцінив організаторські здібності свого співробітника та вміння занурюватися у деталі й довірив йому управління компанією Matievich-Agrar.

 

За рік, провівши реструктуризацію виробництва та персоналу, новоспечений директор зі своєю командою перетворив державне неефективне господарство на сільгосппідприємство із сучасним обладнанням і високою врожайністю. Господар був дуже задоволений результатами. У нього з’явився апетит і він почав скуповувати сільгосппідприємства. Незабаром зібрав близько 20 000 га, що за сербськими мірками вважалося дуже пристойним земельним банком.

Працюючи в Matievich-Agrar Ерцег тісно співпрацював з Міодрагом Костичем, засновником найбільшої в Сербії аграрної компанії МК Group. Ерцег продавав йому цукровий буряк, консультував з приводу розширення земельного банку та збільшення врожаїв. Через деякий час Костич вирішив довірити Ерцегу і власну фірму.

У тандемі з Костичем в Сербії Ерцег попрацював усього рік. Їх амбітні плани щодо розвитку МК Group сильно обмежував земельний фонд країни. Так народилася ідея почати освоювати нові території, зокрема Росію, Україну, Аргентину, де можна займатися агробізнесом більш масштабно. Врешті вибір було зроблено на користь України.

Український плацдарм

У 2006-му із двома валізами Ерцег прилетів до Києва. Оселився в готелі. А вже наступного дня подався реєструвати компанію «Агро Інвест Україна».

«Вісім років я розвивав цей бізнес: купував господарства, будував елеватори», — згадує менеджер. У результаті Ерцегу вдалося зібрати близько 40 000 га і створити з нуля самодостатній аграрний холдинг з ефективною сівозміною, власною логістикою та трейдингом.

Все глибше занурюючись у світ менеджменту, Ерцег і тут приділяв багато уваги різноманітним нюансам керування. Аби виявити їх, почав відвідувати додаткові тренінги та курси, отримуючи таким чином системні базові знання з управління бізнесом. Він скрупульозно вивчав бюджетування, планування, фінансовий аналіз та інше. Як стверджує сам менеджер, сьогодні його досвіду достатньо, аби добре розуміти агрономію та управління з наголосом на підприємницький підхід.

Костича цілком і повністю влаштовували результати роботи «Агро Інвеста». Підприємець і надалі планував розширювати бізнес в Україні, нарощувати земельний банк. Спільно з «Астартою» навіть збирався модернізувати цукровий завод. Але події 2013 року і бойові дії на Сході країни поставили хрест на цих планах. Костич призупинив інвестиційну діяльність. Проте «Агро Інвест» продовжував працювати.

 

«Усі процеси були налагоджені, все справно працювало. Та в якийсь момент мені стало нудно в «Агро Інвесті», — зізнається Ерцег. Активний, діяльний, він знав цю компанію до найменшого гвинтика, проте не міг вічно її удосконалювати. І коли в 2014-му співвласник та генеральний директор одного з найбільших в Україні агрохолдингів Віктор Іванчик покликав його до «Астарти», він погодився. Як стверджує Ерцег, не останню роль в ухваленні рішення зіграло його особисте ставлення до Іванчика та позитивні якості бізнесмена. Іванчик вміє надихати, заражати своїм ентузіазмом, завжди тримає слово. Розвиває свою компанію, не поглинаючи заводи збанкрутілих конкурентів, а модернізуючи технології, знижуючи собівартість виробництва і таким чином отримуючи найбільшу віддачу. «Астарта» — масштабна публічна компанія. Це зовсім інший формат і досвід роботи, — підкреслює Ерцег. — Це був для мене великий виклик і кар’єрний крок уперед, навіть незважаючи на те, що в «Агро Інвесті» я був генеральним директором, а в «Астарту» прийшов на посаду операційного».

Чим же так сподобався сербський менеджер українському бізнесменові?

Картина маслом

Ерцег людина професійна, відповідальна, прагматична, сфокусована на роботі, абсолютно не конфліктна. Сублімація управлінських і агрономічних якостей у поєднанні з любов’ю до землі та інтересом до найменших деталей є його конкурентною перевагою. Використовуючи стандартні інструменти класичного менеджменту, управляти агробізнесом можна. Але коли людина розуміє, що відбувається на полі, вона здатна швидше прийняти найбільш правильне рішення. «Коли мої директори приходять до мене з проблемою, я після другого слова знаю, що вони хочуть сказати», — зазначає топ-менеджер.

Не виключено, що з цієї ж причини підлеглим з Ерцегом важкувато працювати.

«Я знаю дуже багато про все, чим займаються мої співробітники. Від мене складно приховати помилки, недоробки, — підкреслює він. — Фізично я ні на кого не тисну, але, швидше за все, вимагаю багато, особливо від тих, хто претендує на якусь позицію».

Так само прискіпливо операційний директор «Астарти» ставиться і до самого себе, сам для себе Ерцег — найсуворіший суддя. Звідси йде і його прагнення глибоко вникати в усі виробничі процеси. Для когось такий мікроменеджмент міг би стати проблемою, але не для Ерцега. Колись він теж сприймав це як ваду. Навіть намагався позбутися бажання зрозуміти до кінця, до молекулярного рівня, що насправді відбувається на полі. Та коли прочитав інтерв’ю Ілона Маска, де той розповідає, що займається навіть не мікро-, а наноменеджментом, перестав боротися із собою. «В анекдоті я знайшов символічне підтвердження правильності такого підходу. Звичайно, він забирає багато енергії. Проте дозволяє бачити картину в цілому від поля до консолідованого P&L компанії», — відзначає Ерцег.

Чи планує керівник «Астарти» в майбутньому створити власну агрокомпанію? Від цієї ідеї топ-менеджер всіляко відмахується. Запевняє, що ніколи не прагнув цього, оскільки вже замолоду керував великим бізнесом. Завжди відчував у собі сили для цього і поки не готовий усе залишити. При цьому свободу у прийнятті рішень, яку міг би йому гарантувати власний бізнес, Ерцег вважає міфом. Йому як досвідченому керівнику неодноразово доводилося стикатися з вантажем відповідальності, що автоматично лягав на його плечі після прийняття того чи іншого рішення. Розбіжності, які можуть виникнути між власником і менеджером у ході прийняття рішень, Ерцега ніколи не лякали. «У випадку з Віктором Петровичем цього просто не може бути. Наш акціонер в цьому бізнесі все життя. Я не вірю, що можу запропонувати щось діаметрально протилежне його думці, — зазначає керівник. — Я професіонал, працюю в заданих рамках. Зі стратегією компанії можу погоджуватися чи ні, але прийшовши в компанію, повинен робити свою роботу якнайкраще, боротися за результат». Ерцег зізнається, що в «Астарті» йому дуже комфортно. Адже Іванчик підштовхує власних менеджерів до більшої самостійності, втілення їх підприємницьких здібностей.

Епоха «Астарти»

Кар’єра Ерцега в «Астарті» розпочалася зі створення плану реструктуризації. Топ-менеджер прийшов у компанію, коли її інтенсивне розширення призупинилося через події, що відбувалися у країні. Тоді агрохолдинг потребував нового підходу: оптимізації процесів, зміни обладнання, впроваджування нових технологій. Реструктуризація передбачала істотні зміни сівозміни з наголосом на прибутковість. Ерцег почав активно впроваджувати власний досвід використання технологій вирощування, перевірений роками практики, а також оптимізувати витрати компанії.

Перше, що зробив Ерцег, обійнявши свою посаду, — створив мережу GPS-стеження. Обладнав техніку додатковими датчиками палива, картрідерами для карток водіїв, датчиками причіпного обладнання. У результаті за останні п’ять років витрати компанії на паливо знизилися з $15 млн до $9 млн. В «Астарті» очікують, що цього року вони взагалі не перевищать $8 млн.

Якщо раніше на засоби захисту рослин компанія витрачала до $23 млн, то цьогоріч ця стаття витрат скоротилася до $16 млн, притому що площа землі в обробці не змінилася.

Серед заслуг Ерцега — створення нового формату управлінської звітності. Йдеться про управлінську звітність на основі власної 1С бази, що дає можливість будувати велику кількість звітів за сегментами бізнесу і в рамках однієї юридичної особи бачити календарний рік, маркетинговий рік, виробництво, сезон. Це дозволило компанії контролювати ефективність, управляти конкретним бізнесом.

Найближчим часом Ерцег планує завершити процес реструктуризації та доінвестування, завершити впровадження технологічних нововведень. Зокрема остаточно автоматизувати та візуалізувати плани обробітки ґрунту, глибокого розпушування, зміни схеми добрив, схем внесення засобів захисту рослин. «Через п’ять років Астарта може стати однією з найефективніших компаній в Україні із земельним банком 400 000 га, — наголошує Ерцег. — З огляду на її потенціал і наше бачення я впевнений, що ми цього доб’ємося».

Текст: Сергій Родін

Фото: надані компанією “Астарта”

 

Читайте також