Новини / Думки     08 січня 2019 17:32

В Україні спостерігається дефіцит елеваторів – експерт

Попит на вітчизняне елеваторне обладнання за минулий рік зріс більш ніж у півтора раза, а основними замовниками стали середні фермерські господарства.

Дефіцит елеваторних потужностей на українському ринку зберігається, незважаючи на прискорення темпів будівництва і введення в експлуата­цію нових елеваторів. Дмитро Ніколаєв, керівник відділу продажів ТОВ “ТД “Югелеватор”.

На мою думку, є декілька факторів, внаслідок яких у 2018 році склалася така ситуація.

По-перше, українські аграрні підпри­ємства отримали рекордний валовий збір зернових і олійних (особливо це стосується кукурудзи). По-друге, свої наслідки мали дії «Укрзалізниці», які призвели до простою частини потужностей. І по-третє, роль зігра­ла кон’юнктура ринку — вичікування кращої ціни на зерно. Збирання від­бувалося раніше традиційних строків, у червні та липні, а ціни на світовому ринку склалися вже у серпні. Навіть припортові елеватори були переза­вантажені.

І це притому, що тільки українські ком­панії, за нашими підрахунками, ввели в дію близько 1,5 млн т потужностей елеваторів, а в цілому по ринку було реалізовано елеваторів потужністю у 2,5–3 млн т.

Попит на нові елеватори зростає з року в рік — можна говорити лише про певний перерозподіл ринку між компаніями і зміну замовлень у розрізі потужності обладнання. Зараз я бачу різке збільшення попиту на послуги вітчизняних компаній, які виготовля­ють обладнання і займаються його монтажем.

У 2018 році почала діяти держав­на програма часткової компенсації вартості вітчизняного елеваторного обладнання. Попри всі сумніви про­грама працює, і серед наших клієнтів є господарства, які отримали компен­сацію. Фермери повірили у програму, і попит на вітчизняні елеватори зріс.

Тільки «Югелеватор» збільшив за один рік реалізацію обладнання приблизно на 60–70% у порівнянні з попереднім роком. Суттєве зростан­ня попиту, за моїми спостереження­ми, відбулося й у інших вітчизняних компаній.

Найбільше аграріїв цікавили еле­ватори ємністю 20 000–40 000 т, які задовольняють потреби фермерських господарств із земельним банком 3000–5000 га. У кількісному виразі такі елеватори забезпечують 60% замовлень компанії «Югелеватор». Хоча зараз зростає попит на облад­нання потужністю до 10 000 т, роз­раховане на невеликі господарства, вони забезпечили 20–25% замов­лень. Решта — це великі замовлення на 50 000–60 000 т зберігання. Таких замовлень небагато, але вони є бюджетоутворюючими, адже йдеться про дорогі об’єкти.

Цього року на ринку з’явився великий гравець — «Епіцентр Агро», для якого ми виконуємо два замовлення на еле­ватори великої потужності (приблизно по 70 000 т) у Вінниці та Хмельницькій області.

Усього ж у портфелі компанії «Югелеватор» у 2018 році понад 80 проектів на розробку документації, виготовлення та монтаж обладнання, які або завершені, або перебувають на стадії завершення.

На моє переконання, у 2019-му ринок елеваторного обладнання буде роз­виватися за сценарієм цього року — зростатиме попит на послуги вітчизня­них компаній, а найбільш популярним залишиться сегмент елеваторів потуж­ністю 20 000–40 000 т.

У регіональному розрізі найбільше замовлень буде надходити від аграріїв Західної України та госпо­дарств із центральних і північних областей.

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!