Історії успіху     7 місяців тому,   Landlord

Яке насіння обирають сільгоспвиробники


Господарство «Селищанське», розташоване в Тиврівському районі Вінницької області, утворилося на базі колгоспу імені Петровського в 1999‑му, але свою новітню історію відраховує з 2007 року, коли у нього з’явився новий власник. Господарство займалося відгодівлею великої рогатої худоби і мало стадо в 1000 голів. Приблизно 60% земельного банку компанії – меліоровані землі, на яких росли кормові культури. Новий власник відмовився від тваринницького напряму і зробив ставку на рослинництво. На той час збитки господарства становили 10,5 млн гривень. Завдяки впровадженню сучасних технологій землеробства і високопродуктивних гібридів насіння господарству вдалося розрахуватися з боргами. Зараз «Селищанське» прибуткове. В останні дні зими LANDLORD зустрівся з директором господарства Миколою Бабичем.

Які культурі ви висіваєте на своїх площах?

У господарстві близько 1500 га землі. Ми сіємо 400 га пшениці, 137 га ячменю, по 300 га соняшника та ріпака, 134 га кукурудзи.

Як змінювалася врожайність культур?

Вона зросла удвічі. Колись за врожай у 40 ц з гектара пшениці давали зірку героя. А зараз 70-80 ц – звичне явище. Ми збираємо близько 3000 т пшениці, 1600 т ріпака, 1000 т ячменю. Не так давно ми сіяли багато сої та збирали 1200–1300 т. Зараз посіви цієї культури ми зменшуємо до 100 га і переходимо на кукурудзу.

Чому?

Через скасування відшкодування ПДВ на соняшник, ріпак і сою при їх експортуванні, хоча потім на соняшник повернули, а на ріпак і сою введення цієї норми відтермінували. Це основні культури, які приносять прибуток.

Завдяки чому підвищилися виробничі показники?

У нас з’явилася імпортна сільськогосподарська техніка, в яку інвестував власник господарства. Це нові трактори та комбайни, якісна причіпна техніка. Покращилася якість обробітку ґрунту. Зараз у нас на полях вже практично немає бур’янів, хоча позбутися їх було дуже важко. Ми використовуємо нові високопродуктивні гібриди насіння.

Гібриди яких компаній ви використовуєте?

Раніше я співпрацював із низкою світових виробників, але перейшов виключно на гібриди компанії «Євраліс». Думаю, що ми зараз стоїмо в Україні у витоків нового насіннєвого гіганта. Після дуже потужного виходу на ринок компанія «Євраліс» буквально за чотири роки стала одним із його лідерів. Якщо вона збереже темпи зростання, думаю, скоро буде мати значну долю ринку.

Чому обрали тільки одного виробника?

На семінарі в Липовці компанія «Євраліс» показала гібрид соняшника Біба. До цього я працював із гібридами іншого світового виробника, але рослини дуже пошкоджувалися білою прикореневою гниллю. Гібрид компанії «Євраліс» мені сподобався, і відтоді ми співпрацюємо.

Скільки вже триває ця співпраця?

Із 2010 року. Ми сіяли її гібриди соняшника Белла, Петунія, зараз будемо сіяти гібрид Вероніка. Коли вирішили використовувати її гібрид кукурудзи, компанія надала нам його безкоштовно, за акцією, оскільки ми купували в неї соняшник.

Ви задоволені результатом?

Задоволений. Минулий рік у нас був хоч і прибутковий, але дуже специфічний – не було дощу. Ми зібрали небагато кукурудзи – 89 ц з гектара, але для таких умов це був відмінний результат. Цього року ми посіємо майже на 50 га більше, ніж минулого. На жаль, нам бракує землі, і взяти її немає де.

Є резерви підвищення врожайності?

Можливості практично безмежні. На ринку продовжують з’являтися нові високопродуктивні гібриди компанії «Євраліс». Насамперед це їх «Золота лінія». Також з’являються нові мікродобрива, засоби захисту рослин.

У компанії «Євраліс» потужна наукова база. Кожен рік вони пропонують ринку нові високопродуктивні гібриди. Що стосується умов постачання, то, наприклад, на цей рік компанія, навіть не знаючи, яким буде курс євро, продавала нам насіння, виходячи з фіксованого курсу 32 гривні за євро, хоча тоді він вже сягав 36 гривень.

Яких правил повинен дотримуватися сільгоспвиробник для досягнення успіху в агробізнесі?

Правило одне: не обмани землю. Усе повинно бути науково обґрунтовано. На жаль, у нас поки не всі дотримуються цього правила.

Текст: Володимир Денисенков

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!Читайте також

Вас зацікавить