ДІАЛОГ    11 червня 2018 11:22

Що необхідно знати українським виробникам, які збираються експортувати продукцію до Великобританії


Англійська манірність, холодність і сувора відданість традиціям часто відлякують бізнесменів, що розглядають Велику Британію як новий ринок збуту власної продукції. Аби рухатися далі, стереотипів краще позбутися. Пам’ятаєте прислів’я: якщо джентльмен не може виграти за правилами, він їх змінює. Не виключено, що бажаючим грати з джентльменом необхідно діяти так само.

На фото зліва направо: Ірина Чухлєб, Кетрін Коттрелл, Інна Метелєва, Алекс Гапоненко, Ольга Трофімцева, Джудіт Гоф, Семен Костін

Ринок Великої Британії для багатьох українських експортерів – terra incognita. Щоб розвіяти ореол невідомості, директор із розвитку журналу Landlord Ірина Чухлєб запросила на круглий стіл заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Ольгу Трофімцеву, надзвичайного і повноважного посла Великої Британії в Україні Джудіт Гоф, першого секретаря з енергетики та комерційних питань посольства Великої Британії в Україні Кетрін Коттрелл, менеджера з міжнародного розвитку компанії Randox Food Diagnostics Алекса Гапоненка, бізнес‑менеджера із сільськогосподарської техніки JCB у СНД Семена Костіна та директора в Україні британської інвестиційної групи Charterhouse Corporate Partners Інну Метелєву.

Ольга Трофімцева (О. Т.): Під час мого останнього візиту до Брюсселю тема Великої Британії теж була присутня, що пов’язано із брекзитом. Велика Британія вкрай важлива для України, незважаючи на те що товаро обіг між нашими країнами, в агросекторі в тому числі, за останні 20 років не надто й збільшився. У 2017 році він становив лише $266,6 млн.

Джудіт Гоф (Д. Г.): Я тут якраз для того, щоб розвивати двосторонню торгівлю, а особливо в агросекторі. Ми прагнемо збільшити товарообіг, у тому числі завдяки співпраці моєї команди з Міністерством аграрної політики і продовольства. Важливо розуміти, що, хоча Велика Британія виходитиме з Європейського Союзу, вона не відступатиме назад, буде запроваджено так званий перехідний період. Одним із наших пріоритетів лишатиметься послідовність, яка матиме на меті зберегти і примножити напрацювання у торговельній політиці. Нещодавно Рада ЄС погодила тривалість перехідного періоду до грудня 2020 року.

Ольга Трофімцева впевнена, що в Україні для британського бізнесу є чимало можливостей, зокрема у м’ясній галузі

Тож зустрічаючись із компаніями, я наголошую, що ми продовжуємо працювати в рамках наявних угод.

У березні я була в Лондоні, де як раз обговорювала ці питання і лобіювала інтереси вашої країни. Україна – пріоритетний ринок для уряду Британії на період після виходу з ЄС. Поки Британія є частиною ЄС, ми не можемо формально вести перемовини, оскільки обмежені чинним законодавством. Але ми вже почали неформальні обговорення, і наша команда переговірників тричі зустрічалася на високому рівні з Наталією Микольською та іншими посадовцями. Ми беремо до уваги ваші пріоритети, оскільки зараз є нагода обговорити вигоду для України та Великої Британії від двосторонньої торгівлі, включно з агросектором.

О. Т.: Продукти, які ми експортуємо до Великої Британії можна перелічити на пальцях: соняшникова олія, цукор, зернові. Британія експортує до України теж зовсім небагато товарів. Хотілося б диверсифікувати структуру нашої торгівлі в сільському господарстві та харчовій промисловості. Які українські продукти і товари цікаві для Великобританії? Що ще ми могли б експортувати до сполученого королівства?

Д. Г.: Що стосується продуктів, я – споживач. Мене дуже вражає, що коли я йду до свого місцевого супермаркету у Великій Британії, то бачу там на полицях українські ягоди. У Великій Британії з’являється все більше українських продуктів, а також упакованих товарів. Основною рушійною силою нашого споживчого ринку є здорова їжа. Завдяки фруктам та овочам Україна має дуже гарні позиції в цьому сегменті. Також популярні харчові напівфабрикати. Хоч це і суперечить здоровій їжі, я вважаю, що є можливості для обох сегментів.

Джудіт Гоф: завдяки великим сільськогосподарським угіддям Україна може диверсифікувати свій експорт, а Велика Британія з радістю адаптує нові продукти

Велика Британія як ринок має величезний потенціал для України. Ми виробляємо лише 60% продовольчих товарів для власних потреб. Тож імпортуємо близько 40% продукції переважно з традиційно або географічно близьких нам країн. Проте Україна має продукти та сільськогосподарські культури, які можуть бути цікаві Великій Британії. І мій шарф із принтом соняшників не випадковий, адже Британія імпортує українську соняшникову олію.

Велика Британія теж має що запропонувати Україні. Британія невелика аграрна країна у порівнянні з деякими іншими європейськими партнерами. У нас немає такої кількості землі, але ми лідер у розробках у рослинництві, харчовій промисловості, сільськогосподарських технологіях. Ми випускаємо і продаємо алкоголь, віскі, що популярне в Україні. Багато наших виробників роблять ставку на незвичайну продукцію з хіпстерським елементом: випускають нішеву продукцію, вирощують імбир, роблять крафтове пиво та крафтовий джин. Впевнена, українські крафтові напої теж знайдуть свого покупця у Великій Британії. Крім того, британський рибний сектор один із найбільших в Європі, зокрема завдяки промислу шотландського лосося. Тож ми бачимо цю галузь однією з пріоритетних у двосторонній торгівлі.

О. Т.: Британський ринок має репутацію дуже вимогливого. Багато хто з наших виробників каже, що у британців найвищі стандарти якості, особливо у сільському господарстві, принаймні в Європі. Назвіть ключові вимоги, яких необхідно дотримуватися українським експортерам, аби вийти на британський ринок?

Д. Г.: Стандарти Великої Британії такі ж самі, як в Євросоюзі. Я не можу сказати, що вони вищі. Просто у британському ритейлі менше ключових гравців. Вони справді диктують правила ринку і біль‑ шість їх вимог стосується обсягів постачання. Та не кожна країна‑виробник може забезпечити великі обсяги. Якщо це не під силу, тоді краще звернути увагу на нішеві ринки. Наприклад, Грузія, де я раніше працювала послом, хоч і не мала проблем з обсягом продукції, сфокусувалася на своїй конкурентній перевазі – продажу органічних продуктів. У цьому сегменті не дуже важливий обсяг, на відміну від автентичності продукції. Тож вони знайшли свою нішу.

Українським виробникам потрібно зрозуміти: чи можуть вони забезпечувати необхідні обсяги. Це, звичайно, залежить від того, що ви продаєте.

На другому місці після обсягів стоїть питання походження товару. Візьмемо хоча б м’ясо. Для британців важливо знати його походження. Як воно було вирощене? Ким? Люди хочуть знати все від імені фермера до імені тварини.

О. Т.: До речі, що частіше їдять: яловичину чи свинину?

Д. Г.: Яловичину їдять в особливих випадках, вона коштує трохи дорожче. Кожен день купують курятину. При цьому британці в деякому сенсі авантюристи: у нас великим успіхом користується ринок традиційного м’яса, яке раніше добували під час полювання, – ринок оленини. Оленина вважається органічною продукцією. Також зростає ринок м’яса страусів, яке є альтернативою яловичині. Цей факт доводить, що британці відкриті для чогось нового, цікавого.

Завдяки великим сільськогосподарським угіддям в України є можливість диверсифікувати свій експорт. Експериментуйте. Британія з радістю адаптує нові екзотичні продукти. Історично британці досліджували світ та привозили до себе все найцікавіше. Наприклад, найпопулярнішою стравою в Британії вважають страву пакистанського походження карі.

О. Т.: Зі свого боку можу сказати, що в Україні для британського бізнесу не менше можливостей. Наприклад, тут можна виробляти яловичину для британського ринку. Чому б не організувати якийсь двосторонній проект, щоб продавати вирощену в Україні яловичину до Британії? Звичайно ж, це пропозиція бізнесу. Які британські компанії сьогодні працюють в Україні? Які сектори їх приваблюють? Наскільки їх цікавить український агросектор?

Семен Костін (С. К.): Компанія JCB, заснована в 1945 році Джозефом Сирілом Бамфордом, входить до трійки найбільших виробників важкої техніки у світі. В Україні працює з 2003‑го. Тоді у нас з’явився перший офіційний дилер із будівельної техніки. Сільгоспнапрям представлений з 2008‑го. Цього року ми відзначаємо десятиліття присутності на українському ринку сільгосптехніки. JCB в Україні дуже популярний бренд, що за короткий час завоював свої позиції. Другий рік поспіль ми займаємо лідируючі позиції з продажу навантажувачів в Україні. Наша частка ринку в 2017‑му становила понад 40%. Кожен другий телескопічний навантажувач у країні – виробництва нашої компанії.

Семен Костін цілком задоволений результатами роботи компанії JCB в Україні: кожен другий телескопічний навантажувач у країні її виробництва

О. Т.: Який напрям в українському агросекторі, на ваш погляд, найперспективніший і найінтенсивніше буде розвиватися у майбутньому?

С. К.: Молочне тваринництво, рослинництво: вирощування зернових. Нашу компанію у першу чергу цікавить розвиток і зростання рослинництва.

О. Т.: Ви орієнтуєтеся на великі чи на середні компанії?

С. К.: Великі вже насичені технікою та технологіями. А середні із земельним банком до 10 000 га стають більш здоровими у фінансовому плані. Ми нарощуємо продажі саме у цьому сегменті.

О. Т.: Приємно чути. ми теж зацікавлені в їх зростанні та розвитку. великі холдинги давно продуктивно працюють. а середнім необхідна допомога та підтримка.

Інна Метелєва (І. М.): З 2017 року я очолюю представництво в Україні британської інвестиційної групи Charterhouse. Мої бізнес‑контакти з посольством Великої Британії в Україні та британським бізнесом розпочалися, коли я перебувала на керівній посаді в одній з великих агрокомпаній України. Тому наразі я досить глибоко розумію ситуацію, пов’язану з процесами та очікуванням щодо міжнародної співпраці в українському аграрному секторі. Знаю її як зсередини, так і ззовні, з точки зору іноземного інвестора чи бізнес‑партнера.

Інвестиції в аграрні активи для нас один із ключових напрямів. Ми готові фінансувати будівництво логістичних потужностей, зберігання та переробку зернових та олійних культур, овочів, фруктів. Також готові співпрацювати з українським бізнесом у розвитку логістичного напряму, а саме портових потужностей, терміналів, залізничного транспорту. Також цікаві біоенергетичні проекти, в яких використовується агросировина чи відходи агровиробництва. Щодо ринку землі – питання відкрите і знаходиться в політичній площині. Оскільки в Україні немає ринку землі та землі сільськогосподарського призначення як інвестиційної категорії, з нашої точки зору такі інвестиції досить ризиковані і непрогнозовані на перспективу. Будь‑які ризики збільшують вартість інвестицій. Інвестори рахують довгостроковими горизонтами, що в Україні зробити досить складно, і в умовах невизначеності не ризикують. Ми розглядаємо проекти, пов’язані із земельними активами, однак з точки зору сировинної складової для переробних чи логістичних активів.

Алекс Гапоненко (А. Г.): Компанія Randox Food Diagnostics вже понад чверть століття по всьому світу діагностує продукти харчування на наявність залишків лікарських засобів. Наприклад, ми виробляємо обладнання для дослідження меду на наявність антибіотиків. Проблема якості ключова для нас, тому, говорячи про двосторонні відносини, я хотів би повернутися до питання про регулювання ринку. Регулювання у світі стає все жорсткішим. Регулювання ринку в Україні дуже відрізняється від такого у Великій Британії. Тут великі вимоги, але в Британії вони просто величезні.

О. Т.: Українське законодавство потроху наближається до європейського. Наші товари вже відповідають усім базовим стандартам і в певній частині також і найвищим приватним. Цікаво було б дізнатися: як українським компаніям знайти партнерів у Великій Британії? Як британські компанії шукають партнерів в Україні?

Д. Г.: Тут моя команда з комерційного відділу розповість більше. Саме вони просувають міжнародну торгівлю, вивчають пропозиції та потреби по обидва боки і допомагають партнерам знайти один одного. Ми маємо багато видів співпраці. По‑перше, ми відкриті до запитів від українських та британських компаній. Також ми беремо активну участь у спеціалізованих виставках, як, наприклад, «Зернові технології» та Agro Animal Show. Ми часто організовуємо робочі поїздки. Веземо українських фермерів до Великої Британії або британських сюди. Такі заходи дозволяють обом сторонам краще зрозуміти одна одну та вимоги ринків, а також налагодити двосторонні відносини, що дуже важливо. Наша команда часто їздить по Україні, знайомиться з можливостями територій. І місцевим бізнесменам корисно відвідувати різні частини Великої Британії: Шотландію, Уельс, Північну Ірландію, де у нас також розвинуте сільське господарство. Кетрін Коттрелл (К. К.): Ми працюємо і з міністерством, вивчаємо пріоритети України, те на чому ви фокусуєтеся. Для Великої Британії агросектор України є пріоритетним напрямом розвитку.

І. М.: Посольство та комерційна служба доволі відкриті для будь‑яких бізнес‑комунікацій. Остання допомагає налагоджувати контакти українському бізнесу з британськими компаніями та навпаки. Це сприяє новим бізнес‑можливостям із надійними партнерами. Також для пошуку партнерів важливо брати участь у міжнародних бізнес‑заходах і галузевих виставках. У Великій Британії проходять інвестиційні, фінансові, агрітех‑заходи та форуми, аграрні, технологічні виставки за участю ключових ринкових гравців з усіх континентів. Це хороша можливість для прямих бізнес‑комунікацій із першими особами, що значно пришвидшує подальші контакти. Хочу відмітити, що кількість українських компаній на таких заходах щорічно збільшується.

А. Г.: Мій досвід роботи з експортерами меду показує, що часто українські компанії продають свій мед європейським партнерам. А ті вже у свою чергу везуть його до Британії.

І. М.: Є трейдингові компанії у Великій Британії, що купують українську агропродукцію та експортують її далі до країн Британської Співдружності.

Д. Г.: Дуже слушно. Велика Британія – сама по собі величезний ринок, а також шлях до виходу на інші ринки. Зокрема, завдяки нашим близьким відносинам із багатьма колишніми британськими колоніями. Втративши ринок Росії, Україна шукає вихід на інші ринки. І дуже інноваційна в цьому. Британія та Україна – дві країни, що швидко схоплюють усе нове. У цьому я бачу можливості для співпраці та сільського господарства.

О. Т.: Хотілося б поставити запитання британським компаніям. як вам працюється на українському ринку? Чи є фінансові виклики, якісь психологічні проблеми?

А. Г.: Швидше морально‑ментальні проблеми. У аграріїв є гроші, але, якщо держава не вимагає виробляти товари високої якості, ніхто не буде займатися цим питанням. Ніхто не стане модернізувати обладнання. Виробники будуть давати якість виключно в межах, визначених законодавством. І ні за що не стануть робити більше, ніж треба.

У Британії навпаки – компанії інвестують мільйони, намагаючись таким чином отримати товар більш високої якості, щоб підкорити нові ринки збуту своєю продукцією. Тут важливо зрозуміти: щоб експортувати продукти, потрапляти до великих торговельних мереж інших країн, необхідно покращувати якість виробництва, контролювати якість виробництва на фермах.

О. Т.: Так, звичайно. Це питання репутації. Втратити репутацію бренду в усьому світі – велика трагедія. А в Україні це правило поки не дуже працює.

А. Г.: Біда у тому, що навіть великі міжнародні компанії, що зазвичай турбуються про якість, працюючи в Україні, знижують якість свого виробництва. За кордоном таке виробництво просто закрили б.

О. Т.: Міністерство працює над цим. У нас є новий закон 2042 про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин. Ми потроху закриваємо ці прогалини. Але зновутаки питання не лише в наявності закону, а в його виконанні. правила гри встановлені, але чи дотримуються їх гравці та як це контролюється державою – ось основне питання.

І. М.: Проблема менталітету заважає і у фінансовій співпраці. Наприклад, проект цікавий і ми готові його фінансувати. Одним із перших кроків згідно з вимогами британського фінансового регулятора щодо політики протидії відмиванню коштів є розкриття інформації про компанію, її власників та керуючих, у тому числі про власні активи та зобов’язання. Близько половини угод не відбуваються саме через неможливість з боку компанії надати таку інформацію. Враховуючи негативні випадки з українськими компаніями у співпраці з міжнародними інвесторами та фінансовими інститутами, прозорість у бізнесі дуже важлива. Ця інформація буде використана лише у площині інвестор – компанія і не вийде за межі їх угоди. Наразі можна отримати легальну інформацію про будь‑яку компанію і будь‑яку фізичну особу. Але важливо, щоб компанії самі розкривали інформацію про себе, а не ми дізнавалися її від третіх сторін. Потребуєте інвестицій та партнерів – працюйте прозоро. Через це аграріям часто складно працювати навіть з українськими банками. Це технічні питання, але вони вирішуються.

Інна Метелєва: британські інвестори готові фінансувати будівництво логістичних потужностей, зберігання та переробку зернових та олійних культур, овочів, фруктів

О. Т.: Який сектор в українському сільському господарстві, на ваш погляд, зараз найцікавіший для британських компаній?

К. К.: Ми працюємо в багатьох сферах. Генетика, новітні технології, виробництво обладнання та інші. Нещодавно ми проводили захід із розвитку портової інфраструктури в Одесі. Тобто сфери наших інтересів дуже різні.

Д. Г.: Я багато часу приділяю просуванню торгівлі між нашими країнами. Це м’який підхід, який, на перший погляд, непомітний, але дозволяє зробити багато, і ця розмова тому приклад.

Думаю, ми могли б більше сприяти посиленню інтересу британців до України. Але це багато в чому залежить від прозорості системи, рівня корупції в країні. Коли я розмовляю з британськими інвесторами, чую їх занепокоєння щодо корупції. Це системна проблема, яка потребує вирішення на загальноурядовому рівні.

Український уряд почав боротьбу з корупцією, але святкувати перемогу поки зарано. Наш світ конкурентний, і інвестори розглядають численні країни для своїх проектів. Україні є що запропонувати в агросекторі.

Проте, якщо інвестори вкладають гроші, уряд повинен щось робити, якось контролювати ці питання. Наприклад, британське законодавство дуже жорстке у плані корупції. Британські бізнесмени, якщо дадуть хабара за кордоном, будуть при‑ тягнуті до кримінальної відповідальності. Приймаючи те чи інше рішення, вони враховують різні фактори ризику, включаючи репатріацію дивідендів. За останні два‑три роки ми бачимо позитивні зміни, які спонукають бізнес всерйоз розглядати український ринок.

Також сьогодні дуже важливим є питання з відкриттям ринку землі. Говорю про це з позиції гостя в Україні та розумію, що це дуже чутливе політичне питання. Це не унікальний випадок, в інших країнах це так само чутливе питання. Але я впевнена, якщо ви зможете його вирішити, іноземні інвестори почнуть заходити до країни активніше. Вони матимуть більше впевненості, почуватимуться комфортно, будуть орієнтуватися на тривалу перспективу, зможуть інвестувати у ті ж системи зрошення. Я розумію, що буде складно, але це надасть широкі можливості. Необхідно просто працювати.

О. Т.: З якими складнощами стикаються в Україні представники бізнесу? Що міністерство, уряд можуть зробити, щоб полегшити вашу роботу?

А. Г.: Перемогти корупцію. Іноді ми дізнаємося, що діяльність нашого клієнта пов’язана з корупцією, через це страждають усі його партнери.

О. Т.: Так, це виклик. Усе поліпшується, але корупція поки залишається. Є щось ще?

С. К.: За останні п’ять років обсяги продажів наших навантажувачів збільшилися ушестеро. Основне наше завдання – побудувати сильну дилерську мережу, щоб експортувати машини та обладнання з Британії, обслуговувати їх та забезпечувати запчастинами. Та це не так просто. Потрібно мати надійного місцевого партнера в Україні. Для таких контрактів необхідна банківська страховка. У нас зараз три партнери. З одним ми працюємо 10 років, з іншими п’ять. Нам важко знайти нового партнера, оскільки складно забезпечити банківську страховку. Це впливає на наших клієнтів.

До того ж клієнтам бракує доступу до фінансових інструментів. Нам постійно доводиться працювати через відкладений платіж, оскільки клієнтам складно отримати фінансування у місцевих банків. Банки не хочуть знижувати процентні ставки, і це стримує зростання.

О. Т.: На жаль, міністерство не може самотужки вирішити цю проблему, але ми працюємо в даному напрямку, у тому числі через програми держпідтримки.

С. К.: Ми самі намагаємося її вирішити. Пропонуємо фінансування від дилера з більш низькими процентними ставками. На даний момент ми працюємо над запуском фінансової програми від виробника, яка називається JCB‑фінанс. Вона діє в усіх країнах нашої присутності. І цього року ми запустимо її в Україні.

Фірмове фінансування пропонуватиме готові рішення під певні типи машин, спрощену систему оцінки компаній, субсидовані процентні ставки, які будуть залежати від типу машини, термінів фінансування.

І. М.: Інформації англійською мовою про можливості для бізнесу в Україні недостатньо. Можна почитати кілька англомовних ресурсів, але і вони дають не повну картину. Брак інформації для британського бізнесу стримує розвиток двосторонніх відносин. Український бізнес повинен говорити про свої інтереси та можливості, і українські компанії повинні знати більше про можливості та алгоритми роботи на британському ринку, щоб працювати більш ефективно. Таку інформацію потрібно надавати для використання посольствам України за кордоном, посольствам іноземних держав в Україні, міжнародним та галузевим бізнесовим об’єднанням та асоціаціям.

Д. Г.: Ви говорите, що люди не знають Україну, що відсутнє просування України. Мені здається, це і є той шанс. Звичайно, питання фінансування постають завжди, але Україна має мережу посольств. Ось у моєму посольстві люди займаються розвитком торгівлі між Великою Британією та Україною. І у нас є KPI. Мою роботу оцінюють по тому, чи поліпшила я торгівлю Британії з Україною. Зважаючи на важливу роль сільського господарства в економіці країни, чи є в посольствах України радники з аграрних питань? Якби у посольстві України в Лондоні був такий радник, це було б набагато ефективніше, ніж наша робота тут.

О. Т.: Я говорила з парламентом, з адміністрацією президента, просуваючи ідею аграрного аташе України. Профільний комітет верховної ради його затвердив. Усі ніби підтримують ідею, але всетаки вона поки рухається досить повільно. це одна з важливих тем, якою я займаюся в міністерстві. Я домагаюся, щоб аташе з питань АПК були хоча би при посольствах у ключових регіонах, з якими співпрацює Україна.

І. М.: Ще один напрям, в якому можуть розвиватися двосторонні відносини, – це агротехнології. Агрітех в Україні та Британії на досить високому рівні. І немає такого жорсткого регулювання, як у товарних постачаннях. Тут Британія та Україна близькі, тому слід приділяти увагу цьому питанню.

О. Т.: Дуже цікавий момент. усе більше європейських країн, у тому числі Франція, Німеччина, Швейцарія, їх технологічні компанії приходять до України. Технології швидко розвиваються, запускається все більше стартапів, з’являються нові компанії. Це один із потенційних напрямів розвитку. А як, на думку присутніх, варто просувати продукти, зроблені в Україні?

А. Г.: Уся справа в упізнаванні бренду. На виставках я знаю, що не побачу величезного стенду з українськими прапорами. Україна зазвичай скромно тулиться десь скраю. Її, відповідно, не запам’ятовують і потім не впізнають. Британці швидше куплять продукти, зроблені в ЄС, у крайньому випадку продукти спільного виробництва ЄС і Східної Європи. Через те що ваші бренди не упізнаються, ви втрачаєте експортні позиції.

Алекс Гапоненко вважає, що найголовніше в розвитку двосторонньої торгівлі – якість харчової продукції. У Великій Британії вимоги до якості просто величезні

Д. Г.: Українські бренди відомі в Україні, але маловідомі за її межами. Отже, по‑перше, потрібно вирішити, як просувати бренд Made in Ukraine. Ви нарощуєте імідж альтернативного, хіпстерського виробника. Якщо залишити поза увагою асоціації, які виникають у споживачів із кризою, ви потрапляєте в нішу того, що цікаво спробувати. Україна вміє кинути виклик. Взяти ті ж вишиванки, які підкорили світові подіуми в останні роки, чи крафтове пиво. Цікаві технології, мобільні додатки, численні заходи… Такі міста, як Київ, Львів та інші, дуже яскраві. У вас є нішеві продукти, є креатив. Наприклад, львівське крафтове пиво нагадує мені британський бренд пива BrewDog (що перекладається як «собака, який варить»). У них імідж дуже субверсивного бренду, завдяки якому вони заробляють. Коли бренд маловідомий за межами України, у вас є можливість його розвивати. Але якість має також бути на найвищому рівні. У Великій Британії дуже цінують якість продуктів харчування. У нас прийом їжі давно перестав виконувати функцію просто поживи і перетворився на своєрідне мистецтвом, пристрасть. У вас у певному сенсі це ще tabula rasa. Тому перед вами великі перспективи.

ТЕКСТ: ІРИНА ЧУХЛЄБ, МАРИНА БРИКИМОВА ФОТО: ОЛЕКСАНДР ЛАРИЧКІН

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

23 березня 2019 10:56

Обвал цін на яблука: як Україні запобігти знеціненню на внутрішньому ринку

Українські фруктосховища переповнені. Трейдери мусять до літа відвантажити за кордон у рази більше яблук врожаю минулого року, ніж експортується зараз

Українські яблука мандрують світом — за сім місяців 2018/2019 маркетингового року (почався минулого липня) ми експортували 27 000 т на майже $10 млн. Це найкращий результат за останні п’ять років, констатують аналітики.

Наприклад, у листопаді 2018-го Украї­на вперше в історії експортувала 8000 т яблук. У січні поточного року цей рекорд був повторений.

За даними Info.Shuvar, у грудні та січні українські наливні поїхали вже до 18 держав світу. Окрім країн СНД українське яблуко купувала Туреччина (до 30% у структурі експорту), ОАЕ, Велика Британія, Лівія, Саудівська Аравія, Ірак, Сінгапур, Малайзія та Шрі-Ланка. Тобто наші фрукти дегустують і  в  Азії, і  в Африці, а це найперспективніші для подальшого зростання ринки збуту.

У 2017/2018 маркетинговому році експорт вже був збільшений у 3,2 раза у порівнянні з попереднім маркетинговим роком — з 12 800 т до 42 000 т.

Як зазначають в Українській плодо­овочевій асоціації (УПОА), зараз половина обсягів яблук відвантажується до Білорусі та Молдови для подальшого реекспорту до Росії. Тим не менш зростання експорту до інших держав світу вражає. За оцінками УПОА, близько 25% від всього обсягу зовнішніх поставок яблук припадають на країни ЄС. З них приблизно 50% — органічна продукція, яку Європа переробляє на концентрати, соки та пюре. Також близько 14% яблук, у тому числі й промислові сорти, постачаються до країн Близького Сходу.

Примус до експорту

За словами економіста інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака, виробники змушені шукати нові ринки збуту для експорту величезних обсягів яблука, аби уникнути необхідності їх просто знищити. Як інформує ресурс EastFruit, на початок лютого в Україні накопичилося 280 000 т десертного яблука, що на 42% більше, ніж на початок лютого 2018 року.

Це величезний запас на цю дату, найбільший за всі роки спостережень за ринком. Україна посіла п’яте місце в Європі за обсягами запасів яблук (попереду Польща, Італія, Німеччина та Франція). Ми перегнали «фруктову» Іспанію, а також Молдову та Сербію (найбільші європейські постачальники яблука до РФ).

Причин такого стану речей декілька.

По-перше, дуже гарний урожай–2018 (офіційно зібрали близько 1 млн т, скільки залишили на деревах незібраними внаслідок низьких цін — невідомо). Минулі роки держава певною мірою фінансувала закладку садів, і зараз вони вступили у фазу активного плодоношення.

По-друге, нові фруктосховища дозво­ляють зберігати яблука в непоганій кондиції більш тривалий проміжок часу. Саме зберігати, а не пропонувати цей фрукт ринку, адже ціни занадто малі, а конкуренція — зависока. Наприклад, станом на середину лютого десертне українське яблуко продавали в кілька разів дешевше, ніж минулого року (гуртом по 3–10 грн/кг).

Як резюмує Ярмак, за місяці, що залишилися до початку нового 2019/2020 маркетингового року, Україна повинна збільшити експортні продажі в рази, аби запобігти остаточному обвалу цін на внутрішньому ринку та неминучій у цьому випадку утилізації залишків врожаю–2018.

Саме в передчутті такої неприємної перспективи українські садівники й шукають закордонних партнерів, які можуть зацікавитися нашим яблуком, та вивчають ситуацію, що склалася на світовому ринку.

Європа

За даними ресурсу Freshplaza, європейські запаси яблука сягають 5 млн т та майже на 45% вищі, ніж минулого року. На відміну від абсолютного українського рекорду наповненості сховищ яблуками, в Європі схожі показники вже спостерігалися у 2014 році. Щоправда, продажі там йдуть жвавіше за українські.

Наприклад, у Польщі у листопаді продали аж 385 000 т (це на 100 000 т більше теперішніх українських запасів!). Натомість самі польські експортери теж шукають додаткові можливості для збуту в Азії, де попит на польські яблука дуже високий. Найбільшу зацікавленість там викликають польські Гала Роял, Гала Маст, Ред Джонапринц та різноманітні Голдени.

У межах ЄС польські яблука найдешевші, тому й залишаються дуже популярними. Але загалом, схоже, дно найнижчих цін на них вже пройдено. Наприклад, ціни на технічні сорти протягом останніх місяців подвоїлися, але попит з боку переробних підприємств ще існує. Польські садівники, як і їх українські колеги, бачать широкі можливості для зростання обсягів виробництва органічного яблука.

В Італії, як і в Україні, фруктосховища переповнені яблуками. Обсяг врожаю–2018 становив 1,7 млн т, що більше показників позаминулого року на третину.

На початок 2019 року на італійських складах зберігалося 1,03 млн т цих фруктів проти 0,6 млн т на початок 2018-го. Переважно це сорти Голден Делішес, Ред Делішес, Гала, Гренні Сміт, Фуджі, Бребурн та Кріпс Пінк.

У свою чергу у Німеччині трейдерів турбує низька якість зберігання місцевих яблук, що переважно й формують німецький внутрішній ринок. Також негативним чинником є зниження споживання фруктів після Різдва та, як наслідок, зниження цін на них. У цій країні найбільш поширеними сортами є Ельстар (також імпортують з Нідерландів), Джонаголд, Боскоп та Бребурн (присутній і бельгійський імпорт). Зазвичай на ринку також є гарні запаси італійських Гренні Сміт і Голден Делішес та французького Пінк Леді.

На ринку яблук у Франції досить спокійно, у тому числі й щодо експорту. Трейдери говорять про застій та навіть падіння продажів. Важливою причиною цієї тенденції є конкуренція з боку імпортних фруктів, оскільки в Польщі та Німеччині яблука більш дешеві. Тому трейдери вважають за краще зберігати свої фрукти на складі та продавати тільки тоді, коли ринок їх потребує. Крім того, Бельгія та Німеччина, що імпортували французькі яблука минулого року, зараз задовольняють внутрішній попит власним продуктом.

Що стосується Нідерландів, то місцеві яблука реалізуються здебільшого на внутрішньому ринку. Але трейдери задоволені та очікують стабільності в найближчі тижні. Традиційні сорти Боскоп та Ельстар продаються дуже добре.

Як повідомляє EastFruit, в українських садівників несподівано з’явилася можливість відвантажити досить велику партію яблука до платоспроможної Великої Британії. Тамтешні імпортери жваво закуповують яблука в очікуванні березневого Брексіту, побоюючись можливих перебоїв у поставках будь-якої продукції. Трейдери вважають за необхідне наповнити фруктосховища, щоб якось пом’якшити хаос у закупівлях, логістиці та взаєморозрахунках, що може стати наслідком виходу держави з ЄС. До речі, підвищення попиту на яблука з боку Великої Британії може призвести й до росту цін на цей фрукт на європейському ринку в цілому.

Азія, Нова Зеландія  та Австралія

Китай завжди імпортував багато яблук, а у поточному сезоні найбільшим експортером стає Польща, інформує Freshplaza. Це відбувається внаслідок дуже низької ціни на польські яблука. Крім того, китайським споживачам їх смак став до вподоби. Також у Китаї дуже популярні яблука із США, і це попри високі імпортні ставки, що встановив на цю продукцію уряд. Країна імпортує й багато французьких яблук, але вони все ще маловивчені споживачем і наразі активно просуваються.

Місцевих яблук на внутрішньому китайському ринку зараз мало, як ніколи. Це пов’язано з погодним чинником та невтішним врожаєм–2018. Тобто пропозиція стала значно меншою, а попит залишається високим, тому ціна на яблука вища, ніж у попередні роки. Експорт китайських яблук теж просів, бо на світовому ринку вони неконкурентоспроможні через зависоку ціну.

Мають цікавий досвід і трейдери Нової Зеландії. Яблучний сезон там тільки-но розпочався. «До Сполученого Королівства та Європи ми експортуємо сорт Кокс. Роял Гала підходить до будь-якого напряму», — розповідають новозеландські експортери. За їх словами, попит на яблука Черіш збільшився порівняно з минулим роком у десятки разів. Це яблуко також поставляється на всі ринки, але більша частина обсягу призначена для Азії. Новозеландці очікують на популярність зеленого солодкого різновиду Міранди, обсяги якого вони цьогоріч подвоюють.

Австралія має справу з пошкодженим врожаєм яблук. Проте місцева асоціація садівників Apple and Pear Australia Limited багато вкладає в промоушн австралійських яблук на азіатському ринку. Особлива увага приділяється сорту Пінк Леді.

Текст: Еліна Московчук

Садівництво   

23 березня 2019 10:02

Агрохолдинги готові вкладати по 57$ млн у розвиток елеваторів

Очікувано наш рейтинг елеваторів 2018 року за вантажообігом очолили найбільші виробники та експортери сільськогосподарської продукції — компанії «Нібулон» та «Кернел».

Обидва холдинги демонструють доволі високий для ринку питомий показник використання елеваторних потужностей (відношення вантажообігу до потужності одночасного зберігання) — 3,1 та 1,9 відповідно.

При цьому вони поступаються третьому лідеру рейтингу (Державній продовольчо-­зерновій корпорації України) за показником потужності одночасного зберігання зерна. Але Державна корпорація, маючи у своєму розпорядженні елеваторні потужності близько 2,5 млн т одночасного зберігання, минулого року мала показник їх використання всього на рівні 0,7.

Ключовим є тренд нарощування потужностей елеваторів учасниками зернового ринку

Характерно, що за питомим показником використання елеваторних потужностей лідерами у 2018 році стали холдинги з відносно невеликими загальними потужностями одночасного зберігання — компанії «Агропросперіс» та «Епіцентр» (4,2 та 3,9 відповідно).

Головні тренди

Серед тенденцій розвитку, що демонструють учасники ринку, ключовою є активне нарощування зернозберігаючих потужностей за рахунок будівництва, модернізації існуючих та рідше — придбання елеваторів.

Гравці ринку готові на суттєві витрати задля збільшення потужностей, очікувані інвестиції у процес варіюються від $5 млн до $57 млн (з тих, що були заявлені учасниками опитування).

Іншим суттєвим трендом розвитку ринку та напрямом інвестицій є впровадження інновацій у лабораторну аналітику, технології збереження зерна, процеси прийому та відвантаження. Так, наприклад, серед технологічних рішень, якими пишаються гравці, були названі унікальні схеми з прийому та відбору лабораторних проб з автотранспорту («Нібулон»), оперативній аналіз якості сої, використання технології небулізації зерна (Держрезерв), можливості одночасного прийому до чотирьох різних культур та відвантаження 54 вагонів на добу («Агропросперіс»), реалізація сушіння зерна в потоці («Агротрейд»), використання стрічкових транспортерів, що сприяє зменшенню пошкоджень зерна («Епіцентр»).

Ще одним напрямом модернізації та інвестицій є застосування енергозберігаючих технологій, що цілком логічно, адже енергоносії є однією з найбільших статей витрат елеваторів. Активне використання енергозберігаючих технологій у своїй діяльності відзначали «Нібулон» (наприклад, 51 із 62 зерносушарок холдингу побудована за принципами енергозберігаючих технологій), «Епіцентр» (використання стрічкових транспортерів, що скорочує витрати на електроенергію приблизно на 30%), Держрезерв (використання теплових насосів, власне виробництво брикетів з пелет для опалення та технологічних потреб).

Окрім нарощування потужностей та модернізації технологічних процесів тенденцією ринку є значне зростання тарифів на основні послуги елеваторів. За експертними оцінками, вартість прийому зерна (залежно від розташування елеватора, його технічного забезпечення тощо) коливається від 4,8 до 78,7 грн/т, а в середньому становить 16,5 грн/т. Але, незважаючи на ціновий фактор, в майбутньому справжня конкуренція, на думку учасників ринку, буде розгортатися у неціновій площині.

Так, за словами голови Державного агентства резерву України Вадима Мосійчука, основними факторами конкуренції на ринку елеваторів є репутація (включаю­чи прозорість та чесність провайдера послуг зберігання, що наразі ще є проблемою для українського ринку), якість зберігання (яка обумовлена технологічністю елеватора, використанням сучасних технологій лабораторних аналізів, контролю та забезпечення якості зберігання тощо), своєчасність оформлення та перевалки, можливості оперативного відвантаження у великих обсягах.

Однією з найбільш актуальних проблем українського ринку елеваторів виступає обмеженість рухомого складу залізниці, а також політика «Укрзалізниці» щодо закриття аварійних гілок та припинення фінансування неприбуткових. Низка учасників ринку відреагували на цей бар’єр придбанням власних залізничних вагонів. Наразі найбільшим парком вагонів-зерновозів володіє «Кернел» (враховуючи нещодавнє придбання «Рейл Транзит Карго Україна», власника найбільшого приватного парку вагонів-зерновозів в Україні  — близько 3000 одиниць). Інші компанії активізували будівництво елеваторів у районах річок. Так, наприклад, лідер рейтингу «Нібулон» не лише володіє сучасним суднобудівним-судноремонтним заводом та вантажним флотом, але й має можливості використання останнього як своєрідного елеватора на воді.

Іншою проблемою, що стримує цивілізований розвиток ринку, на думку голови Держрезерву, є його тіньова складова, що утворюється розповсюдженою практикою готівкових розрахунків. І хоча для частини невеликих агровиробників готівковий розрахунок більш привабливий, у довгостроковій перспективі саме шлях безготівкових платежів з повною прозорістю та сплатою усіх податків є найбільш правильним.

Перспективи

Учасники ринку мають доволі оптимістичні прогнози щодо перспектив ринку та його розвитку в найближчі роки. Ринок буде розвиватися і зростати завдяки позитивним тенденціям врожайності зернових, інвестицій у агросектор. Хоча низка експертів стверджують, що наявних потужностей цілком достатньо для збереження продукції навіть у періоди пікового навантаження, інші зазначають, що актуальна потреба стосується саме технологічних елеваторів, що здатні забезпечити високоякісне збереження зерна та супутні сервіси щодо його доробки, прийому, відвантаження тощо.

Ринок буде розвиватися завдяки зростанню врожайності зернових в Україні

Стимулювати розвиток ринку будуть і поточні позиції України на світовому ринку як експортера зерна, а в подальшому, внаслідок зусиль виробників та підтримувальної політики держави, і як експортера продуктів переробки.

Основними напрямами розвитку найближчим часом стануть модернізація, застосування IT-технологій, підвищення прозорості та якості сервісів.

ТЕКСТ: Ольга Манелюк, Business Analyst компанії Kreston GCG

Новини   

22 березня 2019 16:02

Топ-11 найбільших власників елеваторних потужностей

Журнал Landlord і компанія Kreston GCG презентують результати дослідження ринку елеваторних потужностей України.

Під час дослідження було опитано близько 25 найбільших агрохолдингів і компаній, що спеціалізуються на прийомі, обробці та зберіганні зерна. Результатом став рейтинг топ­11 найбільших власників елеваторних потужностей України у 2018 році.

Підставою для формування рейтингу є інформація, надана учасниками в ході опитування електронною поштою. Розробка опитувальника, організація опитування та обробка результатів була здійснена аудиторсько­консалтинговою компанією Kreston GCG на замовлення видання Landlord.

Головною особливістю представленого рейтингу є те, що він складений не за розміром потужності одночасного зберігання елеваторів найбільших власників, а на основі даних про вантажообіг зерна у силосах (металевих та бетонних), обладнаних відповідним устаткуванням. З нього виключені прості сховища наземного зберігання зерна, поліетиленові рукави та інші несучасні типи зерносховищ.

Таким чином рейтинг відображає ефективність експлуатації елеваторних потужностей різними суб’єктами ринку та активність компаній на ньому.

Крім того, великі державні компанії (ДПЗКУ і Держрезерв), які мали та мають природну перевагу над іншими гравцями ринку за потенціалом доступу до потужностей, не зайняли перші дві сходинки, що яскраво свідчить про переваги саме приватного капіталу у сфері ефективності використання потужностей.

Задля збереження об’єктивності у відборі учасників рейтингу з нього були виключені компанії, що оперують виключно портовими зерновими терміналами. Були враховані тільки зернозберігаючі потужності, що мають можливості відвантаження на залізничний та автомобільний транспорт, портові елеватори з відвантаженням тільки на корабель не бралися до уваги.

У 2019 році холдинг планує модернізацію одного елеватора та будівництво трьох нових, сукупною потужністю (модернізованих та нових) 175 900 т. Роботи з модернізації та будівництва відбуваються в Запорізькій, Дніпропетровській, Вінницькій та Миколаївській областях. Загальні інвестиції у модернізацію та будівництво елеваторних потужностей у 2019 році становлять $57 млн.

«Нібулон» — один з лідерів вітчизняного аграрного ринку, один з найбільших українських сільгоспвиробників, інвестор, експортер. Холдинг має виробничі підрозділи у 12 областях України, власний суднобудівний-судноремонтний завод і сучасний вантажний флот, який складається із 62 суден.

Напрямами діяльності холдингу є тваринництво, рослинництво, переробка зерна, виробництво рослинної олії, м’ясопереробка, трейдинг зернових культур, а також зберігання, доробка та перевалка зерна, логістика та торговельна діяльність.

На зернових комплексах холдингу використовується технологія швидкісного сушіння та енергозберігаючі технології. Станом на кінець січня 2019 року зерносушильний парк включав 62 зерносушарки, у 51 з яких реалізовано енергозберігаючі технології.

У 2019 році компанія планує будівництво одного нового елеватора та модернізацію восьми діючих, що надасть можливість збільшити потужності зберігання на 340 000 т. Будівництво та модернізація елеваторів відбуватимуться у Сумській, Чернігівській, Харківській, Хмельницькій, Київській, Вінницькій та Полтавській областях.

«Кернел» — найбільший в Україні виробник та експортер соняшникової олії, провідний постачальник сільськогосподарської продукції з Чорноморського регіону на ринки більш ніж 60 країн світу.

У лютому 2019 року одна з дочірніх компаній холдингу придбала 100% у «Рейл Транзит Карго Україна» — власника найбільшого приватного парку вагонів-зерновозів в Україні (близько 3000 одиниць). Це дозволить холдингу знизити операційні ризики та логістичні витрати з огляду на подвоєння потужностей з перевалки після введення в експлуатацію нового зернового терміналу в морському порту «Чорноморськ» у наступному сезоні та в очікуванні рекордних обсягів експорту зерна врожаю 2019 року.

Державна продовольчо-зернова корпорація України протягом наступних двох років не планує збільшення потужностей зберігання власних елеваторів.

ДПЗКУ — національний оператор зернового ринку України, один з лідерів у сфері зберігання, переробки, перевалки, експорту зернових та продуктів їх переробки.

Створена у 2010 році ДПЗКУ є найпотужнішою державною вертикально інтегрованою компанією в аграрному секторі економіки України. Корпорації належить 10% сертифікованих елеваторних потужностей країни. Можливості портових терміналів ДПЗКУ дозволяють забезпечити до 6% середньорічних обсягів експортної перевалки українського зерна. Переробні підприємства корпорації здатні задовольнити до 10% потреб внутрішнього ринку України у борошні, крупах та комбікормах.

Зараз Корпорація вже розпочала реалізацію програми форвардних закупівель зерна врожаю 2019 року. У рамках цьогорічної кампанії планується закупити у сільгоспвиробників близько 360 000 т пшениці, кукурудзи та ячменю. На авансування аграріїв заплановано виділити 1,3 млрд гривень.

Холдинг «Агропросперіс» не планує збільшення потужностей зберігання протягом наступних двох років.

Наразі «Агропросперіс» — один з найбільших виробників та експортерів сільськогосподарських культур Чорноморського регіону, що фінансує та щорічно експортує понад 2 млн т зернових та олійних культур. До складу холдингу входять п’ять виробничих підприємств, що працюють у всіх основних регіонах України: «Золотий Світанок (Агро)», «Біо Агро», «Рей Агро», «Латагро» та «Нью Агро Менеджмент». Наявні елеваторні потужності мають можливість одночасного прийому до чотирьох різних культур та відвантаження 54 вагонів на добу.

Діяльність холдингу включає вирощування зерна експортної якості, фінансування та експертний супровід його виробництва, зберігання та продаж на світових ринках.

Окрім виробничих підприємств до складу холдингу входить Агропросперіс Банк — єдиний в Україні банк, що фінансує виключно малих та середніх агровиробників, перший, що почав кредитувати під аграрні розписки. Фінансування надається у 14 областях України.

У 2019 році група компаній «Прометей» планує придбання трьох елеваторів, що дозволить збільшити загальну потужність одноразового зберігання до 1,2 млн т. Крім того, з метою збільшення обсягів зберігання вже розпочато будівництво додаткових складів на чотирьох елеваторах у Київській, Кіровоградській, Миколаївській та Хмельницькій областях. У 2019–2020 роках планується залучити загальний обсяг інвестицій до $20 млн.

«Прометей» — торгово-виробниче об’єднання півдня України, що спеціалізується на рослинництві, закупівлі, зберіганні, доробці та логістиці зернових та олійних культур. До складу групи компаній входять ТОВ «Зерноторгівельна компанія «Прометей», ТОВ «Прометей-Елеватор» та його філії, «Прометей-Авто», виробнича компанія «Прометей». Основні культури вирощування — соняшник, пшениця та ячмінь.

У 2019–2020 роках холдинг «Астарта» планує збільшення потужностей зберігання завдяки придбанню елеватора потужністю одночасного зберігання 62 000 т у Хмельницькій області та будівництву елеватора потужністю 120 000 т у Полтавській області.

Елеватор, що будується, дозволить одночасно приймати три різні культури (9000 т на добу) та відвантажувати 54 вагони на добу. «Астарта» — вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, працює на ринку України з 1993 року. Основні напрями діяльності — рослинництво, молочне тваринництво, виробництво цукру, переробка сої. Крім цього, холдинг має потужності з виробництва біогазу у місті Глобине.

Інвестиції в логістичні та інфраструктурні проекти стимулюють розвиток трейдингу. У 2019 році холдинг планує закупити щонайменше 800 000 т зернових для експорту, в тому числі завдяки старту програми форвардних закупівель.

У 2019–2020 роках холдинг «Епіцентр К» планує суттєве збільшення зернозберігаючих потужностей. Нові елеватори будуються у Вінницькій (два елеватори загальною потужністю 320 000 т одночасного зберігання) та Хмельницькій областях (один елеватор потужністю 120 000 т одночасного зберігання). Відбувається модернізація та збільшення обсягів зберігання на п’яти елеваторах у Вінницькій, Хмельницькій та Київській областях. Загалом, у 2019–2020 роках очікується збільшення потужностей одночасного зберігання на 1,3 млн т. Сукупні інвестиції у розширення елеваторних потужностей становитимуть понад 50 млн євро.

Холдинг «Епіцентр К», відомий завдяки мережам будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» і «Нова Лінія», з 2015 року активно інвестує у розвиток аграрного сегмента. Напрямами аграрної діяльності холдингу є тваринництво та рослинництво (озима пшениця, соняшник, кукурудза та озимий ріпак).

Елеваторні потужності побудовані за інженерними проектами провідного європейського виробника комплексних зерносховищ — Feerum S.A. та містять низку технологічних інновацій. Наприклад, стандартні ланцюгові транспортери в них замінені на більш ефективні стрічкові, що сприяє зменшенню пошкоджень зерна та скорочує витрати на електроенергію в ході експлуатації нових елеваторів приблизно на 30%.

У 2019–2020 роках холдинг «Агротрейд» планує будівництво елеватора потужністю 60 000 т одночасного зберігання у Чернігівській області. Очікуваний обсяг інвестицій на розширення потужностей становить $5 млн.

«Агротрейд» — вертикально інтегрований холдинг із завершеним агропромисловим циклом: виробництво, переробка, зберігання та торгівля сільськогосподарською продукцією, один з лідерів ринку України з виробництва та реалізації гібридного насіння кукурудзи та соняшника, репродуктивного сортового насіння озимої пшениці, ярого ячменю, сої, гречки вітчизняної та зарубіжної селекції. Основними культурами вирощування є кукурудза, соняшник, ячмінь, пшениця, соя та ріпак. Окрім насінництва та рослинництва напрямами діяльності холдингу є тваринництво, експорт зерна, переробка гречки та пшениці.

Зернозберігаючі потужності холдингу складаються з металевих та бетонних силосів, складів. Усі територіально відокремлені елеватори «Агротрейд» мають залізничні гілки. Серед унікальних можливостей елеваторів холдингу — сушіння зерна в потоці, що значно зменшує травматизацію зерна, а також автомобілерозвантажувачі, здатні розвантажити будь-який вид транспорту із зерном.

У 2019–2020 роках холдинг «Агровіста» не планує збільшення потужностей зберігання зернових, олійних і зернобобових культур. «Агровіста» — інтегрована аграрна корпорація, що об’єднала в собі групу компаній «УкрАгроКом» та «Гермес-Трейдинг». Заснована у 2000 році компанія «УкрАгроКом» входить до переліку найбільших агрохолдингів України. «Гермес-Трейдинг», створений у 2002-му, є одним з помітних експортерів зернових в Україні. Основні напрями діяльності холдингу — рослинництво, тваринництво, торгівля зерновими та олійними культурами, виробництво цукру.

«Агровіста» володіє й елеваторною інфраструктурою. Так, Світловодський річковий термінал з потужністю зберігання 94 000 т є найбільшим терміналом на річці Дніпро.

Він має можливість приймання зернових вантажів із залізничних вагонів (до 5000 т на добу), здатний одночасно приймати три види зернових та олійних товарів, очищати, сушити та паралельно відвантажувати на різні види транспорту.

У 2019 році очікується збільшення потужностей за рахунок перепідпорядкування одного-двох елеваторів, що наразі підпорядковані Міністерству аграрної політики України. Найближчим часом Держрезерв також планує об’єднання всіх власних елеваторів (окремих суб’єктів господарювання) в єдину державну компанію з подальшою корпоратизацією. Це забезпечить централізацію всіх процесів, єдину тарифну та договірну політику, а також створить умови для зміцнення позицій як на ринку України, так і у міжнародному трейдингу.

З 2015 року завдяки реформуванню системи елеваторні потужності Держрезерву є майданчиком, що пропонує сервіс зберігання зерна для агровиробників та трейдерів будь-якого рівня. Наразі Держрезерв — також один з національних лідерів переробки зерна на борошно та експорту борошна. На елеваторах активно впроваджуються новітні технології перевірки, контролю та забезпечення якості зберігання зерна. Так, унікальними для ринку є можливості оперативного аналізу якості сої (в Сумській області), технологія небулізації зерна, що забезпечує зберігання якісних характеристик на тривалий час (у тому числі гарантію збереження якості під час експорту), тощо. Сучасні технологічні рішення широко використовуються і в забезпеченні енергоефективності (використання теплових насосів, котлів, засобів альтернативної енергетики для технологічних та опалювальних потреб).

Холдинг не планує збільшення потужностей зберігання протягом наступних двох років. «Мрія» — вертикально інтегрований агропромисловий холдинг. Головні напрями діяльності — рослинництво та зернотрейдинг. Земельний банк розташований у Західній Україні, насамперед у Тернопільській області.

Основними культурами вирощування є пшениця, соняшник, ріпак, кукурудза, картопля, гречка, ячмінь і соя. Холдинг поставляє свою продукцію до більш ніж 20 країн світу, у тому числі найбільшим харчовим компаніям Європи.

Крім того, «Мрія» має обладнане сховище для зберігання картоплі загальною ємністю 52 000 т.

Нагадаємо, що восени минулого року основні активи агрохолдингу «Мрія» були придбані компанією Salic UK Ltd за $242 млн. Пізніше Salic заявляла про намір додатково інвестувати у «Мрію».

 

 

 

Рейтинги   

22 березня 2019 12:32

Золота пшениця: експортна ціна культури досягла 250$

Український ринок пшениці перебуває на цінових максимумах із самого початку поточного сільськогосподарського сезону. Що буде далі?

З початку 2019 року український ринок пшениці стрімко пішов угору. Так, ціни на продовольчу пшеницю з вмістом протеїну 11,5% на умовах поставки FOB та CPT Одеса додали по $6–7 за кожну тонну. Вже у першій декаді лютого 2019-­го ціни на цей вид зернових взагалі встановили рекорд у поточному сільськогосподарському році.

Наприклад, за умови поставки Free On Board досягли рівня у $239 за тонну, а при базисі поставки СРТ Одеса — магічної цифри $222 за тонну. До такого рівня цінові пшеничні позначки наближалися лише на самому початку 2018/2019 маркетингового року — у першій декаді липня. Але це відбувалося протягом короткого періоду, коли ринок визначався з рівнем цін пшениці нового врожаю, й самі ціни межу у $230 за тонну так і не перетнули.

У цілому ж, якщо підраховувати середньо­зважені показники, можна зазначити наступне: експортні ціни на пшеницю в українських портах з 1 липня 2018 року до початку лютого 2019 року продемонстрували зростання на 25–26%.

У той же час, якщо проаналізувати цінову динаміку аналогічного періоду минулого 2017/2018 маркетингового року (тобто з початку липня до початку лютого), то можна побачити зростання вартості української продовольчої пшениці на 8%.

Постають запитання: що особливого трапилося у поточному маркетинговому році, які фактори спричинили такий стрибок цін і чи буде українська пшениця дорожчати далі? Саме на ці запитання ми спробуємо відповісти нижче.

Важкий початок

Про те, що сезон 2018/2019 буде доволі напруженим для ринку пшениці, аналітики почали говорити ще наприкінці весни 2018 року.

Справа в тому, що у плани українських та російських аграріїв зібрати гарний врожай зернових культур, і зокрема пшениці, спочатку втрутилася весняна посуха — вже у квітні температурні позначки досягли рівня, притаманного для липня, традиційні весняні дощі не пройшли і запаси вологи у ґрунті вичерпувалися на очах.

А ось під час збору врожаю ситуація розвивалася прямо протилежним чином — волога погода середини літа добряче попсувала нерви аграріям, адже були періоди, коли збиральна техніка просто не могла вийти у поле.

У результаті й Україна, й особливо Росія зібрали відчутно менший врожай пшениці порівняно з 2017 роком: 24,6 млн т та 72 млн т відповідно (у 2017 році — 26,7 млн т та 85 млн т відповідно).

Минулого року виробництво пшениці збільшили лише США та Канада — на 4 млн т і 2 млн т відповідно

Але це можна було б віднести до суто регіональних коливань виробництва, коли б не критична ситуація, що склалася із зерновими у Європейському Союзі.

До європейських фермерів погодні умови були ще менш прихильними — там намолотили 138 млн т зерна пшениці, що на 13 млн т менше, ніж попереднього сезону. Менші врожаї пшениці також зібрали Австралія та Казахстан.

Щоправда, частково компенсувати зниження пропозиції пшениці на глобальному ринку з боку вищезгаданих країн зараз можуть Сполучені Штати Америки, де зібрано на 4 млн т культури більше у порівнянні з 2017 роком, і Канада, яка наростила виробництво на 2 млн т. Однак цієї додаткової пропозиції, на наш погляд, недостатньо, щоб повністю компенсувати втрати врожаю та вирівняти цінову динаміку.

Таким чином, запаси зерна пшениці в основних країнах­експортерах на кінець 2018/2019 маркетингового року мають становити близько 58 млн т. Це найнижчий рівень починаючи з 2014/2015 маркетингового року.

Зважаючи на вищесказане, можна припустити, що напружений баланс ринку пшениці, який склався на початку сезону, призвів до того, що вже на його старті ціни на пшеницю в українських портах були на 11% вищими, аніж на старті сезону 2017/2018 років.

Цінові коливання

Але не все так просто, як здається, — за вказаний період з початку маркетингового року для цінової динаміки була притаманна певна волантильність.

Так, свого першого максимуму український ринок пшениці досяг на початку серпня. Передусім це пояснювалося браком пропозиції зерна на тлі високих темпів експорту.

Дощі обумовили затримку збиральної кампанії в центрі та на заході країни, поставивши під сумнів якість тамтешньої пшениці.

Загальні запаси пшениці для тейдингу на світовому ринку становлять 58 млн т

Як наслідок, почалася ланцюгова реакція — з огляду на стан ринку багато українських фермерів, які мали якісне зерно, вирішили його притримувати. У той же час світові імпортери, відчуваю­чи напруженість балансу, не стали чекати результатів жнив у Північній півкулі та перейшли до агресивних закупівель одразу ж на початку сезону. Крім того, торговельну активність стимулювали постійні чутки про можливі обмеження українського та російського експорту з боку держави.

Але корективи в загальний підвищувальний рух цін внесла Росія. Трейдери РФ, попри суттєво менший врожай 2018 року, почали показувати рекордні темпи експорту. Наприклад, у серпні–­вересні 2018­го російські компанії щомісяця експортували близько 4,5 млн т пшениці, цілком задовольняючи потреби світового ринку. Таким чином, подальше зростання цін було не деякий період стримано.

Американська та французька пшениця стали аутсайдерами на міжнародній арені через більш високу вартість. Чорноморський ринок досягнув мінімумів цін у вересні, після чого українська пшениця почала відновлюватися в ціні, слідуючи за поступовим зростанням вартості російської зернової та користуючись гарним попитом з боку країн Південно­­Східної Азії та Марокко.

Низькі запаси

У результаті у 2019 рік і Україна, і Росія ввійшли з доволі низькими запасами пшениці.

Станом на початок лютого, згідно з офіційними даними, Україна встигла експортувати 11,5 млн т пшениці. Це 72% від 16 млн т, які узгоджені до експорту в 2018/2019 маркетинговому році у меморандумі між Мінагрополітики та експортерами, укладеному влітку минулого року.

Росія відправила на експорт майже 27,3 млн т пшениці (що становить 74% від офіційного прогнозу в 37 млн т). Запаси пшениці в експортних регіонах Росії вже суттєво вичерпані, що позначилося на стрімкому зростанні внутрішніх цін.

Окрім того, дров до багаття підклали страйки зерноперевізників на півдні країни, несприятлива погода в січні, яка ускладнила доставку зерна до портів, а також зміцнення курсу рубля. У січні темпи експорту російської пшениці знизилися до 2,3 млн т проти 3,7 млн т у грудні, а ціни FOB на зерно пшениці з протеїном 12,5% в порту Новоросійськ виросли майже на $10 за тонну, сягнувши максимального рівня — $247 за тонну.

Це зробило російську пшеницю неконкурентоспроможною на світовому ринку, в результаті чого на тендері 5 лютого Єгипет вперше закупив французьку зернову. Більш конкурентоспроможною наразі стає й американська пшениця. Таким чином, зниження пропозиції та високі ціни на зерно з Чорноморського регіону мають сприяти зростанню попиту на пшеницю із Європи та США, які ще мають достатні запаси зерна. В Україні запаси пшениці також суттєво вичерпані, і трейдерам вже сьогодні важко сформувати великі експортні партії.

На сьогодні експортні запаси пшениці в Україні майже вичерпані та становлять не більше 4,5 млн т

Згідно з прогнозом українські компанії ще можуть поставити на зовнішній ринок близько 4,5 млн т зерна пшениці. Якщо врахувати специфіку експортного попиту попередніх сезонів, можна припустити, що цей обсяг з високою ймовірністю буде вивезений.

Подальший тренд

Наразі доволі важко відповісти на запитання, чи буде спостерігатися подальше зростання цін на пшеницю. Внаслідок стрімкого здорожчання цього виду зерна у Чорноморському регіоні з українською та російською пшеницею досить потужно почала конкурувати пшениця із Франції та США (яка, як було сказано, ще нещодавно була дорожчою за українську).

Але, з іншого боку, попит на пшеницю на внутрішньому ринку України буде лишатися на гарному рівні, що має підтримувати ціни.

У той же час добрий стан посівів озимої пшениці, який ми наразі спостерігаємо в Росії та Україні, збільшує перспективи отримання високого врожаю влітку 2019 року. І якщо в регіоні не виникне ніяких погодних катаклізмів, як світовий, так і український ринок можуть це врахувати, що матеріалізується в тиску на ціни. Тому у міру наближення весни зростає ймовірність стабілізації, а то і повного «розвороту» ринку, що буде мати наслідки у вигляді здешевлення експортних пропозицій.

Поточна ситуація

Наприкінці лютого Європейська комісія опублікувала останні дані з експорту зерна. Не дивно, що продажі європейської м’якої пшениці, незважаючи на недавні поставки, все ще відстають у порівнянні з попереднім маркетинговим роком і досягли з початку кампанії 11,2 млн т. Однак, як відзначено, експорт за результатами лютого «повинен прискоритися».

Власне, підтвердженням цього є зростання активності у портах Франції, де спостерігалася велика кількість ще не завершених завантажень суден. Це, за словами фахівців, повинно відзначитися на оцінках експорту пшениці до третіх країн — за попереднім прогнозом, він становитиме 9 млн т. У той час як прогноз цього місяця від France Agrimer становить 8,85 млн т. Однак такої кількості вже не вистачить трейдерам для закриття всіх наявних і потенційних контрактів.

Саме чорноморський регіон став причиною зниження цін на пшеницю

Щоправда, ця тенденція ще не була підкріплена відповідною поведінкою цін на біржових торгах — ціни контрактів продовжували демонструвати повільну негативну динаміку. Так само, як і ціни фізичного ринку європейської пшениці, які дещо знизилися.

На ринку США наприкінці лютого також спостерігалося повільне сповзання цін на пшеницю на біржовому ринку на фоні загального пожвавлення експортного попиту.

Так, на Чиказькій біржі ціни березневих контрактів вчергове втратили близько 20 центів за бушель і, за повідомленням біржі, зараз пшениця торгується за найнижчими рівнями за всю кампанію 2018/2019 маркетингового року.

За аналогією з європейськими тенденціями зниження цін відбувалося на загальному фоні пожвавлення ринку. Можна лише відзначити, що, за висновками аналітиків, непогана динаміка продажів поки не може компенсувати раніше сформованого ведмежого тренду ф’ючерсних торгів пшеницею, який склався внаслідок рекордних і швидких поставок культури з Чорноморського регіону. У результаті трейдери США дещо втратили позиції на досить великій кількості ринків збуту (зокрема, тут можна пригадати постачання чорноморської пшениці до країн Північної Африки).

І, нарешті, слід додати, що саме Чорноморський регіон став причиною стійкого понижувального тренду цін на пшеницю у ЄС і США.

Власне, зараз вже неможливо встановити, де саме це зниження почалося — адже в останніх числах лютого експортні ціни на українську і російську пшеницю також втратили у позначках. До того ж зміцнення гривні, яке спостерігалося протягом лютого, не додало гарного настрою трейдерам — активність експортних поставок знизилася.

Після сходу снігового покриву на більшості території України стало зрозуміло, що посіви озимої пшениці у доброму стані — м’яка погода приводить до відновлення вегетації культури. Таким чином, довгострокові прогнози для врожайності пшениці є позитивними, що також не сприяє зростанню цін на залишки зерна минулого врожаю.

* Дана стаття була опублікована у лютневому журналі Landlord. Вказані ціни були актуальними на той період.

ТЕКСТ: Вікторія Блажко, консультант компанії Agritel International

Думки   

22 березня 2019 10:42

Зміна кліматичних зон сприяє підвищенню врожайності соняшника

У зв’язку із глобальним потеплінням кліматичні зони змістилися на північ. Відтак, у Донецькій і Полтавській областях спостерігаються оптимальні погодні умови для вирощування олійних культур.

Landlord у партнерстві з компанією «Сингента» створили унікальний спецпроект «Рентабельність». У ньому на прикладі двох господарств буде відображено повний цикл вирощування соняшника в різних кліматичних зонах протягом сезону 2019 року. Які гібриди обирають аграрії, якими засобами захисту рослин обробляють та на який врожай розраховують? Тут зібрані дані, які стануть у пригоді кожному фермеру!

Донецька область

Кліматичні зміни у Донецькій області істотно відчуваються, запевнив Дмитро Міхно, комерційний директор господарства «Маяк», угіддя якого розташовані саме у цій області. Так, Дмитро Міхно розповів, що наразі у господарстві намагаються зміщувати терміни посіву, аби період цвітіння соняшника та інших культур не потрапив під посуху.

«Намагаємося раніше посіяти, хоча ще кілька років тому були заморозки, що згубно позначилося на врожаї. Досить добре, що ситуація змінилася», — прокоментував Дмитро Міхно.

Думку комерційного директора господарства «Маяк» підтвердив менеджер з технічної підтримки олійних культур компанії «Сингента» Геннадій Малина. Експерт запевнив, що зміни у кліматі дійсно відчутні. Тому необхідно аналізувати погодні дані за останні роки та враховувати це при плануванні термінів посіву.

Читайте: Розкрито секрет високої рентабельності соняшника

Полтавська область

Аналогічна ситуація спостерігається і в Полтавській області. Це підтвердив Анатолій Кибка, генеральний директор господарства «АПК Докучаєвські чорноземи», угіддя якого розташовані у Карлівському районі Полтавської області. Анатолій Кибка розповів, що протягом двох останніх років умови вологозабезпечення в цій кліматичній зоні стали більш сприятливими. Раніше кількість опадів була невеликою, що мало негативний вплив на врожайність. Змінився і температурний режим, відмітив Анатолій Кибка, і це пішло на користь показникам урожайності господарства.

Landlord разом з компанією «Сингента» надалі розповість, як на практиці втілюються теоретичні знання. Наступна публікація з нового проекту «Рентабельність» буде присвячена сходам соняшника та ефективності засобів контролю шкодочинних об’єктів. А сьогодні кожен охочий може ознайомитися із процесом підготовки до посіву соняшника, який дає врожайність від 42 ц/га.

 

Рентабельність соняшника   

Показати ще