ТОП-15 регіонів України за інвестиційною потребою в будівництві елеваторів

В Україні нараховується близько 1150 елеваторів різного класу, які розраховані на зберігання і первинну обробку більш ніж 36 млн т зерна і насіння олійних культур. З них станом на кінець минулого маркетингового року (на 20.06.18 р)  898 елеваторів були підключені до Основного реєстру і мали право видавати складські документи на зерно.

 

Щоправда, безпосередньо у господарствах є певна кількість зерносховищ підлогового зберігання (так звані зерносховища в умовах сільгоспвиробників). Якщо врахувати ці об’єкти, то у пікові періоди навантаження, український агросектор має у розпорядженні потужності для зберігання зернових і олійних на 47 млн т.

За прогнозом «АПК-Інформ» у 2020 р. потреба в елеваторах перевищить 70 млн т, а у 2025 р. складе близько 90 млн. т. Тобто Україна стоїть на межі тотального дефіциту елеваторних потужностей.

Разом з тим, виходячи з минулорічного валового збору зернових і олійних був наявний профіцит потужностей у Кіровоградській і Миколаївській областях, у Полтавській і Одеській ємність сховищ майже дорівнювала потребі. Але є області, де потреба в інвестиціях у елеватори вимірюється сотнями мільйонів доларів.

Зараз 10 найбільших приватних власників елеваторів володіють потужностями у 13,4 млн т (найбільші – компанії «Кернел Груп», UkrLandFarming і «Нібулон»). Якщо додати до цих об`єктів елеватори, які перебувають в управлінні ДПЗК, Держрезерву і Мінагропроду, цифра зросте до 20 млн т. Але великі гравці, які можуть, які можуть інвестувати в потужності 100 000+ т, зараз більше зацікавленні у будівництві або розширенні власних портових зернових терміналів.

Складаючи рейтинг потреби у елеваторних потужностях ми врахували існуюче співвідношення наявних потужностей для довгострокового зберігання врожаю з валовим збором зернових і насіння соняшника у минулого року. Крім того, ми врахували, що будуватися здебільше будуть елеватори потужністю зберігання до 30 000 т (так звані комерційні елеватори). Необхідний обсяг інвестицій у такі об’єкти складає $120-150 за 1 т зберігання.

Інвестиційна потреба розраховувалась множенням цієї суми на розмір наявного дефіциту елеваторних потужностей.

Сам рейтинг формувався таким чином: чим більше інвестиційна потреба в будуванні нових елеваторах, тим вище місце в ТОП-15 посіла область.

 

№1 ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ

№2 ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ

№3 ВІННИЦЬКА ОБЛАСТЬ

№4 СУМСЬКА ОБЛАСТЬ

№5 ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ

№6 ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ

№7 ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ

№8 ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ

№9 ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ

№10 ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСТЬ

№11 ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСТЬ

№12 ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ

№13 ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

№14 КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

№15 ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Схожі статті

Залиште коментарій

Please enter your comment!
Please enter your name here