Потенціал аграрної галузі в Україні величезний. Аграрний бізнес приваблює все більшу кількість підприємців. Уже нині в сільському господарстві працюють майже 45 000 підприємств. З них близько 2500 — великих і середніх. Успіхи в діяльності найбільших аграрних компаній стають показовими для тисяч інших.

 

Статки десяти найбільших агрохолдингів України вражають. Їх сукупні доходи за 2016 рік перевершують $7,3 млрд. І в більшості з них виручка, порівнюючи з показниками 2015 року, зросла. За підсумками минулого року майже всі компанії з топ‑10 отримали прибутки. Зокрема, EBITDA в учасників рейтингу становить від $10 млн до $415 млн. Разом із цим треба визнати, що розмір EBITDA у багатьох із них зменшився проти показника за попередній рік. Приміром, у лідерів рейтингу — на 6–8%. Хоча деякі динамічні агрохолдинги покращили «доподатковий прибуток» на двозначний відсоток. Доводиться констатувати також, що не кожна компанія отримала чистий прибуток і була вимушена зафіксувати за підсумками року його від’ємне значення.

Десять найбільших агрохолдингів країни обробляють 2,6 млн гектарів сільськогосподарських угідь. Сумарний земельний банк першої десятки за рік збільшився на 13%. В основному шляхом поглинання більшими компаніями менших, а також внаслідок того, що до топ‑10 замість деяких суто промислових компаній увійшли нові учасники, що активніші у вирощуванні зернових. Характерною рисою рейтингу стало те, що у чималої частини диверсифікованих агрохолдингів саме сільське господарство (аграрний бізнес — не переробка агропродукції тощо) стало основним джерелом їх прибутків за торік. До речі, всі представники топ‑10 мають свій земельний банк.

Рейтингував компанії Landlord за виручкою, отриманою ними протягом 2016 року. Використовувалися дані з публічних звітів агрохолдингів або ті, що ми отримали безпосередньо від них у відповідь на наші запити. Доходи холдингів, які не змогли надати потрібні цифри, ми оцінювали самостійно, спираючись на доступні дані з відкритих джерел інформації та використовуючи порівняльні методи оцінки. В рейтингу ці компанії позначено зірочкою.

Дослідження, яке провів Landlord, засвідчило, що найбільш динамічні зміни в нинішньому році відбуваються серед холдингів, середніх за розмірами – з доходами до $200 млн за рік. Деякі гравці такого ґатунку взагалі вже не зможуть грати самостійну партію на ринку. Дочекаємося завершення року та підготуємо за його підсумками окремий рейтинг агрохолдингів.

№1 «Кернел»

№2 «НІБУЛОН»

№3 «Миронівський хлібопродукт»

№4 Ukrlandfarming

№5 «Астарта»

№6 «Агропросперіс»

№7 «Укрпромінвест-Агро»

№8 «Прометей»

№9 «УкрАгроКом» і «Гермес-Трейдінг»

№10 «Агротрейд»

Залиште коментарій

Please enter your comment!
Please enter your name here